UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Dieta kota - jak powinna wyglądać?

Aby kot mógł cieszyć się pełnią zdrowia i długim życiem, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej diety. Każdy opiekun tego obligatoryjnie mięsożernego zwierzęcia powinien zadbać o jego zbilansowane żywienie zawierające wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta kota!

Dieta kota - niezbędne składniki odżywcze

Koty ewoluowały jako myśliwi, którzy spożywali zdobycz zawierającą duże ilości białka, umiarkowane ilości tłuszczów oraz minimalną ilość węglowodanów – zwierzęta te wciąż wymagają pokarmów pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości wilgoci, które odpowiadają tym proporcjom. Koty posiadają dość specyficzne potrzeby żywieniowe. Podczas komponowania żywienia pupila należy pamiętać o jego wysokim zapotrzebowaniu na białko. Ponadto, niezwykle ważnym aminokwasem jest tauryna – musi być ona dostarczona pupilowi wraz z pokarmem.

Koty potrzebują diety zaplanowanej w taki sposób, aby otrzymać wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Można wśród nich wymienić:

  • witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B,
  • aminokwasy: tauryna, arginina, leucyna, izoleucyna, lizyna, fenyloalanina, metionina, histydyna, tryptofan, walina oraz treonina,
  • minerały: wapń, potas, sód, magnez i fosfor,
  • kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Chociaż dieta kota powinna uwzględniać każdy z tych elementów, więcej nie zawsze znaczy lepiej – jeśli stosujemy zbilansowaną oraz kompletną dietę, zwykle nie ma potrzeby stosowania suplementów. Nie powinny być one włączane do żywienia zwierzęcia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dieta kota – karma sucha czy mokra?

Suche karmy dla kotów niewątpliwie cieszą się popularnością z powodu wygody stosowania czy łatwości przechowywania. O ile ich skład jest dobrze skomponowany, dostarczają one zwierzętom potrzebnych składników odżywczych. Właściciele powinni jednak pamiętać, że żywienie kota wyłącznie suchym pokarmem może skutkować odwodnieniem oraz schorzeniami układu moczowego – ryzyko jest szczególnie wysokie u kotów, które mało piją. Warto przy tym wspomnieć, że zwierzęta te są ewolucyjnie przystosowane do pobierania wody z pożywienia, dlatego zbyt małe jej spożycie przez kota nie jest rzadkim problemem. Sprawia to, że optymalnym pożywieniem dla tych zwierząt jest karma mokra o wilgotności sięgającej około 80%.

Warto przy tym rozwinąć wątek o nawodnieniu kota. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody. Miska powinna być przy tym umieszczona w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu. Co istotne, wbrew powszechnemu przekonaniu wywodzącego się z bajek prezentujących obraz mruczka pijącego krowie mleko, dieta kota nie powinna go zawierać.

Kot wegetarianin – czy to możliwe?

Koty to bezwzględni mięsożercy, posiadający stosunkowo krótki układ pokarmowy przystosowany do trawienia zwierzęcego białka. Co więcej, ich zasób enzymów trzustkowych umożliwiających trawienie roślinnych produktów jest ograniczony. Z tych powodów dieta kota powinna być oparta na mięsie – żywienie bezmięsne nie pozwoli zwierzęciu prawidłowo funkcjonować. Argumentem wskazującym na konieczność karmienia kotów mięsem jest również fakt, że nie wytwarzają one samodzielnie tauryny wspomagającej odporność, odpowiedzialnej za trawienia, a także zdrowe serce oraz wzrok… a znajduje się ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Jak często karmić kota?

Niektóre koty lubią jeść wiele małych posiłków w ciągu dnia, natomiast inne preferują te mniej częste, ale duże – częstotliwość karmienia kota powinna być uzależniona od preferencji zwierzęcia. Dopóki pupil otrzymuje odpowiednią ilość jedzenia, nie ma znaczenia czy będzie spożywał trzy posiłki w ciągu dnia czy może co jakiś czas będzie brał kolejne, mniejsze kęsy. W przypadku kotów, które spożywają wszystko za jednym zamachem, warto jednak podzielić dzienną porcję na co najmniej trzy stałe posiłki dziennie.

Dieta kota – gotowy pokarm czy dieta BARF?

Dieta kota powinna bazować na dobrze przyswajalnym białku pochodzenia zwierzęcego. Może się ona opierać o wysokojakościową mokrą karmę mięsną bądź odpowiednio zbilansowaną i przygotowaną przez właściciela dietę BARF. Wybór ten zależy m.in. od naszego czasu na przygotowywanie posiłków oraz wiedzy z zakresu zwierzęcej dietetyki.

