UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kiedy iść z psem do behawiorysty?

Opieka nad zwierzęciem wiąże się nie tylko z dbaniem o jego zdrowie fizyczne i regularnymi wizytami u weterynarza. Właściciele psów powinni zatroszczyć się również o komfort psychiczny swych pupili. Wśród specjalistów pomagających nam lepiej zrozumieć naszych zwierzęcych przyjaciół można wyróżnić behawiorystę. W tym artykule podpowiadamy, kiedy udać się z psem do behawiorysty.

Czym jest behawiorystyka zwierząt?

Behawiorystyka to interdyscyplinarna nauka wykorzystująca wiedzę z zakresu biologii, psychologii, medycyny weterynaryjnej, neurofizjologii, jak również etiologii. Połączenie zdobytych informacji z tych obszarów pozwala na przyjęcie różnych perspektyw, a przy tym skuteczniejszą pracę z pupilami zmagającymi się z problemami natury behawioralnej.

Kim jest psi behawiorysta?

Specjaliści z dziedziny behawiorystyki posiadają szeroki zakres wiedzy dotyczącej zachowania zwierząt towarzyszących. Praca behawiorysty wiąże się z oferowaniem doradztwa m.in. w kwestii wyboru rasy zwierzęcia, a także pracą z problemowym zachowaniem czworonogów.

Warto zaznaczyć, że problemy behawioralne różnią się od dolegliwości medycznych czy problemów szkoleniowych. Jako problem behawioralny określa się nietypowe zachowanie, które utrudnia zwierzęciu codzienne funkcjonowanie. Psia behawiorystyka zajmuje się analizowaniem zachowania pupila, jego emocji czy potrzeb związanych z komfortem psychicznym oraz fizycznym, jedzeniem i zdrowiem, spokojem emocjonalnym, a także wyrażaniem naturalnych psich zachowań.

Psi behawiorysta – z jakimi psami pracuje?

Chociaż psi behawioryści są szczególnie potrzebni w schroniskach, gdzie przebywają zwierzęta z trudnymi doświadczeniami i niekiedy zmagające się z lękiem, wycofaniem czy nadmierną agresją, mogą oni zaoferować pomoc również innym pupilom – także naszym zwierzęcym członkom rodziny.

Wsparcia u behawiorysty może szukać każdy opiekun zwierzęcia – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia psa. Specjalista w dziedzinie psiej behawiorystyki dopasuje metody swej pracy oraz kierunek działania, aby wesprzeć zwierzę w jego problemach.

Kiedy iść z psem do behawiorysty?

Właściciele psów powinni pamiętać, że problemami natury wychowawczej, szkoleniowej – często, chociaż nie zawsze – jest nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy podczas spacerów, załatwianie swych potrzeb fizjologicznych w domu czy warczenie na obce osoby lub skakanie na gości. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy oferowanej przez tresera psów – to właśnie on zajmuje się szkoleniem zwierząt do wykonywania określonych czynności, a także wskazują im, że niektóre zachowania nie są akceptowalne.

A kiedy iść z psem do behawiorysty? Powinniśmy to uczynić, jeśli zaobserwujemy u pupila nietypowe zachowanie, które sprawia, że zarówno zwierzę, jak i domownicy nie mogą normalnie funkcjonować. Wśród wskazań do skorzystania z oferowanego przez behawiorystę wsparcia można wymienić zaburzenia nastroju u zwierzęcia, a przede wszystkim stany depresyjne, spanie więcej niż 16 lub mniej niż 10 godzin na dobę. Co więcej, zdecydowanie warto to zrobić, jeśli pies zmaga się z zaburzeniami lękowymi – m.in. lękiem separacyjnym (objawiający się siadaniem przy drzwiach, wyciem i ujadaniem, samookaleczaniem się, jeśli zwierzę pozostaje samo w domu), atakami paniki, fobiami społecznymi czy agorafobią, to znaczy lękiem przed otwartą przestrzenią. Do behawiorysty powinniśmy się udać również wtedy, gdy pies wykazuje zachowania autoagresywne czy agresywne.

Co istotne, jeśli nie mamy pewności, czy dane zachowanie stanowi behawioralny problem, zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą. Psi behawiorysta oceni sytuację oraz wskaże, jakiego rodzaju wsparcie jest nam potrzebne.

Dlaczego warto iść z psem do behawiorysty?

Behawiorysta, bazując na swej wiedzy oraz doświadczeniu, może skutecznie wspierać zwierzę w pokonywaniu nieprawidłowych zachowań. Specjalista analizuje określone uwarunkowania zachowania, aby następnie stworzyć plan zmiany niewłaściwego zachowania psa oraz nauczyć opiekunów zwierzęcia, jak wcielić wspomniany plan w życie. Co więcej, wspomaga on wypracowanie odpowiedniej komunikacji właścicieli z psem. Dzięki współpracy z behawiorystą możliwe jest wyeliminowanie nieodpowiednich zachowań u zwierzęcia, co poprawi jakość życia zarówno psa, jak i jego opiekunów.

