UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet

Czipy, paszporty

W naszej Przychodni Novet czipujemy psy, koty i fretki. Wystawiamy również dla nich paszporty.

Jeżeli ktoś chce wyjechać za granicę z psem, kotem lub fretką musi spełnić kilka wymogów.

  1. Pierwszy krok : zwierzęta te muszą ukończyć 3 miesiące życia
  2. Drugi : trzeba je zaczipować
  3. Trzeci : Zaszczepić na wściekliznę
  4. Czwarty krok: wyrobić paszport

Kolejność ta musi być bezwzględnie zachowana. Do wyjazdów do Uni Europejskiej po zaszczepieniu na wściekliznę należy odczekać 21 dni. Jest to okres kwarantanny, którą zwierze przechodzi w Polsce.

Jeżeli właściciel chce wyjechać ze swoim zwierzęciem do innego kraju poza Unię należy spełnić inne wymagania, o których najczęściej informują ambasady.

Należy pamiętać, że opuszczając granicę Kraju przed upływem 21 dni kwarantanny łamiemy przepisy i narażamy się na konsekwencję, nie tylko finansowe.

Paszport można również wyrobić dla dorosłego zwierzaka. Można do paszportu przepisać dane z książeczki ale zachowując wyżej wymienione wytyczne. Jeżeli chcemy wyrobić paszport np. dla psa, który ma 6 lat i był co roku szczepiony na wściekliznę ale nie jest czipowany, trzeba wszystko zrobić od nowa: czip, szczepienie, paszport i kwarantanna.

Kolejną rzeczą o jakiej trzeba pamiętać to regularne szczepienia. W Polsce szczepimy raz na rok, jeżeli chcemy aby nasz paszport był ważny.

Przykład : Jeżeli w paszporcie termin kolejnego szczepienia przypada na 7 kwietnia 2017 roku, to żeby utrzymać ciągłość trzeba wykonać szczepienie do 07.04.17r. Jeżeli przekroczymy tą datę i przyjdziemy do Przychodni 10.04.2017r to wg przepisów takie szczepienie traktowane jest jako pierwsze i znów czeka nas kwarantanna 21 dni w Polsce.

Proszę pamiętać, że do wystawiania paszportów upoważnieni są wyznaczeni lekarze weterynarii. Paszport ważny jest przez 5 lat przy corocznych szczepieniach. Po tym czasie należy wyrobić nowy.

Każdy paszport posiada swój numer i w przypadku jego zaginięcia bądź kradzieży należy o tym fakcie powiadomić lekarza, który wystawił paszport.

Czip, który wszczepiamy w naszej przychodni posiada wszystkie normy ISSO i jest honorowany przez kraje Uni Europejskiej. Czipowanie polega na wstrzyknięciu specjalną igłą małego ziarenka pod skórę. Czipujemy w lewą cześć szyi. Jest to zabieg bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia. Czip zostaje w zwierzęciu do końca życia i bez chirurgicznej interwencji nie da się go usunąć.

W czipie zawarty jest tylko nr, który przypisujemy konkretnemu zwierzęciu.