UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pies senior – jak się nim opiekować?

Psy nie bez powodu są określane mianem naszych przyjaciół. Są u boku właścicieli na dobre i na złe, będąc jednocześnie wspaniałymi towarzyszami. Przychodzi jednak w życiu taki moment, iż pies po osiągnięciu pewnego wieku zaczyna wymagać jeszcze większej uwagi... Wówczas tak ważne jest zrozumienie jego potrzeb i zapewnienie mu doskonałych warunków do życia. Jak rozpoznać psią starość i jak prawidłowo zaopiekować się staruszkiem?

Psia starość – kiedy możemy o niej mówić?

W zależności od rasy psa wiek senioralny może przypaść na nieco inny okres. W tym czasie w organizmie psa zachodzi szereg różnorakich zmian, które sprawiają, iż niegdyś ruchliwa psina zaczyna prowadzić mniej aktywny tryb życia, a uwielbiane dotąd wspólne zabawy przestają sprawiać jej radość. Niekiedy jednak z biegiem lat psiaki bardzo często zaczynają również borykać się z problemami ze wzrokiem czy słuchem, a ich sierść staje się szorstka i krucha. Nasz czworonożny przyjaciel może bowiem wymagać wzmożonej uwagi oraz odpowiedniego podejścia do kwestii pielęgnacji czy profilaktyki... Jeżeli macie pod swoim dachem psa seniora, zostańcie z nami. Podpowiadamy, jak prawidłowo się nim opiekować.

Dieta psa seniora

Wraz z wiekiem u psów zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne, co więcej – spowolniony metabolizm daje o sobie często znać. Dieta psa seniora powinna zostać wzbogacona w szereg składników odżywczych i witamin, tym samym być zdrowa i lekkostrawna. Nieodpowiednio dobrana może doprowadzić do wystąpienia chorób układu moczowego lub pogorszenia ogólnego samopoczucia. Warto także zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia na karmie. Produkty z napisem „senior” to jedyny słuszny wybór. Zostały one dostosowane do potrzeb psów tak, aby w okresie starości czuły się po prostu dobrze. Jeżeli natomiast zdecydowaliście się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla czworonoga, nie zapomnijcie o różnorodności serwowanych potraw, zachowaniu odpowiednich proporcji oraz doborze wysokiej jakości składników.

Aktywność fizyczna

Właściciele psów z pewnością wciąż pamiętają, jak pełne energii i dynamiczne potrafią być szczeniaki. W przypadku dorosłych psów dotychczasowa aktywność zostaje zastąpiona częstymi drzemkami. To oczywiście nie powinno was niepokoić! Zmniejszona aktywność to całkowicie naturalny proces, który dotyka wszystkie psy w wieku senioralnym. Wobec tego właściciele psów powinny stopniowo wdrażać nowe nawyki. Mowa tutaj oczywiście o spokojnych, a zarazem o wiele krótszych spacerach. Wyjścia na świeże powietrze nie powinny być obciążające dla organizmu psu, a zaś sprzyjać jego samopoczuciu. Możecie natomiast pokusić się o częstsze spacery. Tym sposobem zadbacie o kondycję pupila, jednocześnie chroniąc jego stawy przed nadmiernym wysiłkiem.

Profilaktyka weterynaryjna – dlaczego ma znaczenie?

Regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz wykonywanie badań profilaktycznych to absolutna konieczność! Potrzeba ta może wręcz nasilić się z wiekiem... Dlaczego o tym wspominamy? W przypadku starszych psiaków poddawanie ich regularnym badaniom jest niezwykle istotne. Pozwoli właścicielom na wykrycie chorób we wczesnym stadium oraz wdrożenie specjalistycznego leczenia. Choć wiele chorób objawia się zmiennymi zachowaniami, pewne nieprawidłowości zachodzące w psim organizmie mogą nie być zauważalne gołym okiem. Pamiętajcie, że zdrowie waszych psów jest najważniejsze.

Jak dostosować mieszkanie do psa seniora?

Problemy ze wzrokiem czy słuchem to często występujące u psów seniorów dolegliwości. To zaś sprawia, iż dotychczas wybierane aktywności niekiedy zaczynają przynosić im wiele trudności. Opiekując się psem w podeszłym wieku, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w mieszkaniu. Zbyt mała przestrzeń, nadmiar elementów na podłodze, brak dobrego dostępu do miseczek, wysoka kanapa... To tylko jedne z wielu czynników utrudniających psom funkcjonowanie. Jeżeli zauważycie, iż psiak zaczyna miewać poważne problemy zdrowotne, zorganizujcie wolną przestrzeń tak, aby czuł się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo. Zadbajcie również o wygodne miejsce do odpoczynku. Pies senior z pewnością będzie ucinał częste drzemki, a mięciutkie legowisko zda egzamin doskonale!

Pies senior odgrywa w życiu właściciela szczególną rolę. Aby mógł jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, musicie mu w tym pomóc!

 

 

 

 

Komentarze

Przeczytaj również

Pies sika w domu - co może być przyczyną?

Problem oddawania moczu w domu nierzadko występuje u szczeniąt – wtedy wystarczy odrobina cierpliwości i można oduczyć zwierzę załatwiania…

Opublikowano