UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet - Weterynarz Wrocław

Operacja zerwanego więzadła krzyżowego metodą TPLO

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to najczęstszy uraz ortopedyczny u psów. Kontuzja ta dotyczy zwykle średnich lub dużych ras psów, które są dodatkowo narażone na nadwagę. Nie tylko fizyczne obciążenia prowadzą do zerwania więzadła krzyżowego, ale także inne zdrowotne dolegliwości psa. Dlatego coraz częściej obserwuje się to schorzenie u niewielkich piesków. Dyskomfort psa, związany z utrudnionym chodzeniem i kulawizną, można wyleczyć operacyjnie, dzięki metodzie TPLO. Zabieg TPLO u psa sprawi, że uraz pozostanie w remisji i zapobiegnie wszelkim dysfunkcjom stawów.

Anatomia stawu kolanowego psa

Budowa kolana psa zbliżona jest do stawu kolanowego u człowieka. Składa się na nie kość udowa, piszczel, rzepka oraz ścięgna i więzadła, które łączą wszystkie te tkanki. Ważną rolę odgrywają szczególnie więzadła krzyżowe przednie u psów. Wszelkie zaburzenia i zerwania w tym obszarze doprowadzają do kulawizn kończyn, bólu oraz niestabilności połączenia stawowego. Urazy więzadła krzyżowego powodują zmiany położenia kości piszczelowej w stosunku do kości udowej psa.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego u psa

Więzadło krzyżowe stanowi główną siłę stabilizującą staw kolanowy u psa. Zerwanie tego więzadła powoduje szereg różnych dolegliwości, które przekładają się na obniżony komfort życia psa. Uszkodzenia więzadła krzyżowego wiążą się z naciskiem na staw kolanowy poprzez przemieszczanie się kości piszczelowej do przodu, natomiast udowej do tyłu, powodując tarcie z każdym krokiem zwierzęcia. Wywołuje to uszkadzanie łąkotek w stawie, czego następstwem jest ścieranie się chrząstki stawowej, która jest niezbędna do prawidłowego poruszania kończyną. Napięcie niepoprawnego ułożenia tkanek powoduje ból i przyczynia się do powikłań ortopedycznych u psa.

Jak rozpoznać, że pies ma zerwane więzadło krzyżowe?

Urazy ortopedyczne u psów występują przeważnie, kiedy pies osiąga określony wiek. Są to często psy stare, które wyróżniają się dużą masą i budową ciała. Obciążone kończyny nie wytrzymują nacisku, co prowadzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Występuje kilka objawów, które można zaobserwować u psów, dotkniętych tym schorzeniem. Jest to usztywnienie kończyn po odpoczynku psa, ostrożne poruszanie się przez zwierzę, aby oszczędzać bolesne stawy kolanowe. Właściciele mogą odczuwać niepokój, gdy słyszą, że podczas spaceru z kończyn psa wydobywają się odgłosy chrupania, co sygnalizuje ocieranie się kości o tkankę chrzęstną. Jeżeli zauważysz podobne symptomy u swojego psa, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który rozpocznie diagnozowanie i leczenie psa.

Leczenie zerwanego więzadła metodą TPLO u psa

Częstą metodą dostępną w leczeniu zerwanego więzadła krzyżowego przedniego u psa jest TPLO, czyli Tibial Plateau Leveling Osteotomy. Metoda TPLO została opracowana tak, aby nie ingerowała bezpośrednio w strukturę więzadła krzyżowego psa. Polega na zmianie kąta nachylenia powierzchni stawowej kości piszczelowej. Efekt ten można uzyskać poprzez półokrągłą osteotomię nasady niedaleko kości piszczelowej oraz jej rotacji, która została obliczona na podstawie badania radiograficznego. Odpowiednio ustawioną nasadę stawu kolanowego mocuje się za pomocą anatomicznej płytki kompresyjno-blokowanej. Operacja TPLO u psa zminimalizuje dogłowowe przemieszczanie kości oraz ból w trakcie ruchu szufladowego. Staw kolanowy, wyposażony w aparat więzadłowy rzepki, nie potrzebuje już więzadła krzyżowego przedniego, ponieważ jego funkcję pełni implant. Bardzo ważna czynnością przy przeprowadzeniu zabiegu TPLO jest rewizja stawu kolanowego. Dzięki dużemu doświadczeniu jesteśmy w stanie dokładnie ocenić stan łąkotek. Pozostawienie uszkodzonej łąkotki nigdy nie pozwoli psu powrócić do pełnej sprawności.

Leczenie psa metodą TPLO – cena

Diagnozowanie i leczenie zerwanego więzadła krzyżowego u psa metodą TPLO poprzedzone jest serią specjalistycznych badań. Aby poprawnie ocenić stan kończyny, lekarz powinien zlecić badania radiologiczne, dzięki któremu dobieramy implanty i wykonujemy szereg pomiarów bez których zabieg nie może się odbyć. Konieczny do trafnej diagnozy i zakwalifikowania psa do operacji jest także test szufladowy oraz test wypchnięcia guzowatości kości piszczelowej. Kiedy weterynarz uzyska wynik pozytywny wszystkich badań, dopiero może podjąć się leczenia metodą TPLO. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym psa, oraz w znieczuleniu zewnątrzoponowym z zachowaniem wszelkich standardów higienicznych. Operację wykonują wyłącznie doświadczeni weterynarze z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo zwierzętom. Do przeprowadzenia procedury TPLO konieczny jest specjalistyczny certyfikowany sprzęt oraz implanty od sprawdzonych dostawców. Czynniki te przekładają się na cenę operacji TPLO, która, w zależności od przychodni i stanu kończyny psa, wynosi od 5000 do 6000 złotych.