UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest zwykła niestrawność, zdarza się również, że źródło problemu leży gdzieś głębiej. Niepokojących dolegliwości i nietypowych dla waszego pupila zachowań nie należy jednak bagatelizować. Jak przebiega wymiotowanie u psów i co w tej sytuacji zrobić?

Wymioty u psa – o czym należy wiedzieć?

Wbrew pozorom wymiotowanie u psów przebiega dość dramatycznie. To właśnie wtedy psi organizm stara się zwrócić treść pokarmową, wywołując przy tym szereg różnorakich objawów. Pies zazwyczaj staje się osłabiony i niespokojny, tym samym zaczyna krztusić się, pochylać głowę w dół i napinać mięśnie. Wymioty o charakterze jednorazowym nie powinny jednak budzić niepokoju. Niekiedy mogą one wystąpić na skutek zmiany karmy, zatrucia pokarmowego czy alergii. Problem pojawia się natomiast w momencie, gdy pies regularnie wymiotuje. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak zgłosić się do lekarza weterynarii, który podejmie specjalistyczne środki. Częste wymioty mogą być sygnałem organizmu o zachodzących w nim nieprawidłowościach. W wielu przypadkach jest to objaw poważnych chorób, w tym właśnie pasożytów w organizmie, zapalenia otrzewnej czy guzów w przewodzie pokarmowym.

Wizyta kontrolna – kiedy należy się udać?

Psy dość często wymiotują. To fakt! Niemniej należy bacznie obserwować towarzyszące temu symptomy. Jeżeli wasz pupil tuż po zwróceniu pokarmu nie jest osowiały, tym samym zachowuje się normalnie – wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, iż nie grozi mu nic poważnego. Jeśli jednak pies wykazuje nietypowe dla siebie zachowania, a wymioty ulegają nasileniu, niezwłocznie udajcie się do specjalisty. Zbyt częste zwracanie treści pokarmowej prowadzi najczęściej do nadmiernego odwodnienia organizmu psa. Pod żadnym pozorem tego nie bagatelizujcie! 

Zanim jeszcze udacie się do specjalisty, warto obserwować czworonoga i zapisać charakterystyczne objawy. Zwróćcie w szczególności uwagę na:

  • częstotliwość wymiotów,
  • kolor, gęstość oraz zawartość wymiotów,
  • występowanie żółci, krwi i piany,
  • brak apetytu lub wzmożone łaknienie,
  • częstotliwość oddawania moczu,
  • zmiany w wyglądzie psa.

Jeżeli wasz pies ma także gorączkę i kaszel, należy czym prędzej udać się na wizytę kontrolną w celu wykonania badań profilaktycznych oraz uzupełnienia niedoborów elektrolitów. Badanie endoskopowe i rezonans magnetyczny mogą wówczas okazać się konieczne!

Wymioty jednorazowe – jak sobie z nimi poradzić?

Umiejętność rozpoznania przyczyn wymiotów u psa jest naprawdę cenna. Sporadyczne i delikatne w przebiegu wymioty nie powinny was niepokoić. To jednak warto pomóc psu i ulżyć mu w tym czasie! Co możecie zrobić? Jeśli podejrzewacie, że doszło do klasycznego zatrucia pokarmowego, śmiało możecie podać psu tabletki z węglem aktywnym. Zawarte w nich substancje usuną z organizmu wszelkie toksyny, poprawiając jednocześnie jego ogólne samopoczucie. Pamiętajcie jednak, aby nie podawać pupilowi posiłków! Podrażniony żołądek prawdopodobnie ich nie przyjmie, co może skutkować szybszym odwodnieniem organizmu. Zapewnijcie mu natomiast nieograniczony dostęp do wody oraz idealne warunki do odpoczynku. Pies powinien bowiem przebywać w cichym i spokojnym miejscu tak, aby mógł samodzielnie dojść do siebie. Po upływie kilku godzin od ostatnich wymiotów warto przygotować lekkostrawny posiłek.

Wymioty u psów bardzo osłabiają organizm, tym samym mogą wywołać niepożądane skutki. Warto bowiem skonsultować się ze specjalistą weterynarii w celu wykluczenia poważnych jednostek chorobowych. Jeżeli przeprowadzone badania kontrolne wyjdą pozytywnie, wówczas wystarczy obserwować pupila przez najbliższe dni i wprowadzić nowe nawyki żywieniowe!

 

Komentarze

Przeczytaj również

Pies sika w domu - co może być przyczyną?

Problem oddawania moczu w domu nierzadko występuje u szczeniąt – wtedy wystarczy odrobina cierpliwości i można oduczyć zwierzę załatwiania…

Opublikowano