UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Ospały i smutny pies – co to może oznaczać?

Zachodzące w organizmie psa nieprawidłowości mogą objawiać się na różnorakie sposoby. To jednak najczęściej pies zaczyna wykazywać nietypowe dla niego zachowania, które powinny wzbudzić waszą czujność. Co oznacza nadmierna osowiałość u psa i gdzie leży źródło problemu?

Dlaczego mój pies jest smutny i ospały?

Właściciele zwierząt domowych doskonale zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie ma nieustanna obserwacja pupila. Niekiedy w organizmie czworonoga dochodzi do szeregu mniej bądź bardziej poważnych przemian, a to zaś wymaga podjęcia specjalistycznych środków. Apatia u psów najczęściej świadczy o złym samopoczuciu zwierzaka, tym samym w wielu przypadkach może również wskazywać na występowanie poważnych schorzeń. Zmiany w zachowaniu najłatwiej jest bowiem zauważyć u psów niezwykle energicznych i wszędobylskich.

Wówczas nagła ospałość i uczucie smutku powinny was w szczególności zaalarmować. Jeśli zauważycie, iż pies z dnia na dzień stał się ospały, a dotychczas uwielbiane czynności przestały sprawiać mu przyjemność – to znak, iż nie ma na co czekać! Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia rozwijających się w jego organizmie chorób. Co może oznaczać ospałość i posmutnienie u psów?

Depresja u psa – jak ją rozpoznać?

Apatia u psów może przybrać różnoraką formę, co więcej – w większości przypadków ujawnia się dopiero w zaawansowanym stadium. Psy to bez wątpienia zwierzęta wymagające wsparcia i miłości. Zdarza się jednak, iż nadmiar obowiązków nie ułatwia prawidłowej opieki nad pupilem, a co za tym idzie, właściciel pomimo szczerych chęci nie zaspokaja podstawowych potrzeb zwierzęcia. Depresja u psów może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały. I choć ta pierwsza jest często uwarunkowana zmianą trybu życia ze względu na sezon, źródło depresji długotrwałej leży nieco głębiej. Brak poczucia bezpieczeństwa czy odpowiedniej dawki ruchu i kontaktu z innymi pupilami może prowadzić do pogłębienia się tego stanu. Wówczas należy niezwłocznie udać się do behawiorysty oraz otoczyć pupila szczególną opieką.

Smutny i osowiały pies – co mu dolega?

Depresja u psa nie jest oczywiście jedyną przyczyną zmiany zachowania. Co mamy na myśli? Czworonogi mogą również objawiać nietypowe dla siebie postawy na skutek rozwijających się w ich organizmie chorób lub doznanego urazu. Chory organizm z czasem zaczyna samodzielnie walczyć, co ma znamienny wpływ na ogólne samopoczucie zwierzaka. Pies może zacząć się wycofywać, unikać jakichkolwiek zabaw czy stać się smutny i apatyczny. W tej sytuacji nie pozostaje wam oczywiście nic innego, jak skonsultować się z lekarzem weterynarii, który nie tylko przeprowadzi badanie diagnostyczne, ale również podpowie wam, jakie kroki należy podjąć dalej. Parwowiroza, nosówka i borelioza stanowią jedne z głównych przyczyn nagłego osłabienia u psów.

Jeśli okaże się, iż pies jest w pełni zdrowy, źródło problemu zapewne będzie leżało gdzieś indziej… Niekiedy właściciele dopiero po czasie orientują się, że pupil zranił sobie łapkę czy uszkodził tkankę oka na skutek zabawy. Pod żadnym pozorem nie wolno tego bagatelizować!

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Zmienne zachowania u psów nie zawsze muszą świadczyć o rozwijającej się w tak drobnym organizmie chorobie. Niekiedy może zdarzyć się, iż organizm źle zareaguje na przyjmowane leki czy pokarm, co często skutkuje wystąpieniem zatrucia pokarmowego i ogólnego osłabienia. Osowiałość i apatia mogą także wystąpić jako skutek uboczny drobnych zabiegów profilaktycznych, w tym właśnie odrobaczania czy rutynowego szczepienia. Co to tak naprawdę oznacza? Złe samopoczucie u psa może wystąpić z powodu różnorakich czynników. To jednak należy bacznie obserwować pupila! Jeżeli wspomniane przez nas objawy nie ustąpią po 2-3 dniach, konsultacja weterynaryjna z pewnością okaże się konieczna. Reagujcie na tego typu zachowania i zadbajcie o zdrowie czworonożnego przyjaciela. Zdrowy pies to szczęśliwy pies!

 

 

Komentarze

Przeczytaj również

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest…

Opublikowano