UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jakie mogą być powody wymiotów u kota?

Jeśli posiadasz kota, być może byłeś świadkiem tego, jak Twój mruczący przyjaciel wymiotuje. To sygnał, który zawsze powinien zwrócić naszą uwagę, abyśmy się bliżej przyjrzeli zachowaniu zwierzęcia. W tym wpisie dowiesz się, dlaczego koty wymiotują i jakie czynności należy podjąć, kiedy przytrafią się Twojemu mruczkowi!

Wymioty u kota – przewlekłe czy ostre?

Wymioty można podzielić na dwie kategorie: przewlekłe oraz ostre. Przewlekłe wymioty wiążą się z wymiotowaniem z pewną regularnością przez dłuższy okres czasu – przynajmniej raz w miesiącu, ale może do tego dochodzić nawet codziennie. Częste wymiotowanie u kota może być objawem poważnych schorzeń, dlatego nie należy tego ignorować!

Ostre wymioty trwają krótko, aczkolwiek są intensywne. Ten typ wymiotów zwykle wymaga szybkiej interwencji weterynarza. Jeśli Twój mruczek zwymiotował więcej niż trzy razy, niechętnie je lub wcale tego nie robi, a dodatkowo wydaje się być osowiały, zmęczony, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego. Mogą być to tylko przemijające nudności, jednak występuje prawdopodobieństwo poważniejszego problemu – nie warto ryzykować i należy prędko podjąć działanie, aby pomóc zwierzęciu.

Przyczyny wymiotów u kota

Podobnie jak ludzie, koty mogą wymiotować z wielu różnych powodów. Niektóre przyczyny kocich wymiotów mogą być stosunkowo łagodne, podczas gdy inne są znacznie poważniejsze i wymagają natychmiastowej interwencji weterynarza. Poznaj klika najczęstszych powodów, dla których koty wymiotują!

Kulki sierści

Kiedy koty się liżą, nierzadko połykają one swą sierść. W przypadku zdrowych, krótkowłosych kotów, przechodzi ona przez przewód pokarmowy i jest wydalana wraz z odchodami. Jeśli jednak dojdzie do nagromadzenia się sierści, powstaną z niej zbite kulki – aby się ich pozbyć, zwierzę samo wywołuje odruch wymiotny. Czy jest to coś groźnego? Jeśli wymioty kulkami sierści występują sporadycznie, nie jest to prawdopodobnie nic groźnego. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój kot często wymiotuje kulkami powstałymi ze zbitej sierści, warto skonsultować to z weterynarzem.

Ciało obce w żołądku

Okresowe wymioty, które występują wraz z brakiem apetytu czy powolną utratą masy ciała, mogą wskazywać na obecność ciała obcego w kocim żołądku. Takie objawy wskazują zwykle na to, że zalegający przedmiot charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Może się jednak zdarzyć, iż zwierzę połknie ciało obce większych rozmiarów, posiadające ostre zakończenia – wtedy zaobserwujemy silne wymioty. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do weterynarza.

Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa może pojawić się u kota w każdym wieku, jednak jej pierwsze objawy są zwykle widoczne w ciągu pierwszego roku życia zwierzęcia. Wśród jej najczęstszych objawów wymienia się zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, łupież, a nawet świąd. Niewykluczone jednak, że alergia będzie również winowajcą wymiotów i biegunki.

Zapalenie żołądka

Potencjalnych przyczyn zapalenia żołądka jest bardzo wiele – wśród nich może być zatrucie pokarmowe czy infekcja, a nawet choroba pasożytnicza. Może być to również efekt źle dobranej karmy. Jeśli nasz kot zmaga się z zapaleniem żołądka, oprócz wymiotów prawdopodobnie zaobserwujemy też biegunkę, utratę apetytu, a także zmiany w zachowaniu – zmniejszoną aktywność, niechęć do zabawy oraz apatię. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego w celu przeprowadzenia diagnostyki i podjęcia właściwych czynności, by pomóc zwierzęciu.

Pasożyty

Wymioty u kota mogą być spowodowane pasożytami w organizmie. Jeśli nasze zwierzę będzie się zmagało z nieproszonymi gośćmi, odzwierciedlenie tego zobaczymy w jego zachowaniu – będzie ono często wylizywać okolice odbytu. Dodatkowo, kolejnym objawem jest biegunka oraz pogorszenie się wyglądu sierści kota. Aby wykluczyć możliwość namnażania się niebezpiecznych dla kociego zdrowia pasożytów, warto regularnie oddawać odchody naszego zwierzęcia do badania.

Nowotwór

Nowotwór przewodu pokarmowego zakłóca normalne trawienie, powodując wymioty u kota. Podobnie jest w przypadku nowotworów w innych obszarach ciała – mogą one objawiać się złym samopoczuciem zwierzęcia i nudnościami, które prowadzą do wymiotów.

Inne powody wymiotów u kota

Wśród przyczyn wymiotów u kota możemy wyróżnić również przewlekłe choroby, takie jak zapalenie trzustki czy nadczynność tarczycy. Mogą one powodować nudności i tym samym skutkować przewlekłymi wymiotami. Powodem wymiotów mogą być także problemy dietetyczne – nagła zmiana karmy czy zbyt szybkie jedzenie. Dodatkowo, winowajcą mogą być również czynniki psychogenne, takie jak stres czy strach, a także choroba lokomocyjna.

Warto jednak pamiętać, że aby poznać przyczynę wymiotów u kota, musimy udać się do gabinetu weterynaryjnego. To właśnie tam zostanie przeprowadzona pełna diagnostyka, na podstawie której weterynarz będzie mógł postawić diagnozę i pomóc zwierzęciu.

 

 

 

Komentarze

Przeczytaj również