UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pies rasowy czy kundelek – na którego się zdecydować?

Pojawienie się nowego członka rodziny w postaci psa wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami – zanim jednak zwierzę zjawi się u nas w domu, należy podjąć decyzję o wyborze danego pupila. Wśród możliwych rozwiązań można wymienić wybór psa rasowego czy kundelka. Obydwa rozwiązania posiadają odmienne wady oraz zalety. Aby zaoferować wsparcie w tym niełatwym wyborze, postanowiliśmy omówić zarówno cechy psów rasowych, jak i kundelków – dzięki temu możliwe będzie odnalezienia pupila, którego cechy z dużym prawdopodobieństwem będą dopasowane do naszych potrzeb.

Pies rasowy – co warto wiedzieć?

Możemy wyróżnić wiele ras psów – Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wskazuje, że obecnie istnieje ich aż około 340! Co istotne, jeśli decydujemy się na wybraną rasę z uwagi na jej specyficzne cechy charakteru oraz wyglądu, zakupu rasowego psa powinniśmy dokonać w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce. Pozwala nam to zyskać pewność, że szczenię wyrośnie na psa o cechach opisywanych we wzorcu. A jakie są zalety i wady psów rasowych?

Znane pochodzenie

Wśród zalet rasowych pupili należy wyróżnić fakt, że ich pochodzenie jest znane – zarejestrowane, dobre hodowle dbają o zdrowie zwierząt, dlatego rodzice szczeniąt są poddawani badaniom pod kątem chorób genetycznych najczęściej występujących w danej rasie. Zwierzęta są dobierane przy tym do rozrodu w taki sposób, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych przypadłości zdrowotnych u ich potomstwa w przyszłości.

Możliwy do przewidzenia charakter

Wybór psa rasowego umożliwia nam do pewnego stopnia przewidzenie temperamentu czy zachowania pupila – chociaż nie możemy mieć w tym zakresie całkowitej pewności, istnieje tutaj duże prawdopodobieństwo trafności przypuszczeń. Co więcej, można przeanalizować, na jakie choroby dany czworonóg może być narażony.

Powyższe kwestie pozwalają nam na wybranie rasy psa o cechach charakteru dopasowanych do naszych preferencji oraz stylu życia. Z tego względu, jeśli prowadzimy spokojny tryb, warto wybrać pupila o takowym usposobieniu. Dla aktywnych osób odpowiednie będą natomiast psy należące do ras posiadających wręcz nieskończone pokłady energii. Warto też wspomnieć o dopasowaniu rasy do naszej sytuacji mieszkaniowej – możemy to zrobić dzięki możliwości przewidzenia wielkości psa i typu jego sierści.

Znajomość potrzeb danej rasy psa

Potrzeby psa rasowego uzależnione są od celu, w jakim pierwotnie została wyhodowana konkretna rasa. Chociaż każdy zwierzak posiada własne cechy osobowości oraz preferencje, zazwyczaj psy danej rasy mają liczne wspólne cechy – i chodzi tu nie tylko o wygląd, ale również temperament, zachowanie oraz potrzeby psiaka.

Psy rasowe – na co zwrócić uwagę?

Warto mieć świadomość, że psy rasowe narażone są na określone dziedziczne choroby charakterystyczne dla konkretnej rasy. Zanim zdecydujemy się na wybór określonego zwierzaka, powinniśmy dokładnie zapoznać się z najczęściej występującymi u jego rasy chorobami i dolegliwościami – edukacja w tym zakresie pozwoli nam podjąć ostateczną decyzję, a następnie przygotować się do wymagań związanych z opieką nad psem danej rasy.

Należy także wspomnieć, że wskazane jest zapoznanie się z usposobieniem preferowanych ras, aby uniknąć problemów behawioralnych u nowego członka rodziny. Oprócz tego, niezbędne jest sprawdzenie, jak powinna przebiegać pielęgnacja danej rasy – niektóre z nich są szczególnie wymagające pod tym względem, m.in. z uwagi na swoją sierść.

Kundelki – co warto wiedzieć?

Dane pokazują, że na całym świecie żyje około miliard psów… i aż trzy czwarte z nich to kundelki! To zwierzęta, w których drzewie genealogicznym od dawna nie pojawił się żaden rasowy przodek. Takie psiaki mogą przybierać różnorodny wygląd i nie przypominają rasowego pupila, chociaż niekiedy zdarza się, że są w typie konkretnej rasy – mogą budową bądź umaszczeniem przypominać jakąś rasę, jednakże stanowi to dzieło przypadku. Co ciekawe, niektórzy naukowcy traktują kundelki jako odrębną rasę psów!

