UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pierwsze kroki po adopcji kota – wskazówki dla nowych właścicieli

Adopcja kota wiąże się z wieloma emocjami. Myśl o nowym członku rodziny przynosi wiele radości, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się na to wydarzenie! Powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o tych mruczących zwierzętach: ich mowie ciała i potrzebach. Aby wesprzeć nowych opiekunów, przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Wyprawka dla kota – o czym pamiętać?

Aby przygotować się na przybycie mruczka, niezbędne jest zaopatrzenie się w potrzebne produkty. Co powinna zawierać wyprawka dla kota?

Karma dla kota

W trosce o zdrowie oraz dobre samopoczucie mruczka, powinniśmy zakupić wysokojakościowe jedzenie. Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa! Należy również pamiętać o miskach. Istotna jest ich wielkość oraz kształt. Miska nie powinna być zbyt głęboka – wtedy kocie wąsy będą ocierać się o nią, co wiąże się z dyskomfortem dla zwierzaka, więc prawdopodobnie mruczek zacznie wyjmować pokarm z miski i zacznie jeść z podłogi. Co więcej, nie należy umieszczać misek w pobliżu kuwety.

Więcej o żywieniu mruczków dowiesz się w naszym artykule poświęconym diecie kota!

Kuweta dla kota

Kuwety dostępne są w różnorodnych wersjach – wybrana przez nas kuweta powinna być dopasowana do zwierzęcia. Jeśli wybierzemy zbyt niską, kot może wykopać sporo żwirku na zewnątrz, natomiast mniejsze pupile będą miały problem z wejściem do zbyt wysokiej kuwety. Wysoka kuweta może być również problematyczna, jeśli mruczek ma problemy ze stawami.

Żeby kot chętnie korzystał z kuwety, powinna być ona odpowiednio duża – zwierzę musi się w niej czuć komfortowo. Niezwykle ważne jest też, aby była ona czysta! Brudna kuweta nie tylko wprawia zwierzę w dyskomfort i zniechęca do korzystania z niej, ale również jest zagrożeniem dla zdrowia z uwagi na rozwijające się bakterie.

Żwirek dla kota

Można wyróżnić kilka rodzajów żwirków dla kota – każdy z nich może przypaść naszemu mruczkowi do gustu mniej lub bardziej. Żwirek bentonitowy dobrze pochłania zapachy, jednak może on niekiedy przyczepiać się do łapek kota, przez co będzie on roznoszony po mieszkaniu. Grysik drewniany jest rozwiązaniem ekologicznym – szybko chłonie wilgoć, a przy tym ma delikatny zapach i nie podrażnia kociego węchu. Silikonowy żwirek jest natomiast bardzo wydajny, a przy tym się nie pyli, jednakże nie będzie on najlepszą opcją dla kocich seniorów i młodych pupili – może on uszkadzać ich delikatne łapki, zostać spożyty bądź wydawać nieprzyjemny dźwięk podczas zakopywania. Oprócz wyboru żwirku dla kota, niezbędna jest również łopatka do zbierania odchodów.

Nożyczki do obcinania pazurów kota

A mówiąc o pazurach, są one ścierane na drapaku. Jeśli nasz kot będzie miał jednak zbyt długie pazurki, mogą mu one przeszkadzać. Obcinanie nie jest konieczne, ale warto je rozważyć, jeśli drapak okaże się niewystarczający dla naszego zwierzaka i mruczek będzie drapał meble.

Szczotka dla kota

Kot powinien być regularnie czesany – raz lub kilka razy w tygodniu. W przypadku długowłosych ras może być to konieczne nawet codziennie. W tym celu warto zaopatrzyć się w szczotkę. Do wyczesywania krótkowłosych kotów sprawdzi się np. rękawica do czesania. Może ona jednak nie być wystarczająca do usuwania odpowiednio dużo martwego podszerstka w okresie zwiększonego linienia – wtedy warto wybrać furminator dla kota.

Legowisko dla kota

Legowisko dla kota na ścianę, budka dla kota, śpiwory, poduszki i kocyki – możliwości jest wiele. Wybór miejsca do spania powinien być dopasowany do preferencji naszego nowego mruczącego członka rodziny.

