UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

RTG zwierzęcia - kiedy warto je zrobić?

Postęp technologii umożliwił rozwój medycyny weterynaryjnej – dzięki odkryciu nowego rodzaju promieniowania przez Wilhelma Rentgena w 1896 roku, możliwe było wprowadzenie kolejnej metody diagnostyki, która obecnie służy nie tylko ludziom, ale i naszym zwierzęcym przyjaciołom. RTG zwierzęcia jest badaniem pozwalającym weterynarzom postawić diagnozę na temat jego stanu zdrowia – dowiedz się, kiedy warto je zrobić!

Na czym polega RTG zwierzęcia?

RTG, czyli badanie rentgenowskie, to jedno z najczęściej przeprowadzanych procedur diagnostycznych w weterynarii. Opiera się ono na technice obrazowania wykorzystującej promienie rentgenowskie – różne rodzaje tkanek w odmiennym stopniu je pochłaniają bądź odbijają, dzięki czemu możemy obserwować wyraźny obraz układu kostnego czy organów wewnętrznych.

RTG zwierzęcia wykonuje się w przypadku konieczności potwierdzenia bądź wykluczenia m.in.:

  • urazu ortopedycznego,
  • obecności ciała obcego, przykładowo w jelitach czy żołądku,
  • obecności nowotworu i przerzutów,
  • kamieni w pęcherzu moczowym,
  • uszkodzenia narządów,
  • ciąży i oszacowania liczby potomstwa.

Jak przebiega badanie RTG psa lub kota?

Aby wykonać wyraźne zdjęcie rentgenowskie, należy w odpowiedni sposób ułożyć zwierzęcego pacjenta – konieczne jest przy tym, żeby pupil pozostawał w bezruchu podczas ekspozycji na promieniowanie. Badanie RTG jest nierzadko dla zwierzęcia sytuacją nową, wywołującą w nim niepokój, dlatego niekiedy w ramach przygotowania podaje się mu uspokajające środki bądź stosuje się pełną narkozę – to drugie rozwiązanie znacząco ułatwia jego odpowiednie ułożenie do badania i pozwala uniknąć problemów ze stresem.

Jak przygotować zwierzę do badania RTG?

Badanie RTG to dla części zwierząt doświadczenie stresujące, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pupila, aby uniknąć konieczności jego powtarzania. By obraz zdjęcia rentgenowskiego był czytelny, należy zadbać o to, aby nasz zwierzak:

  • był na czczo – zwierzę nie powinno jeść w okresie około 8-12 godzin przed RTG,
  • nie pił wody przez co najmniej 2 godziny przed badaniem,
  • miał zdjętą obrożę, szelki czy smycz.

Warto również sprawdzić, czy w sierści naszego pupila nie utknęły jakiekolwiek ciała obce – mogą one zaburzyć obraz uzyskany dzięki badaniu. Dodatkowo, interpretację zdjęcia rentgenowskiego może zaburzyć mokre owłosienie, dlatego wskazane jest wysuszenie sierści czworonoga.

Co istotne, RTG zwierzęcia powinno być poprzedzone wykonaniem niezbędnych badań krwi.

Kiedy warto zrobić RTG zwierzęcia?

Badanie RTG pozwala na wykrycie wielu chorób, umożliwiając stawianie wstępnych i ostatecznych diagnoz, a także obserwowanie postępów procesu leczenia. Jeśli chodzi o ogólne wskazania do badania, wśród nich wymienia się m.in.:

  • stwierdzenie występowania guza nowotworowego i konieczność wykluczenia bądź potwierdzenia występowania przerzutów,
  • występowanie uogólnionego powiększenia powierzchownych węzłów chłonnych, ponieważ badanie umożliwia sprawdzenie, czy powiększeniu nie uległy też węzły chłonne w jamie klatki piersiowej,
  • podejrzenie choroby tchawicy bądź przełyku – np. zapad tchawicy czy przełyk olbrzymi,
  • doświadczenie urazu klatki piersiowej – RTG należy wykonać po wypadku komunikacyjnym, upadku z wysokości, pogryzieniu przez inne zwierzę, gdyż nierzadko w ich wyniku dochodzi do urazów narządów w obrębie klatki piersiowej,
  • podejrzenie choroby na terenie górnych lub dolnych dróg oddechowych,
  • występowanie choroby układu krążenia bądź oddechowego, gdyż RTG pozwala monitorować rozwój choroby i skuteczność leczenia.

Lekarz weterynarii, po wykonaniu RTG, może zlecić przeprowadzenie badania uzupełniającego za pomocą USG – ma to na celu rozpoznanie zmian chorobowych w obrębie jamy brzusznej czy klatki piersiowej.

Co ile wykonywać RTG u psa i kota?

RTG zwierzęcia powinno być przeprowadzane tylko w uzasadnionych sytuacjach, jednakże w przypadku zwierzęcych seniorów, które przekroczyły wiek około 5-6 lat u kotów oraz 7-8 lat u psów zalecane jest wykonywanie profilaktycznych badań RTG. Regularna diagnostyka umożliwi wczesne rozpoznanie jakichkolwiek nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich działań, aby pomóc starszemu pupilowi. Co jednak istotne, takie profilaktyczne RTG nie powinno być wykonywane częściej niż raz do roku.

Komentarze

Przeczytaj również

Kiedy można spuścić psa ze smyczy?

Psy uwielbiają biegać, bawić się i odkrywać świat – ich właściciele powinni jednak pamiętać, że spuszczanie ze smyczy swego…

Opublikowano