UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet - Weterynarz Wrocław

Przetrwały przewód Bottala u zwierząt

Przetrwały przewód tętniczy (Bottala) jest jedną z najczęściej występujących wad wrodzonych wśród psów. Wymaga to odpowiedniej diagnostyki i specjalistycznych metod leczenia. Wady serca u psów wykrywa się przeważnie na wczesnym etapie ich życia, co ułatwia późniejsze leczenie, lecz niekiedy zdarza się, że do przychodni weterynaryjnej przychodzą dorosłe psy.

Czym jest przewód tętniczy u psa?

Przewód Bottala występuje w życiu płodowym i zbudowany jest z mięśni gładkich. Przewód tętniczy położony jest między tętnicą płucną oraz aortą zastępującą. Połączenie płuc i serca w życiu płodowym, za pomocą przewodu tętniczego stanowi naturalny bypass, przez który przepływa krew pomiędzy naczyniami. Przewód Bottala podtrzymuje czynności życiowe płodu w łonie matki, ponieważ płuca są wypełnione płynem i wyłączone z funkcjonowania. Tlen oraz wartości odżywcze doprowadzane są przez łożysko. W momencie urodzenia szczeniąt, w organizmach piesków do ich płuc dochodzi powietrze i wzrasta ciśnienie w aorcie. Dzięki temu przewód tętniczy ulega zamknięciu przez skurcz mięśni. Nowonarodzone psy tracą przewód Bottala naturalnie kilka minut po przyjściu na świat, a po miesiącu w jego miejscu pojawia się więzadło tętnicze. U niektórych zwierząt przewód ten nie zanika i może prowadzić do wielu powikłań.

Przetrwały przewód tętniczy – leczenie

Schorzenie to jest wadą wrodzoną, którą można w pełni wyleczyć, gdy zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie życia psa. Szybkie rozpoznanie choroby może uchronić zwierzę od innych zaburzeń pracy serca. W przypadku przetrwałego przewodu Bottala wykonuje się operację, która umożliwia wyleczenie pacjenta. Jedną z metod leczenia tego przypadku jest chirurgiczne otworzenie klatki piersiowej psa i zamkniecie przepływu krwi w przetrwałym przewodzie tętniczym. Drugi sposób polega na wprowadzeniu niewielkiej zatyczki przez tętnicę udową do przewodu Bottala, która ma zamknąć światło tętnicy. Metoda ta jest małoinwazyjna i bezpieczna dla psów. Obie operacje powodują cofnięcie się przewodu tętniczego i poprawiają komfort życia psa.