UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kastracja a sterylizacja zwierząt - różnice i kiedy wykonać zabieg?

Kastracja oraz sterylizacja zwierząt to chirurgiczne zabiegi wykonywane w ogólnym znieczuleniu – przeprowadzane są one na układzie rozrodczym, a ich celem jest uniemożliwienie rozrodu. Chociaż te dwa terminy są niekiedy używane zamiennie, między tymi dwoma procedurami występują znaczące różnice, z którymi każdy odpowiedzialny właściciel pupili powinien się zapoznać. W tym artykule przyglądamy się bliżej zagadnieniu kastracji oraz sterylizacji zwierząt.

Kastracja a sterylizacja zwierząt – czym się różnią?

Posiadanie zwierząt niewątpliwie wiąże się z dużą odpowiedzialnością – niezbędne jest zapoznanie się z pewnym zakresem informacji, m.in. dotyczącym płodności pupili. Wymaga to pozyskania wiedzy w kwestii zabiegów, takich jak kastracja a sterylizacja zwierząt. Nazwy tych procedur są często w języku potocznym używane zamiennie, co może prowadzić do nieporozumień.

Kastracja zwierząt – czym ona jest?

Kastracja zwierząt stanowi jedyną pewną metodę pozwalającą na pozbawienie zdolności rozrodczych samic oraz samców. Co więcej, procedura ta hamuje produkcję hormonów, które m.in. odpowiadają za cykl płciowy, znaczenie terenu, krycie oraz gody, jak i pozostałe zachowania związane z rozrodem. Należy także zaznaczyć, że brak przeprowadzenia tego zabiegu wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia chorób układu rozrodczego zwierzęcia.

Zabieg kastracji u zwierząt polega na usunięciu organów związanych z płodnością. W przypadku samic jest to macica oraz jajowody, natomiast u samców – jądra i nasieniowody.

Sterylizacja zwierząt – czym ona jest?

Sterylizacja zwierząt pozbawia je możliwości rozrodu. Co istotne, w jej wyniku nie następuje zahamowanie produkcji hormonów, przez co ryzyko wystąpienia nowotworu układu rozrodczego torbieli, stanów zapalnych macicy i podobnych chorób nie jest wystarczająco niwelowane. Niezbędne jest również zaznaczenie, że sterylizacja pupila nie gwarantuje w pełni braku zapłodnienia, a u samic wciąż może występować ruja.

Zabieg sterylizacji u samic opiera się na podwiązaniu bądź przecięciu jajowodów – nie usuwa się ich. Specjalista podejmuje również decyzję w kwestii dodatkowego usunięcia tylko jajników, a pozostawienia macicy. W przypadku samców sterylizacja związana jest z podwiązaniem lub przecięciem nasieniowodów. Ani one, ani jądra nie zostają usunięte.

Kastracja a sterylizacja zwierząt – różnice

Procedura kastracji poleca na usunięciu wszystkich organów układu rozrodczego. Stanowi ona nieodwracalny proces, który prowadzi do zatrzymania produkcji hormonów oraz pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych. W sterylizacji nie stosuje się chirurgicznego usuwania gonad, co stanowi jedną z najważniejszych różnic między tymi dwoma zabiegami. Ponadto, kastracja a sterylizacja zwierząt różni się wpływem na występowanie ryzyka pojawienia się chorób układu płciowego, a w tym również nowotworów – sterylizacja nie chroni przed nimi pupili.

Kastracja zwierząt – co warto o niej wiedzieć?

Kastracja to forma trwałej antykoncepcji, która zapobiega wystąpieniu wielu groźnych chorób u psów czy kotów. Stanowi ona przy tym istotny element walki z bezdomnością zwierząt. Świadomość właścicieli czworonogów na temat tej procedury wciąż rośnie, jednak dalej pojawiają się pewne wątpliwości – z tego powodu postanowiliśmy omówić kluczowe zagadnienia z nią związane.

Kiedy przeprowadzić zabieg kastracji?

Właściciele zwierząt mogą się zastanawiać, kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg kastracji. Poniżej przedstawiamy zalecane terminy wykonania tej procedury, aczkolwiek zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do weterynarza w celu konsultacji – specjalista będzie mógł wskazać najlepszy termin dla naszego pupila.

Kastracja suk

W przypadku suk przeprowadzenie kastracji zalecane jest po pierwszej rui, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworowych zmian gruczołów sutkowych. Od końca cieczki powinno przy tym minąć minimum 10-12 tygodni – zabieg należy przeprowadzić przy tym maksymalnie miesiąc przed następną cieczką.