Konsultacje z psim behawiorystą – na czym polegają?

Specjalista z dziedziny psiej behawiorystyki stara się zrozumieć przyczyny danego zachowania zwierzęcia – aby to zrobić, analizuje historię życia pupila, uwzględniając przy tym potencjalne traumy czy przebyte choroby. Pozwala to na odnalezienie źródła lęku separacyjnego, jedzenia niejadalnych rzeczy, gryzienia czy wielogodzinnego szczekania, jak i wielu innych problemów. Co ważne, jeśli zauważymy, iż nasz pupil zmaga się z którymkolwiek z tych zaburzeń, zdecydowanie nie powinniśmy zwlekać z udaniem się z psem do behawiorysty - przedłużające się problemy są znacznie trudniejsze do zniwelowania, aniżeli te, nad którym rozpoczniemy pracę od razu.

Osoby pragnące skonsultować się z behawiorystą, aby poprawić komfort życia swego pupila, powinny zapoznać się z ogólnym opisem przebiegu konsultacji z psim behawiorystą.

Analiza otoczenia zwierzęcia

Konsultacja z psim behawiorystą przebiega w miejscu zamieszkania zwierzęcia – istotne jest, aby podczas niej obecni byli wszyscy domownicy. Dzięki temu pupil będzie przebywał w naturalnym otoczeniu i warunkach – pozwoli to na adekwatną ocenę zachowania i analizę czynników, które mogą potencjalnie wpływać na pojawienie się problemów natury behawioralnej.

Jeśli problematyczne zachowanie psa ujawnia się natomiast poza domem, to znaczy m.in. podczas spaceru, w pobliżu innych zwierząt czy ludzi, behawiorysta powinien mieć możliwość analizy zachowania czworonoga w rzeczywistych lub zaaranżowanych, zbliżonych do rzeczywistych warunkach.

Analiza komunikacji opiekuna z psem

Behawiorysta poddaje analizie nie tylko warunki życia zwierzęcia, ale również sposób komunikowania się opiekunów ze zwierzęciem. Jest to istotne, gdyż niekiedy właściciele pupili mogą interpretować pewne działania odmiennie niż czworonóg – opiekunowie mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że swym zachowaniem utrwalają pewne niepożądane zachowania.

Co więcej, niektóre rasy psów mogą wymagać odpowiedniej aktywności oraz stymulacji, a brak ich zapewnienia może wywoływać stres lub frustrację. Zadaniem behawiorysty jest dostrzeżenie tych nieprawidłowości oraz wskazanie opiekunom, jak powinni reagować na niewłaściwe zachowanie, w jaki sposób nagradzać i motywować zwierzę.

Analiza diety psa

Warto zaznaczyć, że na zachowanie zwierzęcia wpływa wiele czynników – z tego powodu specjalista analizuje również dietę pupila. Czasem wskazana może być modyfikacja ilości lub składu posiłków czworonoga. Ponadto, psi behawiorysta może niekiedy wskazać farmakoterapię – co ważne, powinno to zostać zawsze konsultowane z lekarzem weterynarii! Farmakoterapia stanowi ostateczne rozwiązanie, kiedy uprzednio wdrożone metody działania okażą się nieskuteczne.

Współpraca z psim behawiorystą – ile trwa?

Praca z behawiorystą zazwyczaj obejmuje szereg spotkań – zmiana zachowania zwierzęcia zwykle nie jest prosta i wymaga zaangażowania oraz cierpliwości właścicieli. Obserwacja oraz analiza otoczenia, komunikacji czy diety pupila to jedynie początek, który pozwala wyznaczyć kierunek działania. Do wprowadzenia zmian niezbędny jest czas. Co więcej, specjalista nieustannie sprawdza, czy cały proces przebiega poprawnie i w razie konieczności modyfikuje swe zalecenia. Zdecydowanie warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego współpraca z psim behawiorystą przebiega inaczej w zależności od charakteru zwierzęcia, jego problemów oraz zaangażowania opiekunów.

Kiedy udać się z psem do behawiorysty – podsumowanie

Właściciele zwierząt są zobowiązani zarówno do troski o zdrowie fizyczne pupila, jak i zapewnienia mu wsparcia emocjonalnego. Jeśli zauważymy behawioralne problemy u naszego czworonoga, powinniśmy się z nim udać do behawiorysty. Należy przy tym pamiętać, że skuteczna pomoc psu jest możliwa jedynie przy zaangażowaniu oraz współpracy opiekunów. Ważna jest przy tym również ścisła współpraca z lekarzem weterynarii.

Komentarze

Przeczytaj również

Kiedy można spuścić psa ze smyczy?

Psy uwielbiają biegać, bawić się i odkrywać świat – ich właściciele powinni jednak pamiętać, że spuszczanie ze smyczy swego…

Opublikowano