UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet - Weterynarz Wrocław

Czipy, paszporty dla zwierząt - Wrocław

Czipowanie zwierząt to skuteczna metoda umożliwiająca identyfikację zaginionych, odnalezionych czy bezdomnych zwierząt. Co więcej, jest niezbędna w przypadku podróży zagranicznych. Wówczas w paszporcie zwierzaka jest zawarty specjalny kod kreskowy mikrochipa.

W naszej przychodni Novet czipujemy psy, koty, a nawet i fretki oraz wystawiamy dla nich paszporty.

Paszporty dla zwierząt - o czym pamiętać?

Jeżeli ktoś chce wyjechać za granicę z psem, kotem lub fretką musi spełnić kilka wymogów.

  1. Pierwszy krok : zwierzęta te muszą ukończyć 3 miesiące życia
  2. Drugi : trzeba je zaczipować
  3. Trzeci : Zaszczepić na wściekliznę
  4. Czwarty krok: wyrobić paszport

Kolejność ta musi zostać bezwzględnie zachowana. Co istotne, w przypadku wyjazdów na terenie Unii Europejskiej należy odczekać 21 dni od momentu zaszczepienia zwierzaka. Jest to tzw. okres kwarantanny, który Twój pupil musi przejść jeszcze w Polsce.

Wyjazdy za granicę do kraju spoza Unii Europejskiej narzucają na właścicieli zwierząt dodatkowe restrykcje. Aktualnie obowiązujące wymogi dotyczące podróży ze zwierzęciem znajdziecie na stronie ambasady. Pamiętajcie, iż niedotrzymanie wymogów i opuszczenie kraju przed upływem 21 dni jest równoznaczne z łamaniem przepisów, tym samym narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje, w tym właśnie karę finansową.

Paszport dla psa – Wrocław

Istnieje mylne przekonanie, iż paszport może zostać wyrobiony wyłącznie dla młodego zwierzaka. Nie! Paszport można również wyrobić dla dorosłego zwierzaka. Należy bowiem przepisać dane z książeczki przy zachowaniu wyżej wymienionych wytycznych. Jeśli natomiast chcesz wyrobić paszport dla psa, który skończył 6. rok życia, co więcej - był co roku szczepiony przeciw wściekliźnie, lecz nie został zaczipowany - wówczas należy zrobić wszystko od nowa.

Szczepienie zwierząt – Wrocław

Kolejną, a zarazem często pomijaną przez właścicieli zwierząt kwestią, jest wykonywanie szczepień. W Polsce zwierzęta powinny zostać szczepione raz na rok, aby paszport dla psa czy kota wciąż był ważny.

Jeżeli w paszporcie termin kolejnego szczepienia przypada na 7 kwietnia 2021 roku – szczepienie musi zostać wykonane maksymalnie do 7 kwietnia 2021 roku. Po tej dacie szczepienie będzie traktowane jako pierwsze, a nasz zwierzak będzie musiał ponownie odbyć 21-dniową kwarantannę w Polsce. Nawet jeden dzień spóźnienia skutkuje koniecznością spełnienia powyższych wymogów ponownie.

Paszport dla psa - o czym pamiętać?

Pamiętajcie, iż do wystawiania paszportów upoważnieni są wyłącznie wyznaczeni lekarze weterynarii. Wydany paszport ważny jest przez 5 lat - oczywiście w założeniu, iż szczepienia będą wykonywane regularnie. Po upływie tych 5 lat należy wyrobić nowy paszport dla zwierząt.

Każdy paszport posiada swój numer i w przypadku jego zaginięcia bądź kradzieży należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić lekarza, który go wystawił!

Czipowanie zwierząt we Wrocławiu – jak działa?

Wszczepiany w naszej przychodni Novet chip posiada wszystkie normy ISSO i jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej. Czipowanie polega na wstrzyknięciu w lewą część szyi specjalną igłą małego ziarenka tuż pod skórę. Jest to zabieg w pełni bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia ogólnego. Chip zostaje w zwierzęciu do końca życia i bez chirurgicznej interwencji nie da się go usunąć. Dodatkowo jest w nim zawarty numer przypisany konkretnemu zwierzęciu.