UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Kleszcz u psa – kiedy jest niebezpieczny i jak sobie radzić?

Kleszcze u zwierząt domowych są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż niezauważone mogą prowadzić do rozwijania się poważnych chorób w tak drobnym organizmie. Objawy ugryzienia przez kleszcza nie zawsze są jednak dostrzegalne i właśnie dlatego tak duże znaczenie dla zdrowia psów ma prawidłowa profilaktyka antykleszczowa. Kiedy kleszcz może być niebezpieczny i jak uchronić psa przed kleszczami?

Profilaktyka antykleszczowa u psów

Kleszcze to malutkie, a wręcz ledwo widoczne pajęczaki, u których szczyt aktywności przypada na okres wiosenno-letni. To właśnie wtedy atakują nasze czworonogi, bardzo często prowadząc do występowania różnego rodzaju schorzeń, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Niewykryty kleszcz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia pupila. Stąd też profilaktyka antykleszczowa u psa ma niebagatelne znaczenie. Tak ważna jest baczna obserwacja skóry i sierści zwierzaka tuż po każdym spacerze oraz regularne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych. Dostępne środki przeciwkleszczowe mogą różnić się skutecznością czy formą podania. Niemniej jednak zapewniają one ochronę przed ugryzieniem, a jednocześnie minimalizują ryzyko zachorowania na boreliozę czy babeszjozę. W tym wypadku lepiej jest zapobiegać aniżeli narażać zwierzę na poważne w skutkach dolegliwości. Jakie środki profilaktyczne należy podjąć?

Przeczytaj też: Co dla psa przeciw kleszczom - tabletki, krople czy obroża?

Co na kleszcze dla psów?

Często popełnianym przez właścicieli błędem jest wybór nieodpowiedniego preparatu oraz brak dbałości o zwierzę poza sezonem wiosenno-letnim. Wbrew panującemu przekonaniu kleszcz może zaatakować pupila również w zimie, gdy temperatury za oknem pozostawiają wiele do życzenia. Pamiętajcie, że ryzyko ugryzienia przez kleszcza z roku na rok gwałtownie wzrasta. Co za tym idzie? O psa należy nieustannie dbać, by uchronić go przed ugryzieniem kleszcza.

Do najskuteczniejszych metod zabezpieczających przed kleszczami oraz chorobami przez nie przenoszonymi należą:

  • tabletki na kleszcze – doustne tabletki przeciw kleszczom wykazują niemal 100% ochronę już w momencie ich podania, tym samym bardzo szybko się wchłaniają,
  • obroża przeciwkleszczowa – wysokiej jakości obroża stanowi jedno z najchętniej wybieranych przez właścicieli psów rozwiązań, które nie wymaga podawania leków drogą doustną,
  • kropelki na kleszcze – kilka kropli naniesionych na skórę psa w miejscach trudnodostępnych pozwoli ochronić czworonoga na okres czterech tygodni.

Pojawia się pytanie – jaki preparat przeciw kleszczom wybrać? W zależności od waszych preferencji sprawdzi się inne rozwiązanie. Niemniej jednak tabletki na kleszcze wykazują najwyższy stopień skuteczności, czego nie można powiedzieć o kroplach. Obroża przeciwkleszczowa – choć również stanowi doskonały wybór, może niekiedy sprawiać psu dyskomfort. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wspomoże was w profilaktyce antykleszczowej. Tym sposobem uchronicie psa przed poważnymi komplikacjami, dzięki czemu pupil będzie mógł cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Choroby odkleszczowe, w tym właśnie borelioza, babeszjoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu mogą przez długi czas nie dawać o sobie znać lub przypominać zwykłe przeziębienie. Jeżeli zauważycie niepokojące objawy bądź nietypowe dla psa zachowania, należy bezwzględnie udać się na konsultację weterynaryjną.

Kleszcz u psa – jak go usunąć?

Profilaktyka antykleszczowa u psa to skuteczny sposób, by zminimalizować dotychczasowe zagrożenie przed ugryzieniem. Nie zawsze jednak wystarczy! Kleszcz przyczepiony do skóry na czas dłuższy niż 24 godziny prowadzi do wystąpienia zakażenia w organizmie i właśnie dlatego po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć skórę pupila w celu wykrycia szkodnika. Im szybciej zostanie zauważony, tym mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Wykryty kleszcz wymaga bowiem natychmiastowego usunięcia. Z pomocą tutaj przyjdzie pinceta lub specjalne szczypce do usuwania kleszczy. Należy wsunąć narzędzie delikatnym ruchem ręki tak, aby kleszcz znalazł się pomiędzy ząbkami, chwycić go, przekręcić kilkakrotnie i energicznie unieść ku górze. Miejsce ugryzienia należy dodatkowo zdezynfekować, a pupila bacznie obserwować.

Upewnijcie się, że kleszcz został usunięty w całości. Jeżeli nie, wówczas nie pozostanie wam nic innego, jak skonsultować się z weterynarzem, który usunie pozostałość po kleszczu.

 

Komentarze

Przeczytaj również

Jak poznać, że nasz kot jest chory?

Charakterystyczne dla naszych czworonożnych przyjaciół dolegliwości zazwyczaj objawiają się na różnorakie sposoby. Mogą bowiem dotknąć każdego kota niezależnie od…

Opublikowano