UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Ile powinien biegać twój pies, aby nie uszkodził sobie łap?

Regularne ćwiczenia pomagają Twojemu futrzastemu przyjacielowi na każdym etapie życia – i nie chodzi tutaj tylko o utrzymywanie prawidłowej wagi. Bieganie to doskonały sposób na zapewnienie psu potrzebnej stymulacji umysłowej, a także wzmocnienie więzi, którą dzielicie we dwoje. Ćwiczenia są wręcz niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia Twojego ukochanego zwierzaka. Jednym z rozwiązań jest bieganie!

Ile powinien biegać pies?

Ćwiczenia to kluczowy element zdrowego stylu życia Twojego zwierzęcia. Zapewnij swojemu psiakowi rodzaj aktywności fizycznej dostosowany do jego indywidualnych cech – najlepszym źródłem informacji o poziomie sprawności zwierzęcia jest weterynarz. Jednym z doskonałych rodzajów aktywności jest bieganie. Zanim jednak postanowisz uprawiać jogging ze swym psem, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Rasa psa

Ilość aktywności, której potrzebuje Twój pupil, zależy między innymi od jego rasy – niektóre z nich wymagają znacznie większego lub mniejszego ruchu. Dodatkowo, chociaż wiele psów uwielbia bieganie, niektóre grupy lepiej nadają się do biegania na długich dystansach, podczas gdy inne powinny trzymać się krótszych biegów. Wśród ras, które są energiczne, wytrzymałe i szybkie, znajduje się wyżeł, border collie, jak i jack russel terrier. Mniejsze psy o krótkich nogach, takie jak corgi czy jamnik, wciąż mogą dołączać do swych właścicieli podczas biegania, jednak powinni się trzymać krótszych dystansów. Rasy brachycefaliczne, czyli zwierzaki z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, nie są idealnymi kandydatami do biegania – wśród nich są mopsy, buldogi, a także boksery.

Wiek zwierzęcia

Kolejną kwestią jest wiek Twojego pupila. W przypadku szczenięcia konieczne jest powolne wprowadzanie ćwiczeń, by chronić jego stawy i kości – powinieneś poczekać, aż dorośnie, zanim zabierzesz go na bieg. W międzyczasie możesz wypróbować wiele innych aktywności. Jeśli Twój pies jest dorosły, powinieneś się upewnić, że jest w pełni sprawny. W przypadku starszych czworonogów naturalnym jest, że mogą potrzebować odrobinę mniej ruchu, a dodatkowo szybciej się męczyć – warto mieć to na uwadze przy wybieraniu dystansu do przebiegnięcia.

Stan zdrowia

Bez względu na wiek zwierzęcia, przez wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w jego trybie życia i ilości ćwiczeń, warto skonsultować to z weterynarzem. Każdy pies może posiadać dolegliwości, które sprawią, że bieganie będzie niebezpieczne. Problemy z sercem, układem oddechowym czy stawami mogą narazić psa na dalsze urazy podczas aktywności fizycznej. Niektóre rasy są genetycznie podatne na pewne dolegliwości – przykładowo, owczarki niemieckie często cierpią na dysplazję stawów biodrowych.

Nie zakładaj też, że ponieważ Twój pies wydaje się zdrowy, może od razu zacząć biegać kilka kilometrów. Zwierzę, które nie jest przyzwyczajone do regularnych biegów, musi systematycznie budować swą siłę i wytrzymałość – zupełnie tak jak ludzie.

Upodobania zwierzęcia

Decydując o tym, czy bieganie jest odpowiednie dla Twojego zwierzęcego przyjaciela, musisz się zastanowić, czy pasuje ono do jego osobowości. Jeśli wybierasz się z psem na jogging, pamiętaj, że może on za Tobą nadążać, ale nie zawsze oznacza to, że podoba mu się ta aktywność fizyczna. Zwróć uwagę na jego mowę ciała – w końcu zarówno Ty, jak i Twój zwierzak macie cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Bieganie z psem – co jest ważne?

Twój pies może być najlepszym partnerem do ćwiczeń – ma mnóstwo energii i jest gotów Ci towarzyszyć podczas biegania. Zanim jednak ubierzesz sportowe buty i chwycisz w dłoń smycz, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby bieg był przyjemny i satysfakcjonujący zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psiaka.

Przede wszystkim, zacznij powoli. Zanim zwiększysz tempo treningu, upewnij się, że poświęciłeś przynajmniej kilka minut na marsz lub powolny jogging. Dodatkowo, wybieraj trasy o naturalnych nawierzchniach, ponieważ bieganie po asfalcie, żwirze czy innych twardych powierzchniach może narażać psa na kontuzję łap.

Zanim rozpoczniesz bieg, upewnij się, że masz ze sobą przenośne poidło napełnione wodą. Ponadto, psy przegrzewają się łatwiej niż ludzie – zachowaj ostrożność, gdy na zewnątrz jest ciepło i nigdy nie biegaj w upale. Jeśli to możliwe, biegnij w cieniu i unikaj gorącej asfaltowej drogi lub piasku, który może poparzyć psie łapy.

Po powrocie do domu koniecznie sprawdź spód łap psa. Jeśli zauważysz, że opuszki są uszkodzone, natychmiast zareaguj – jest to bolesne dla zwierzaka, w szczególności podczas poruszania się. Delikatnie oczyść łapę psa, a jeśli uszkodzenie jest poważne, udaj się do weterynarza w celu konsultacji.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak sobie poradzić ze stratą pupila?

Zwierzęta zapewniają nam wierne towarzystwo i wsparcie emocjonalne, oferując nam przy tym bezwarunkową miłość. Stają się one częścią rodziny,…

Opublikowano