UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Podstawy zdrowego żywienia u kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Właściciele czworonogów niestety bardzo często zapominają, jak ważny jest dobór odpowiedniej karmy dla kota. Dostępne na rynku rozwiązania nie zawsze są gwarancją najwyższej jakości, a co za tym idzie, mogą mieć znamienny wpływ na samopoczucie i kondycję kociaka. Co należy wiedzieć o odżywianiu kota? Poznajcie z nami najważniejsze zasady zdrowego żywienia u kotów.

Dieta kotów – mięsna czy roślinna?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, iż koty mogą, a wręcz powinny spożywać produkty pochodzenia odzwierzęcego. Nie, nie i jeszcze raz nie! Koty to prawdziwi mięsożercy i nie sposób temu zaprzeczyć. Ze względu na swoją budowę anatomiczną zostały wprost stworzone do spożywania mięsa. Posiadają bowiem dość specyficzne uzębienie, które ma za zadanie ułatwiać im rozgryzanie chrząstek czy odgryzanie kawałków mięsa. Co więcej, koci żołądek charakteryzuje się bardzo niskim pH, a to zaś ma duży wpływ na cały proces trawienia.

Koty wykorzystują zawarty w mięsie tłuszcz do przekształcania go w energię, tym samym nie posiadają one enzymów ślinowych, które pozwalają na rozkładanie składników odzwierzęcych. Regularne spożywanie pokarmu pochodzenia roślinnego może zaś skutkować wystąpieniem poważnych jednostek chorobowych.

Karma mokra a karma sucha – co wybrać?

Dobrze zbilansowana dieta u kotów to gwarancja dobrego samopoczucia i jeszcze lepszej kondycji. Jaką karmę najlepiej zatem wybrać? I suchą, i mokrą! Choć ta pierwsza nie zawsze jest zalecana dla zwierząt domowych, to jednak pozwoli ona uzupełnić istniejące niedobory witamin oraz przyczyni się do usunięcia kamienia nazębnego. Niemniej spożywana w nadmiarze może doprowadzić do problemów związanych z układem moczowym. Karma mokra powinna natomiast stanowić podstawowy element żywienia u kotów. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jej skład.

Delikatna konsystencja wzbogacona w szereg składników odżywczych przyspiesza proces trawienny, zapobiegając jednocześnie odwodnieniu organizmu. Wysokiej jakości karma mokra dla kotów powinna zawierać witaminy z grupy A, D i E, taurynę, 5% węglowodanów oraz co najmniej 50% mięsa. Zadbajcie też, by wasz mruczek spożywał bardzo duże ilości wody. Tak drobny organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia.

Żywienie domowe – czy warto?

Często popełnianym przez właścicieli kociaków błędem jest podawanie pupilowi resztek jedzenia. Kociaki to prawdziwe łakomczuchy! Niemniej jednak zawarte w naszych posiłkach składniki czy przyprawy nie służą ich samopoczuciu, tym samym mogą być dla nich szkodliwe. Unikajcie tego typu nawyków! W innym razie mruczek przyzwyczai się do spożywania resztek ze stołu, a wy narazicie się na dodatkowy problem. Jeżeli jednak zależy wam na naturalnym żywieniu kociaka, wówczas należy dopasować dietę do jego indywidualnych potrzeb. Wymaga to jednak konsultacji z lekarzem weterynarii, który nakieruje was na dobry tor. Pamiętajcie, że samodzielna zmiana dotychczasowej diety nie wróży niczego dobrego. Wręcz przeciwnie!

Dieta kota – czego należy unikać?

Zdrowie czworonogów to nasz priorytet i właśnie dlatego kładziemy tak duży nacisk na znajomość podstawowych zasad żywienia kotów. Czego zatem powinniście unikać? Wbrew powszechnemu przekonaniu kociaki bardzo źle reagują na nabiał. Nawet minimalna porcja nabiału w posiłku może sprawić, iż organizm kota zacznie wysyłać sygnały o zachodzących w nim nieprawidłowościach. Spożywany w nadmiarze z reguły skutkuje wystąpieniem zaparć lub biegunki. Stanowczo odradzamy wybór produktów tego typu, które nie zawierają laktozy. Z pewnością nie zabraknie w nich cukru, odpowiedzialnego za pracę trzustki. Co istotne, wasz pupil nie powinien mieć stałego dostępu do pełnej miski z karmą.

Mruczki uwielbiają smaczne i pożywne jedzenie, lecz o tym przekonywać was chyba nie musimy, nieprawdaż? Na każdym kroku dbajcie o ich zdrowie, serwując karmę najwyższej jakości. Dobrze zbilansowana dieta wpłynie na kondycję i rozwój mruczka, a wy z czasem zauważycie pierwsze rezultaty.

Komentarze

Przeczytaj również

Jakie mogą być powody wymiotów u kota?

Jeśli posiadasz kota, być może byłeś świadkiem tego, jak Twój mruczący przyjaciel wymiotuje. To sygnał, który zawsze powinien zwrócić…

Opublikowano