UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
jak dbac o zdrowie kota

Podstawowa profilaktyka zdrowotna dla młodego kota

Właściciele kotów domowych doskonale zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie dla rozwoju kociaka ma odpowiednia profilaktyka zdrowotna. W jej skład wchodzi kilka istotnych punktów, których po prostu nie możemy pominąć. Co możesz zrobić dla swojego kota, by ten cieszył się doskonałym zdrowiem przez długie lata? Podpowiadamy!

Zbilansowana dieta

Zacznijmy może od podstaw... Bez względu na wiek czy rasę kota, odpowiednio zbilansowana dieta to absolutna konieczność. Na rynku są dostępne różnego rodzaju rozwiązania, a nam nie pozostaje nic innego, jak wybrać najlepsze! Przed wyborem konkretnej karmy dla kota zwróć szczególną uwagę na jej skład. Bogata w witaminy i składniki odżywcze karma wpłynie pozytywnie na rozwój kota, zapewniając mu przy tym naturalną barierę ochronną. Istotne, aby serwowany pokarm zawierał bardzo dużo białka... i nieco miej węglowodanów.

Szczepienie kotów

Koty domowe są często narażone na występowanie poważnych chorób. I właśnie dlatego kładziemy tak duży nacisk na wykonywanie regularnych szczepień. Warto omówić cykl szczepień z lekarzem weterynarii. Specjalista wytłumaczy wam, dlaczego szczepienia są tak ważne i rozwieje wszelkie wasze obawy czy wątpliwości.

Odrobaczanie kotów

Odrobaczanie jest zalecane bez względu na to czy twój kot jest wychodzący, czy też nie! Należy wykonywać je średnio co cztery miesiące, by ochronić kota przed ryzykiem wystąpienia robaków. Dodatkowo warto wykonać podstawowe badanie kału. Niekiedy nawet nie jesteśmy świadomi, iż nasz pupil jest nosicielem pasożyta.

Diagnostyka laboratoryjna

Wykonywanie regularnych badań profilaktycznych kota to podstawa. Na obecną chwilę diagnostyka laboratoryjna jest tak rozwinięta, iż pozwala nam w krótkim czasie zlokalizować źródło problemów i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie badanie powinieneś wykonać? Między innymi ogólne badanie moczu, morfologię krwi z rozmazem, badanie USG jamy brzusznej, badanie pracy tarczycy czy badanie kardiologiczne. To jednak nie wszystko.

Higiena i pielęgnacja

Kociaki uwielbiają czystość - to fakt. Niemniej jednak nie ze wszystkim są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wówczas przyda im się twoja pomoc. Jak możesz wesprzeć kota w czynnościach pielęgnacyjnych? Każdego kociaka bez względu na rasę należy regularnie wyczesywać... i kąpać. Mamy świadomość, iż koty nie są zwolennikami kąpieli. Warto bowiem krok po kroku oswajać mruczka z wodą. Zadbaj, by w twojej łazience znalazły się specjalne produkty do kąpieli kotów. Niektóre rasy - w tym właśnie sfinksy, wymagają również dodatkowej pielęgnacji ich uszu. Co więcej, zwróć szczególną uwagę na wybrany żwirek i czystość w kuwecie. Twój kot będzie niechętnie korzystał z brudnej kuwety.

Aktywność kota

Jaki jest twój mruczek? Aktywny, a może... raczej wieczny śpioch? To bez znaczenia! Koty potrzebują dodatkowych bodźców, które wpłyną pozytywnie na ich ogólne samopoczucie oraz kondycję. Skutecznym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości drapak dla kota. Problem zniszczonych mebli powinien zniknąć, a twój kot uzyska idealne miejsce do zabawy i relaksu. Warto też zakupić zabawki dla kota, gdyż wpływają one na rozwój pupila. Zasada - im prościej, tym lepiej - ma tutaj ogromne znaczenie!

Kastracja kota

Temat dość kontrowersyjny i dlatego postanowiliśmy zostawić go na sam koniec... Jedni właściciele uważają kastrację za konieczność, drudzy za wyrządzanie krzywdy zwierzęciu. Jak to w końcu jest z kastracją i czy jest rzeczywiście potrzebna? Jeśli twój pupil jest raczej kotem wychodzącym, kastracja jest bowiem zalecana. Co więcej, chroni ona kota przed wystąpieniem guzów oraz wyeliminuje ryzyko schorzeń układu rozrodczego.

Pamiętaj, że o kociaki należy dbać na każdym kroku! Wprowadzając dobre nawyki, wpłyniesz nie tylko na jego samopoczucie, lecz także zadbasz o jego zdrowie. Zdrowy kot to szczęśliwy kot!

 

Komentarze

Przeczytaj również