Transporter dla kota

Wyprawka dla kota powinna uwzględniać transporter – dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie przewieźć zwierzę do domu. Pozwoli nam to również transportować go w inne miejsce. Warto od początku przyzwyczajać zwierzaka do transportera! Jeżeli będziemy go używać wyłącznie podczas podróży do weterynarza, kot może niechętnie do niego wchodzić. W tym celu można położyć otwarty transporter na środku pokoju, włożyć do niego małą poduszkę czy ręcznik, a także położyć w nim smakołyk… i tak wzbudzimy ciekawość mruczka.

Zabawki dla kota

Jako zabawki dla kota możemy wybrać wędki z piórkami, myszki czy piłki z różnych materiałów – nie polecamy jednak zakupu wielu zabawek zanim poznamy preferencje zwierzaka. Niektórym mruczkom najwięcej zabawy przynosi zabawa przypadkowymi przedmiotami.

Co ważne, zabawa laserem jest dość popularną formą łowieckiej zabawy z kotem. Aby dopełnić łowiecki łańcuch, zwierzę powinno złapać czerwoną kropkę lasera… co jest niemożliwe. Mruczek nie może upolować swojej ofiary, przez co nie może również odczuć satysfakcji. Zabawa z laserem z nadmiernej ilości może prowadzić do znerwicowania pupila, a także utraty chęci do zabawy!

Pierwsze kroki po adopcji kota – przygotowanie mieszkania

Koty to zwierzęta niebywale ciekawskie. Właśnie dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania. Istotne jest schowanie leków, a także chemicznych środków czystości. Kocia natura sprawia też, że zwierzak pewnie będzie wskakiwał na szafki czy blaty – należy zdjąć z półek niebezpieczne czy łatwe do potłuczenia przedmioty. Oprócz tego, powinniśmy zabezpieczyć miejsca, w które kot mógłby wejść, ale mieć problem z wyjściem. O czym jeszcze pamiętać?

Trujące rośliny

Wiele mruczków chętnie skubie i zjada rośliny… a niektóre z nich są dla nich trujące! Wśród toksycznych dla kotów roślin wymienia się m.in. monstery, cyklamen, aloes, bluszcz, fikusy czy skrzydłokwiat. Należy je usunąć z domu przed wprowadzeniem pupila.

Zabezpieczenie okien

Przygotowując mieszkanie, należy zabezpieczyć okna. Należy pamiętać, że zagrożenie występuje nie tylko w przypadku otwartych okien czy balkonu – kot, próbując wyjść na zewnątrz, może zaklinować się między framugą a drzwiami okiennymi, przez co dojdzie do tragedii. Ważne jest zabezpieczenie okien specjalnymi siatkami.

Pierwsze chwile w nowym domu

Aby pomóc zwierzęciu się zadomowić i poczuć bezpiecznie w nowym domu, warto przygotować transporter czy kartonowe pudełko, by mógł on się tam schronić i wyciszyć. Przez pierwsze dni mruczek powinien przebywać w cichym pomieszczeniu z łatwym dostępem do miski z woda i karmą, legowiskiem, dostępem do kuwety oraz kilkoma zabawkami.

Troska o zdrowie kota – wizyty u weterynarza

Powinniśmy zabierać kota na regularne wizyty u weterynarza – należy robić to co najmniej raz na rok! Jeśli chodzi o mruczące zwierzaki powyżej 10. roku życia, powinniśmy chodzić do weterynarza co 6 miesięcy. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym to również nasz obowiązek po adopcji kota – powinniśmy to zrobić, kiedy kot się zaaklimatyzuje. Możliwe będzie zapoznanie się z kalendarzem szczepień i pozyskanie istotnych informacji o zdrowiu kota. Ważne jest odrobaczanie, a także kastracja – a o niej więcej dowiesz się w naszym artykule o różnicach między zabiegiem kastracji a sterylizacji.

Pierwsze kroki po adopcji kota – podsumowanie

Aby mruczek przyzwyczaił się do nowego domu, niezbędny jest czas, wyrozumiałość i cierpliwość jego nowych opiekunów. Nie należy zmuszać zwierzaka do przebywania z ludźmi czy zabawy, a zapewnić mu spokojne miejsce, w którym może on powoli przyzwyczajać się do nowej sytuacji.

Komentarze

Przeczytaj również

Podstawy zdrowego żywienia u kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Właściciele czworonogów niestety bardzo często zapominają, jak ważny jest dobór odpowiedniej karmy dla kota.

Opublikowano