
Dieta BARF – czy to dobry pomysł?
Codzienna dieta znacząco wpływa na zdrowie oraz samopoczucie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Aby mieć pewność, że nasz zwierzęcy przyjaciel otrzymuje wysokiej jakości pokarm, część opiekunów decyduje się na samodzielne komponowanie posiłków. Czy dieta BARF to dobry pomysł?
Na czym polega dieta BARF?
BARF stanowi skrót od Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Opiekunowie zwierząt, którzy postanowili wdrożyć to rozwiązanie, przygotowują swym pupilom pokarm złożony tylko z naturalnych, surowych składników. Bardzo ważne jest przy tym zaprojektowanie całej diety w oparciu o indywidualne potrzeby zwierzęcia – powinno to uwzględniać jego wiek, aktywność fizyczną i stan zdrowia.
Co ważne, dieta BARF wymaga od właścicieli czasu na przygotowanie posiłków, a także odpowiedniej wiedzy z zakresu zwierzęcej dietetyki – konieczne jest komponowanie diety, analizując przy tym dostarczane zwierzęciu składniki odżywcze oraz wprowadzając niezbędną suplementację. Rozpoczęcie takiego żywienia zobowiązuje również do dokładnej obserwacji samopoczucia oraz zachowania pupila, aby szybko dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Ponadto, opiekunowie decydujący się na stosowanie diety BARF powinni zabierać swych pupili na regularne badania krwi – wizyty u weterynarza oraz przeprowadzenie pełnej diagnostyki pozwoli upewnić się, że zwierzę nie cierpi na niedobory pokarmowe i jest zdrowe.
Wprowadzanie diety BARF – o czym pamiętać?
Bardzo istotne jest, aby przestawić zwierzę na dietę BARF w odpowiedni sposób. Jeśli dotychczas pupil był karmiony gotową karmą, zbyt szybkie wprowadzenie surowego pokarmu może spowodować pojawienie się poważnych problemów trawiennych. W tym celu należy stopniowo wprowadzać nowe składniki do codziennej diety naszego zwierzęcego przyjaciela.
Dieta BARF dla psa
Aby wprowadzić dietę BARF dla psa, należy sukcesywnie podawać coraz większą ilość mięsa zamiast karmy – jej ilość należy stopniowo zmniejszać. Mięsne kości, warzywa czy owoce można wprowadzić dopiero, gdy pies przyzwyczai się do surowego mięsa. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie suplementów – tę czynność również rozpoczynamy od minimalnych porcji. Wprowadzając modyfikacje w diecie zwierzęcia, niezbędne jest obserwowanie jego samopoczucia, apetytu, a także częstotliwości oddawania kału oraz jego koloru i konsystencji.
Dieta BARF dla psa opiera się na:
- surowym mięsie z kośćmi i podrobami – 60-75%, przy czym maksymalnie 15% to kości, reszta stanowi mięso z tłuszczem, ścięgnami i błonami, a 10% to podroby,
- warzywach – 15%,
- owocach – 5%,
- dodatkach, takich jak m.in. jaja, olej rybny, olej z łososia, algi morskie, drożdże piwne i inne – 5-10%.
Należy pamiętać, że starszym psom oraz szczeniętom nie powinno się podawać kości! Zamiast tego warto wdrożyć do diety sproszkowane skorupki jaj. A jeśli chodzi o dorosłe psy, w których diecie znajdują się kości, nigdy nie powinniśmy ich pozostawiać samych podczas posiłku, gdyż istnieje ryzyko zadławienia!
Dieta BARF dla kota
Podobnie jak w przypadku psów, dieta BARF dla kota powinna być wprowadzana stopniowo. Należy zacząć od dodawania surowego mięsa do jednego posiłku dziennie. Początkowo warto wybrać gotowane mięso drobiowe, aby zwiększać jego zawartość w posiłku do chwili, kiedy będzie się on w całości składał tylko z mięsa. I dopiero wtedy możliwe jest skracanie czasu gotowania mięsa, aż do momentu, kiedy będziemy podawać kotu produkt sparzony wrzątkiem.
Dieta BARF dla kota opiera się na:
- mięsie i podrobach – 90-95%, przy czym mięso stanowi 70-75%, a podroby 20%,
- dodatkach, takich jak warzywa, owoce, olej rybny, jaja – 10%, ale warzywa i owoce nie powinny tutaj przekraczać 5%.
Dieta BARF – czy warto?
Dieta BARF pozwala nam kontrolować skład diety naszego zwierzęcia – stanowi to istotną kwestię w szczególności dla opiekunów pupili zmagających się z chorobami, alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. To rozwiązanie, o ile odpowiednio skomponujemy jadłospis, pozytywnie wpłynie na zdrowie oraz ilość energii zwierzęcia, jak i przyczyni się do poprawy wyglądu jego sierści.
Zanim jednak zdecydujemy się na wdrożenie tej diety, powinniśmy pamiętać, że jest ona dość wymagająca – należy zdobyć wiedzę z zakresu psiej bądź kociej dietetyki, nauczyć się komponować zbilansowaną dietę i poświęcić czas na przygotowanie posiłków. Ważna jest także suplementacja! Jej dawkowanie jest uzależnione od wielkości zwierzęcia, składu diety i zawartości substancji odżywczych w preparacie – co istotne, muszą być to specjalne suplementy dla zwierząt, które powinny być stosowane zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu.
Podsumowując, dieta BARF stanowi rozwiązanie, które pozwala dostarczyć naszym pupilom odpowiednią dawkę łatwo przyswajalnych substancji odżywczych. Jej wdrożenie wymaga jednak właściwego zaplanowania jadłospisu, suplementacji, uważnej obserwacji pupila oraz regularnych badań. Zanim zdecydujemy się na nią, warto skonsultować tę decyzję z weterynarzem!
Komentarze