UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kamienie struwitowe u psów i kotów - co warto wiedzieć?

Kamienie struwitowe są jednym z najczęściej spotykanych rodzajów kamieni zarówno u psów, jak i kotów. Kryształy w drogach moczowych zwierzęcia (krystaluria), z których zbudowane są kamienie, są wykrywane podczas rutynowego badania moczu. Jest to schorzenie niebezpieczne, dlatego zwierzę nim dotknięte powinno znaleźć się pod kontrolą lekarza weterynarii.

Przyczyny powstawania kamieni struwitowych u zwierząt

Wśród przyczyn tworzenia się kamieni struwitowych można wymienić przesycenie moczu związkami mineralnymi, które spowodowane jest nieodpowiednią dietą, bądź produktami przemiany materii, co z kolei wynika z wrodzonych wad metabolicznych. To nakłada się na pH sprzyjające ich krystalizacji, w efekcie czego powstają kamienie drażniące ściany dróg moczowych, wywołujące bolesność oraz stany zapalne.

Powstawanie kamieni struwitowych może być również wynikiem nadmiernej masy ciała czy ograniczonego dostępu do wody – sprzyja on nadmiernemu zagęszczaniu moczu – bądź retencji moczu w pęcherzu moczowym, wywołaną behawioralnymi przyczynami rzadkiego oddawania moczu, zamknięciem cewki moczowej czy uchyłku pęcherza. Infekcje dróg moczowych mogą być kolejnym winowajcą powstawania kamieni, podobnie jak niedobór substancji stabilizujących mocz.

Ponadto, warto zapoznać się z predyspozycjami rasowymi do powstawania fosforanów amonowo-magnezowych w pęcherzu moczowym, czyli kamieni struwitowych. Wśród psów najbardziej nimi zagrożonych znajdują się: cocker spaniel, shih-tzu, sznaucer miniaturowy, lhasa apso, bichon frise oraz pudel miniaturowy. A jeśli chodzi o koty, to wymienia się rasy, takie jak radgoll, chartreux, koty himalajskie i krótkowłose orientale, a także koty domowe krótkowłose.

Objawy kamieni struwitowych u psów i kotów

Warto pamiętać, że obecność kamieni struwitowych może na początku nie powodować żadnych objawów. A jeśli pupil odczuwa ból, może on doskonale go ukrywać, nie wzbudzając podejrzeń właściciela. Właśnie z tego powodu należy profilaktycznie badać mocz nawet u zdrowych zwierząt – warto to robić co 6-12 miesięcy.

Kamienie struwitowe u psów i kotów objawiają się zazwyczaj ogólnymi problemami z oddawaniem moczu. Wśród nich można wymienić:

  • nietrzymanie moczu, posikiwanie,
  • kropelkowanie, czyli oddawanie niewielkich ilości moczu,
  • krwiomocz,
  • wokalizacja przy oddawaniu moczu,
  • polidypsja, czyli zwiększone pragnienie,
  • wylizywanie brzucha i okolicy ujścia cewki moczowej,
  • ogólne złe samopoczucie.

Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, należy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego w celu przeprowadzanie niezbędnej diagnostyki. W rozpoznaniu kamicy struwitowej uwzględnia się dane z wywiadu, badania klinicznego oraz dodatkowych badań: rentgenowskiego i ultrasonograficznego, a także badań moczu oraz krwi.

Leczenie kamieni struwitowych u zwierząt

W przypadku wystąpienia kamieni struwitowych konieczne jest podjęcie leczenia zachowawczego. Obejmuje ono leczenie infekcji pęcherza moczowego, a także farmakologiczne i dietetyczne rozpuszczanie małych kamieni i kryształów. Ponadto, należy podjąć działania zapobiegawcze w stosunku do powstawania nowych kryształków oraz kamieni.

Innym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne, polegające na operacyjnym usunięciu kamieni. Po tym zabiegu niezbędne jest określenie ich składu, aby ustalić możliwe przyczyny ich powstawania i następnie wyznaczyć odpowiednie postępowanie profilaktyczne, zapobiegające nawrotom kamicy.

Wybór odpowiedniej metody leczenia kamicy układu moczowego zarówno u psów, jak i u kotów w każdym przypadku jest rozpatrywany indywidualnie. Lekarz weterynarii podejmuje decyzję po dokładnym przeanalizowaniu informacji o stanie swego zwierzęcego pacjenta.

Komentarze

Przeczytaj również

RTG zwierzęcia - kiedy warto je zrobić?

Postęp technologii umożliwił rozwój medycyny weterynaryjnej – dzięki odkryciu nowego rodzaju promieniowania przez Wilhelma Rentgena w 1896 roku, możliwe…

Opublikowano