UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Linienie kota – dlaczego kot traci sierść?

Właściciele mruczków na każdym kroku mierzą się z dość uciążliwym problemem, jakim jest linienie kota. I choć w większości przypadków jest to całkowicie naturalny proces, niekiedy może okazać się, iż w organizmie kota zachodzą pewne nieprawidłowości. Dlaczego koty tracą sierść i kiedy powinno was to zaniepokoić?

Linienie u kota – to należy wiedzieć

Mruczki gubią swoją sierść niemal przez cały rok! Linienie u kota to bowiem naturalne zjawisko fizjologiczne, które może ulegać nasileniu w zależności od pory roku. Wraz z okresem jesienno-zimowym sierść kota jest wymieniana na grubszą, by zaledwie kilka miesięcy później mruczek ponownie ją zgubił. Jeżeli mruczek gubi sierść równomiernie, tym samym nie wykazuje nietypowych dla siebie zachowań – nie będziecie mieli powodów do zmartwień. Wówczas należy regularnie wyczesywać sierść, by uniknąć potencjalnych problemów gastrycznych. Kociaki mają niestety tendencję do wylizywania futerka i połykania go, co bardzo często prowadzi do dolegliwości natury żołądkowej. Dbałość o pielęgnację futra pupila ma bowiem ogromne znaczenie dla jego ogólnego samopoczucia.

Problem może natomiast pojawić się w sytuacji, gdy kot zaczyna gubić bardzo duże ilości sierści. Z reguły towarzyszy temu gwałtowne wydrapywanie futra i podrażnienie w okolicy przerzedzonych miejsc. To znak, że w organizmie kota dzieje się coś niepokojącego! W zależności od występujących symptomów należy bacznie obserwować mruczka i w razie zaistniałej konieczności zgłosić się do specjalisty. Nadmierne linienie kota może świadczyć o potencjalnych problemach zdrowotnych. Dlaczego kot nadmiernie traci futro?

Wypadanie sierści u kotów – co to oznacza?

Linie kota nie powinno was alarmować, dopóki ma ono miejsce w sezonie wiosennym lub zimowym, tym samym nie objawia się nadmiernym przerzedzeniem czy zmianami skórnymi. Jeśli wasz mruczek intensywnie gubi sierść, konsultacja weterynaryjna może okazać się wprost konieczna. Specjalista weterynarii podejmie właściwe środki lecznicze, ustalając źródło problemu. Zanim jednak udacie się do zaufanego weterynarza, warto dowiedzieć się, gdzie leży przyczyna wypadania sierści oraz jak temu zapobiegać.

  • Obecność pasożytów – jeśli wraz z nadmiernym linieniem kot znacząco stracił na wadze, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pasożytów w jego organizmie, w tym właśnie pcheł lub świerzbowca. Pasożyty w organizmie kotów występują najczęściej na skutek braku odpowiedniej profilaktyki przeciwpasożytniczej.
  • Nadmierny stres i nieodpowiednia dieta – zła kondycja futra jest w dużym stopniu uwarunkowana bodźcami zewnętrznymi oraz słabo zbilansowaną dietą. Jeśli mruczek jest nieustannie narażony na nagłe zmiany otoczenia, tym samym nie dostarczacie mu w pożywieniu odpowiednich składników odżywczych, sierść z czasem może zacząć wypadać i stać się matowa. Odpowiednie podejście do codziennych nawyków to absolutna konieczność.
  • Choroby skórne – profilaktyka u kotów pozwala wykryć zachodzące nieprawidłowości, jednocześnie eliminując ryzyko występowania poważnych chorób. Jedną z głównych przyczyn nierównomiernego gubienia sierści jest grzybica, która może zaatakować kota niemal w każdym wieku. Warto nieustannie kontrolować stan skóry oraz futerka mruczka, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Grzybica u kota potrafi być naprawdę uciążliwa, a leczenie jej to długotrwały proces.

W dodatku linienie u kota może być także objawem reakcji alergicznej lub chorób serca i układu nerwowego. Wszelkie niepokojące objawy należy koniecznie zgłosić lekarzowi weterynarii w celu wykluczenia bądź potwierdzenia konkretnej jednostki chorobowej. Dopasowane do stanu zdrowia zwierzaka leczenie farmakologiczne pozwoli wyeliminować główne źródło problemu, a wasz kot niebawem ponownie zacznie cieszyć się lśniącym i gęstym futrem!

Komentarze

Przeczytaj również

Jak żyć z psem, który traci wzrok?

Opieka nad niewidomym bądź tracącym wzrok psem wymaga od właścicieli czworonogów odpowiedniego podejścia i dużego zaangażowania. Pierwsze tygodnie tuż…

Opublikowano

Podstawy zdrowego żywienia u kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Właściciele czworonogów niestety bardzo często zapominają, jak ważny jest dobór odpowiedniej karmy dla kota.

Opublikowano