UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Stawy i więzadła u psów – profilaktyka i możliwości leczenia

W obecnym czasie oba te zagadnienia to temat rzeka ale postaram się po krótce naświetlić problem właścicielom czworonogów. Nie ma rasy idealnej, wszystkie mają jakieś wady wrodzone lub są do nich bardziej predysponowane. Niestety są wady stawów przenoszone genetycznie i jest to sytuacja, na którą my kupujący mamy wpływ.

Najczęstsze wady stawów u psów

Główną wadą stawów u psów dużych ras jest dysplazja biodrowa oraz dysplazja łokciowa. Obie te wady mogą być przekazywane genetycznie, jednakże również zbyt duża aktywność fizyczna w młodym wieku może doprowadzić szczeniak do kalectwa.

W naszej przychodni edukujemy wszystkich właścicieli, która kupili szczeniaki dużych ras, jak wygląda profilaktyka dbania o stawy. Warto pamiętać, że najlepszym narzędziem do sprawdzenia czy stawy rozwijają się prawidłowo jest wykonanie RTG kości i stawów.

Profilaktyka stawów u psów dużych ras

Uczulamy naszych klientów, że pierwsze RTG stawów biodrowych najlepiej zrobić, gdy szczeniak ma 3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni życia. W tym wieku wykryta wada stawów biodrowych może zostać zoperowana, co znacznie poprawi jakość życia psa na stare lata.

Dokładnie tak samo jest ze stawami łokciowymi - jeżeli nieprawidłowości w budowie wykryjemy w trakcie rozwoju psa, możemy poprzez operacje zminimalizować ryzyko zwyrodnień na stare lata.

Warto pytać swojego weterynarza jaką profilaktykę stosować u dorastającego psa, czy i kiedy warto zrobić RTG stawów. Obecnie ze względu na dużą sprzedaż psów dużych ras, w lecznicach zaczynają pojawiać się coraz częściej psy z wadami postawy i wadami stawów.

W naszej przychodni Novet prawie codziennie mamy do czynienia z profilaktyką dysplazji również ze względu na to, że od kilku lat operujemy wady psów silnie schorowanych.

Zobacz: Operacja zerwanego więzadła krzyżowego metodą TTA Rapid

 

Zobacz: Operacja zerwanego więzadła krzyżowego metodą TPLO

 

Wady postawy i stawów u małych psów i kotów

Małe rasy psów oraz koty również są obarczone wadami postawy i stawów. U tych zwierząt najczęstszą wadą jest wada stawów kolanowych, a dokładniej mówiąc, wady ostawienia rzepek. Rzepka to kość, która wchodzi w skład stawu kolanowego (u ludzi łapiąc się za kolano właśnie łapiemy się za rzepkę). I tak jak u ludzi, rzepka u psów powinna znajdować się w centralnym punkcie kolana. Niestety u ras małych psów i sporadycznie u kotów, rzepka od urodzenia może znajdować się po stronie przyśrodkowej. Niestety jest to poważna wada postawy. Taki pies lub kot powinien zostać zbadany przez doświadczonego lekarza, który podejmie ewentualnie decyzję o operacji.

Wady wrodzone ścięgien u psów i kotów – jak często występują?

Wady wrodzone ścięgien u psów i kotów występują zdecydowanie rzadziej, niż wady stawów. Najczęściej mamy do czynienia z wadami nabytymi, czyli takimi, które pojawiają się w trakcie życia psa lub kota.

Najczęstszą wadą nabytą jest zerwane więzadło krzyżowe przednie w stawie kolanowym. Do takich urazów dochodzi, gdy pies zeskoczy z wysokości, nieodpowiednio zrotuje kończynę w trakcie biegania lub, gdy więzadło jest po prostu „przemęczone” i zrywa się ze względu na wiek.

Jest to bardzo poważna wada/uraz, ponieważ jedynym rozwiązaniem jest operacja i to w jaki najkrótszym czasie do urazu.

Mamy obecnie różne możliwości „naprawienia” „zepsutego” psiego lub kociego kolana. W naszej przychodni, każde zwierzę z takim urazem jest traktowane indywidualnie i dla każdego pacjenta dobieramy odpowiedni zabieg. Dokładne badanie, wykonanie RTG i badań krwi, a także rozmowa z właścicielem, pozwalają nam wybrać najlepszy zabieg, który pozwoli wrócić zwierzęciu do pełnej sprawności.

Jeszcze raz podkreślę – niezwykle ważna jest profilaktyka, zwłaszcza u psów rad dużych, które szczególnie narażone są na wady stawów i ścięgien. Oprócz tego równie istotna jest szybka reakcja właściciela, jeśli mamy do czynienia z wadą nabytą. Jeśli pies mocno utyka, czy wręcz ma trudności z poruszaniem się czy wstaniem, należy niezwłocznie udać się do przychodni weterynaryjnej wyspecjalizowanej w leczeniu takich wad i urazów.

Komentarze

Przeczytaj również