Kastracja kotek

Z kolei u kotek kastracja chirurgiczna może być wykonana już w okolicy 6. miesiąca życia – zaleca się zrobienie tego jeszcze przed pierwszą rują. Dzięki kastracji w tak młodym wieku, możliwe jest zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju nowotworu gruczołów sutkowych. Co ważne, można przeprowadzać kastrację podczas rui oraz wykonywać kastrację aborcyjną – zabieg ten musi zostać jednak przeprowadzony przez doświadczonych, wykwalifikowanych weterynarzy.

U starszych zwierząt, które osiągnęły już dojrzałość płciową, może wystąpić problem rujki przetrwałej, czyli występowania po sobie rujek bez dłuższej przerwy – wtedy może okazać się konieczne zastosowanie hormonalnych tabletek.

Kastracja psów i kotów

Kastracja psa powinna się odbyć około 6. miesiąca życia. Termin ten jest jednak zależny od osiągnięcia dojrzałości płciowej przez zwierzę – duże rasy dojrzewają wolniej, aniżeli małe czworonogi. Niezbędne jest odczekanie, aż poziom hormonów się ustabilizuje, gdyż wywierają one znaczący wpływ na stan układu kostno-stawowego w późniejszych latach. Jeśli chodzi natomiast o kocury, zalecane jest, aby dokonać kastracji możliwe jak najwcześniej – jeszcze zanim osiągną dojrzałość płciową.

Kastracja zwierząt – jak przebiega?

Zabieg kastracji zwierząt poprzedzony jest oceną stanu zdrowia pupila – musi być on zdrowy, dlatego warto wcześniej zrobić podstawowe badania krwi oraz udać się na kontrolną wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Procedura kastracji odbywa się pod narkozą i trwa od 20 do 60 minut, co uzależnione jest płcią oraz wielkością pupila.

Aby zapewnić sterylne warunki podczas zabiegu oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia rany, w miejscu nacięcia usuwana jest sierść. Wtedy specjalista otwiera jamę brzuszną, by wyciąć narządy rozrodcze. Po zakończeniu zabiegu na tkanki i mięśnie zakładane są szwy – w przypadku tych nierozpuszczalnych niezbędne jest ich usunięcie po 14 dniach. Ponadto, przez kilka dni po zabiegu zalecane jest stosowanie antybiotyków, by zniwelować ryzyko infekcji bakteryjnej.

Sterylizacja zwierząt – co warto o niej wiedzieć?

Sterylizacja zwierząt to zabieg, który obecnie przeprowadza się rzadziej, aniżeli kastrację. Wynika to z faktu, że chociaż wspiera on ograniczenie bezdomności czworonogów, nie przyczynia się do poprawy stanu ich zdrowia.

Kiedy przeprowadzić zabieg sterylizacji?

Aby zabieg sterylizacji przebiegł bezproblemowo, należy dopasować termin jego przeprowadzenia do indywidualnego przypadku. U suczek można to zrobić już między 3. a 6. miesiącem życia. Sterylizacja psa powinna być przeprowadzana po osiągnięciu przez zwierzę pełnej dojrzałości płciowej – okres ten jest zależny od rasy i wielkości zwierzęcia, o czym wspominaliśmy wcześniej.

Jeśli chodzi o koty, to zarówno kotki, jak i kocury, należy sterylizować w okresie dojrzewania płciowego. U samic okres ten zaczyna się około 6-7. miesiąca życia, jednak bezpieczną sterylizację można wykonać już w wieku trzech miesięcy.

Kastracja a sterylizacja zwierząt – co wybrać?

Decydując się na przeprowadzenie zabiegu kastracji czy sterylizacji, warto pamiętać, że jest to decyzja na stałe pozbawiająca zwierzę zdolności do rozmnażania się. Kastracja prowadzi do spadku hormonów płciowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu płciowego. Sterylizacja nie eliminuje natomiast zachowań typowych dla popędu płciowego, a przy tym nie chroni przed wspomnianymi chorobami. W trosce o dobro pupila, warto decydować się na zabieg kastracji zwierzęcia.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak leczyć otyłość u zwierząt domowych?

Otyłość stanowi jeden z największych problemów medycznych zwierząt domowych na całym świecie. Może ona wpływać na zdrowie naszych pupili…

Opublikowano