UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Rodzaje karmy dla kota – co kiedy kot nie je?

Odpowiednio zbilansowane żywienie u kotów ma niebagatelne znaczenie dla ich ogólnego samopoczucia oraz rozwoju. Kociaki to jednak bardzo wymagające zwierzęta, co zaś sprawia, iż właściciele kotów nierzadko zmagają się z wyborem pełnowartościowej karmy. Jak prawidłowo karmić kota i co zrobić, gdy kot nie chce jeść?

Żywienie u kotów – to należy wiedzieć

Brak apetytu u kota bardzo często budzi poważne obawy wśród zatroskanych właścicieli. Jest to całkowicie zrozumiałe, tym samym w większości przypadków wymaga zmiany dotychczasowego podejścia do żywienia kota. Kluczowym elementem w żywieniu każdego pupila jest podawanie mu wartościowych posiłków składających się z przynajmniej dwóch rodzajów karmy. Mokra karma dla kota powinna stanowić element bazowy, gdyż to właśnie ona dostarcza najwięcej składników odżywczych, zapewniając jednocześnie dodatkową porcję wody. Koty niestety bardzo często zapominają o prawidłowym nawodnieniu organizmu, co ma znamienny wpływ na ich samopoczucie. Karma sucha – choć przez wielu właścicieli odrzucana, powinna także zostać uwzględniona w codziennej diecie kota. Dlaczego? Pomimo dość negatywnych skojarzeń sucha karma jest doskonałym uzupełnieniem podstawowego żywienia, równocześnie pomagając czworonogowi w oczyszczaniu zębów. Mieszana karma pozwoli wam zadbać o prawidłowy rozwój kota i zapewnić mu szczęśliwe życie. Niestety nie zawsze jest kolorowo, a dotychczas serwowany pokarm może przestać odpowiadać waszemu pupilowi. Co w tej sytuacji zrobić oraz gdzie leży źródło problemu?

Dlaczego kot nie je?

Gdy kot z dnia na dzień zaczyna odmawiać spożywania pokarmu, wówczas nie pozostaje nic innego, jak odnaleźć prawdziwe źródło problemu. Właściciele kotów zapewne doskonale zdają sobie sprawę, że czworonogi te są bardzo wymagające. Co za tym idzie? Serwowanie karmy niskiej jakości lub nieświeżych posiłków to jedne z głównych powodów, dlaczego kot nie chce jeść. Niekiedy to właśnie te najmniejsze detale mają największe znaczenie. Przed podaniem karmy warto upewnić się, czy świeżość i temperatura pokarmu nie pozostawiają wiele do życzenia, a miseczka jest czysta. Co istotne, miska na karmę powinna zostać umiejscowiona tuż obok miski z wodą, a jednocześnie znajdować się z dala od kuwety. Czynniki te mają niebagatelny wpływ na kota i jego samopoczucie. 

Jeżeli jednak zwracacie szczególną uwagę na ten właśnie aspekt, tym samym kot wciąż nie chce jeść, być może przyczyna problemu leży gdzieś indziej. W przypadku kotów brak apetytu może mieć różne podłoże. Niekiedy może okazać się, że konsystencja i zapach karmy przestają mu odpowiadać, co wiąże się z koniecznością zmiany pokarmu na nowy. Wówczas warto podać kotu inny rodzaj karmy mokrej i sprawdzić, jak zareaguje na zmianę żywienia. Kocięta wymagają odpowiedniego podejścia, co więcej – stały dostęp do miski z karmą oraz zbyt duże porcje mają znamienny wpływ na jego zachowanie. Jeśli pupil naje się suchą karmą, wówczas z pewnością nie będzie miał ochoty na saszetkę. Warto bowiem ustalić stałe godziny karmienia, co pozwoli wam skutecznie zadbać o zbilansowane żywienie u kota, a jednocześnie uniknąć nadmiaru przekąsek.

Brak apetytu u kota – co to oznacza?

Brak apetytu u kota może, ale wcale nie musi być równoznaczny z zachodzącymi w jego organizmie nieprawidłowościami. Jeżeli kot nie je, warto najpierw rozpocząć od wprowadzania drobnych zmian. Niekiedy zmiana dotychczas serwowanego pokarmu może okazać się kluczowa. Pod żadnym pozorem nie stosujcie głodówek! Niestety wciąż bardzo często spotykamy się z tym zaleceniem. Głodówka u kota prowadzi do poważnych dla jego zdrowia konsekwencji, w tym właśnie stłuszczenia wątroby, o czym powinien poinformować was lekarz weterynarii. W sytuacji, gdy kot całkowicie stracił apetyt, tym samym zaczyna wykazywać nietypowe dla siebie objawy, należy niezwłocznie udać się na konsultację weterynaryjną.

Niechęć do serwowanej karmy może wynikać z potrzeby zmiany pokarmu, a co za tym idzie, nie zawsze musi oznaczać coś złego. Pamiętajcie, by na każdym kroku obserwować czworonoga i dbać o jego zdrowie.

 

Komentarze

Przeczytaj również

Podstawy zdrowego żywienia u kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Właściciele czworonogów niestety bardzo często zapominają, jak ważny jest dobór odpowiedniej karmy dla kota.

Opublikowano