Więcej na ten temat diety BARF znajdziesz w naszym artykule: Dieta BARF – czy to dobry pomysł?

Dieta kota w zależności od jego wieku

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki odżywcze oraz energię zmienia się w zależności od jego wieku, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. Dieta kota powinna być skomponowana w taki sposób, aby uwzględniała wszystkie te czynniki.

Żywienie kociąt

Okres wzrostu zwierzęcia, czyli czas do około 1 roku życia, to doskonały moment, aby kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta kota w takim wieku powinna spełniać jego potrzeby żywieniowe, a przy tym nie podrażniać delikatnego żołądka. 

Co ważne, podczas pierwszych dwóch tygodni życia kociąt powinny one spożywać tylko mleko matki. To kompletny pokarm dostarczający młodym zwierzętom wszystkiego, czego one potrzebują. Z kolei skład karmy, którym karmimy kocięta w późniejszym okresie powinien być prosty, zawierający dużą ilość mięsa, a jak najmniej składników roślinnych czy węglowodanów. Należy wybierać bezzbożową mokrą karmę. Dieta kota w tak młodym wieku powinna opierać się na częstych posiłkach złożonych z małych porcji.

Dieta dorosłego kota

Karma dla kota powinna bazować na składnikach, takich jak mięso mięśniowe oraz podroby, czyli wątrobie, żołądkach, płucach czy sercach. Należy przy tym zwrócić uwagę na zawartość tauryny (powinna być szacowana na poziomie 2000-2500 mg/kg) oraz tłuszczu – doskonałym źródłem witaminy D i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest m.in. olej z łososia. Karma dla kota może również zawierać mały dodatek warzyw i owoców, aby pobudzić jelita do trawienia, jednak ich ilość nie powinna przekraczać 5%.

Wybierając gotową karmę, należy dokładnie przeanalizować skład. Zapis „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” wcale nie oznacza, że w produkcie znajduje się mięso mięśniowe, a zazwyczaj wskazuje na odpadki rzeźne, to znaczy kopyta, rogi bądź pióra.

Koci seniorzy i ich żywienie

Dieta kota w starszym wieku powinna być indywidualnie dopasowana do każdego zwierzęcia – wynika to z faktu, że każdy pupil wchodzi w ten okres w odrobinę innym czasie. Objawami starości u pupila jest zmniejszona aktywność, zapotrzebowanie na większą ilość snu, osłabienie wzroku i słuchu, słabsza i zmatowiona sierść oraz zmniejszona waga, zmiany w upodobaniach żywieniowych bądź słabszy apetyt. Ten ostatni czynnik powinien zostać zbadany przez weterynarza, gdyż może wiązać się m.in. z schorzeniami żołądkowo-jelitowymi, niewydolnością nerek lub chorobami przyzębia.

Właściciele kocich seniorów powinni pamiętać, że spadek masy ciała nierzadko wynika z obniżoną zdolnością zwierzęcia do przyswajania odżywczych składników z pożywienia. Dieta kota powinna być wtedy oparta na karmach o podwyższonym poziomie składników energetycznych. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany wagi nie zawsze wiążą się ze starzeniem się zwierzęcia – mogą one wynikać z choroby. Jeśli apetyt naszego zwierzęcia utrzymuje się na zwykłym poziomie, jednak traci ono na wadze, należy skonsultować się z weterynarzem weterynarii, aby wykluczyć m.in. choroby serca, cukrzycę, zaburzenia czynności tarczycy czy nowotwory.

Dieta kota sterylizowanego – o czym pamiętać?

U sterylizowanych kotów można zauważyć zwiększony apetyt – ich zapotrzebowanie energetyczne jest jednak niższe, aniżeli było przed zabiegiem. Z tego powodu dieta kota powinna uwzględniać karmę zbilansowaną pod kątem dawki energii, posiadającą obniżoną zawartość tłuszczu. Ponadto, u sterylizowanych pupili występuje tendencja do schorzeń dolnych dróg moczowych, co jest zwykle spowodowane zbyt małą ilością przyjmowanej wody. Aby tego uniknąć, dieta kota musi uwzględniać mokry pokarm.

Warto pamiętać, że dieta kota powinna być dopasowana do wieku, stanu zdrowia oraz preferencji pupila. Zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii w tej kwestii, zwłaszcza jeśli nasz kot zmaga się z alergiami bądź chorobami, przez co ma specjalne potrzeby żywieniowe.

Komentarze

Przeczytaj również

Podstawy zdrowego żywienia u kota

Zdrowy kot to szczęśliwy kot! Właściciele czworonogów niestety bardzo często zapominają, jak ważny jest dobór odpowiedniej karmy dla kota.

Opublikowano