Aspekty związane z genetyką

Kundelki posiadają geny, które sprzyjają lepszemu rozwojowi zmysłu węchu (i wyczuwaniu feromonów, czyli przekazywanych przez zwierzęta informacji poprzez zapach) oraz działaniu układu odpornościowego czy rozrodczego. Wynika to z faktu, że u rasowych pupili dobór płciowy jest ograniczony z uwagi na wybór partnerów przez człowieka – u kundelków z tego względu system rozrodczy i rozpoznawanie feromonów jest znacznie ważniejsze. Należy jednak zaznaczyć, że mitem jest, iż kundelki są zdrowsze czy mniej wymagające od rasowych pupili!

Długość życia

Nierzadko można spotkać się z informacją, że kundelki to psy długowieczne – mogą one przeżyć nawet ponad 20 lat. To więcej niż w przypadku psów rasowych, co oznacza, że będą nam one wiernie towarzyszyć przez dłuższy czas.

Kundelki – jakie mają wady?

Jako że pochodzenie kundelków jest nieznane, nie możemy mieć pewności co do ich charakteru czy temperamentu. Może to prowadzić do pewnych trudności w dopasowaniu pupila do naszego stylu życia oraz preferencji. Należy także wspomnieć, że nie posiadamy informacji o tym, jakimi chorobami byli obciążeni rodzice takiego psa, a przez to nie wiemy, jakie dolegliwości mogły zostać przekazane naszemu kundelkowi.

Co więcej, z uwagi na bogatą pulę genetyczną takich czworonogów, trudne do przewidzenia jest również to, jak w przyszłości będą wyglądały szczeniaki pary kundelków. Powinniśmy o tym pamiętać w szczególności, jeśli przestrzeń w naszym mieszkaniu jest znacznie ograniczona – nie mamy pewności, jak duży pies urośnie. Istnieją pewne sposoby, żeby ocenić możliwą wielkość pupila w przyszłości – żadna z nich nie daje jednak stuprocentowej gwarancji, gdyż genetyka stanowi tutaj swego rodzaju loterię. Pies może urosnąć duży, jeśli łapy wydają się duże w stosunku do reszty ciała (można takie zjawisko zauważyć u szczeniąt dużych ras, to znaczy m.in. bernardynów czy owczarków podhalańskich). Do takiej oceny można wykorzystać też np. szerokość łap czy analizę struktury kości. Jak jednak wspomnieliśmy, pomimo zastosowania tych metod wciąż nie zyskujemy pełnej pewności.

Kundelek a mieszaniec – jaka jest między nimi różnica?

Omawiając wady i zalety psów rasowych oraz kundelków, chcielibyśmy również wspomnieć o mieszańcach. Wbrew pozorom nie są one tym samym, co kundelki! Mieszańcami określane są psy, które wśród swoich rodziców posiadały chociaż jednego rasowego psa – nie musiał być to jednak w pełni rasowy czworonóg, a jedynie zwierzę w typie jakiejś rasy. Co więcej, mieszaniec może przypominać konkretną rasę i posiadać charakter zbliżony do przodków. Kundelek natomiast już od dawna nie posiada rasowych przodków w swoim genealogicznym drzewie.

Pies rasowy czy kundelek – co wybrać?

Decyzja o wyborze psa nie powinna zależeć wyłącznie od tego, czy jego wygląd wpisuje się w nasze preferencje – ważna jest analiza cech charakteru oraz usposobienia, abyśmy zarówno my, jak i nowy członek rodziny czuli się ze sobą komfortowo. Zadanie to jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku psów rasowych. Co ważne, zakupu pupila rasowego należy dokonać w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce.

Jeśli jednak naszym priorytetem nie jest wybór domowego pupila, który będzie pełnił określone funkcje i posiadał specyficzne cechy wyglądu oraz charakteru, a będzie po prostu wiernie nam towarzyszyć, warto rozważyć wybór kundelka. Chociaż nie można jednoznacznie określić charakteru takich psiaków, z reguły uchodzą one za bardzo inteligentne zwierzęta.

Decyzja o wyborze nowego członka rodziny powinna być przemyślana i w pełni świadoma. Niezależnie od tego, czy wybierzemy psa rasowego czy kundelka, wiąże się to z dużą odpowiedzialnością – musimy troszczyć się o zdrowie psychiczne oraz fizyczne zwierzęcia, zapewniając mu odpowiednie żywienie, aktywność fizyczną, pielęgnację oraz opiekę weterynaryjną. W zamian otrzymamy jednak nieograniczoną miłość wyjątkowego towarzysza u naszego boku.

Komentarze

Przeczytaj również

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest…

Opublikowano