UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pies sika w domu - co może być przyczyną?

Problem oddawania moczu w domu nierzadko występuje u szczeniąt – wtedy wystarczy odrobina cierpliwości i można oduczyć zwierzę załatwiania swych potrzeb fizjologicznych w pomieszczeniach. Niepokojącym sygnałem jest natomiast sytuacja, kiedy nasz pupil, który odbył już trening czystości zaczyna oddawać mocz w mieszkaniu. Powodów kryjących się za tym, dlaczego pies sika w domu może być wiele. Poznaj niektóre behawioralne i medyczne przyczyny tego problemu!

Podłoże behawioralne

Dokładna analiza sytuacji oraz współpraca z weterynarzem może pomóc w ustaleniu pierwotnej przyczyny nagłej zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Poniżej przedstawiamy część z nich.

Stres lub niepokój

Bycie pozostawionym samemu przez dłuższy czas w domu, zmiana opiekuna lub przeprowadzka, fajerwerki czy burza z piorunami – wszystkie te rzeczy mogą wywoływać w naszym ukochanym pupilu znaczny niepokój, który doprowadzi do oddania moczu w domu.

Wiele objawów stresu oraz strachu wśród zwierząt nierzadko pozostaje niezauważonymi przez właścicieli – z tego powodu warto znać podstawowe sygnały, na które powinniśmy zwracać uwagę. Wśród tych behawioralnych należy wymienić: intensywne sygnały uspokajające, takie jak oblizywanie nosa, ziewanie i odwracanie głowy, samouszkodzenie, zachowania kompulsywne oraz wokalizacja.

Znaczenie terytorium

Jeśli nasz pies sika w domu, a jest niewykastrowanym samcem, przyczyną może być brak przeprowadzenia tego zabiegu – wtedy zwierzę pozostawia mniejsze ilości moczu, nie żeby opróżnić swój pęcherz, ale by naznaczyć teren i zostawić swój zapach.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z weterynarzem i behawiorystą, aby następnie rozważyć zabieg kastracji. Ponadto, jeśli nasz pupil upodobał sobie konkretny obszar, dobrze jest dokładnie go wyczyścić i przemeblować pokój, by utrudnić zwierzęciu dostęp do tego miejsca.

Braki w treningu czystości i nieodpowiednie spacery

Zdarza się również, że pies nauczony sikania na podkłady i maty zaczyna kojarzyć wszelkie miękkie powierzchnie z toaletą. Wtedy warto odzwyczaić pupila od mat oraz usunąć miękkie podłoża. Wiązać się z tym może także niewystarczająca ilość oraz długość spacerów – niektórym zwierzętom może nie wystarczyć krótki spacer, przez co zaczną załatwiać się w domu.

Podłoże medyczne

Jeśli pies sika w domu, być może problem ten ma podłoże medyczne. Aby wykluczyć możliwość, że pupil zmaga się z dolegliwościami zdrowotnymi, niezbędna jest wizyta w klinice weterynaryjnej i przeprowadzenie diagnostyki.

Infekcja dróg moczowych

Ze względu na budowę, psy są podatne na zapalenia dolnych dróg moczowych – zarówno cewki, jak i pęcherza moczowego – gdyż te okolice są narażone na działanie różnego rodzaju patogenów wywołujących stany zapalne.

Zapalenie pęcherza moczowego stanowi dolegliwość, która posiada dość charakterystyczne objawy. Wśród nich należy wymienić częstomocz, krwiomocz, kropelkowanie i ból przy oddawaniu moczu, który objawia się popiskiwaniem czy intensywnym wylizywaniem okolic cewki. Symptom stanowi także zaburzenie kontroli oddawania moczu, co skutkuje popuszczaniem w domu. Każdy z tych objawów jest sygnałem, aby udać się z psem do weterynarza, gdyż zapalenie może prowadzić do m.in. powstawania kamieni struwitowych.

Więcej dowiesz się w artykule: Kamienie struwitowe u psów i kotów – co warto wiedzieć?

Mocznica, czyli niewydolność nerek

Niektóre choroby zaczynają być widoczne dopiero w wysokim stopniu zaawansowania – jedną z nich jest mocznica. Objawy przewlekłej niewydolności nerek pojawiają się stopniowo i obejmują m.in. wzmożone pragnienie oraz zwiększenie ilości wydalanego moczu. Wraz z jej rozwojem może dochodzić do wymiotów i biegunek, dlatego tak istotne jest, aby reagować w chwili, gdy zobaczymy pierwsze objawy, takie jak właśnie załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu.

Niezwykle ważne jest, aby wykonywać regularne badania krwi i moczu psa. Warto robić to przynajmniej raz w roku, szczególnie jeśli nasz pupil ma ponad 5 lat – dzięki temu możliwe będzie wykrycie nieprawidłowości oraz jak najszybsza pomoc zwierzęciu.

Cukrzyca

Podobnie jak ludzie, nasi zwierzęcy przyjaciele mogą zmagać się z cukrzycą – to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych u psów. Nieleczona choroba stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego warto znać jej objawy. Można wśród nich wymienić apatię, niechęć do aktywności, wzmożone pragnienie, jak i zwiększone wydalanie moczu – a to może wiązać się z załatwianiem potrzeb fizjologicznych w domu.

Wymienione powyżej dolegliwości nie stanowią jedynych potencjalnych przyczyn nietrzymania moczu przez naszego pupila. Po zauważeniu, że nasz pies sika w domu, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Wtedy możliwe będzie wykonanie badań i przeprowadzenie diagnostyki, aby znaleźć podłoże problemu i pomóc zwierzęciu.

Komentarze

Przeczytaj również

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest…

Opublikowano