UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Agresywny kot – jak sobie z nim poradzić?

Agresja u kotów jest źródłem wielu poważnych problemów. Nie bierze się ona jednak znikąd! W wielu przypadkach występuje na skutek traumatycznych wydarzeń lub nieprawidłowości zachodzących w organizmie mruczka. Gdzie leżą główne przyczyny agresji u kotów i jak skutecznie poskromić kocią agresję? Podpowiadamy!

Dlaczego kot jest agresywny?

Agresywne zachowania u mruczków to dość często spotykane zjawisko. Właściciele kotów niekiedy bagatelizują ten problem, pozwalając kociakowi na przejawianie agresji wobec domowników. Nie tędy droga! Wówczas kot otrzyma sygnał, iż jego zachowanie nie jest niewskazane, a z czasem zacznie przesuwać granice. Aby jednak temu zapobiec, należy najpierw rozpoznać źródło problemu. Mruczki to bardzo wymagające zwierzęta, a baczna ich obserwacja może zdziałać naprawdę wiele!

Agresja u kotów jest najczęściej związana z uczuciem lęku lub wściekłości. Traumatyczne przeżycia, rosnąca frustracja, duży stres czy niezaspokojenie podstawowych potrzeb sprawiają, iż nasz czworonożny przyjaciel zaczyna negatywnie reagować na naszą obecność. Niekiedy problem ten ma jednak nieco głębsze podłoże. Co mamy na myśli? Problemy zdrowotne, o których właściciele nie mają pojęcia, mogą również przyczynić się do przejawów agresji. W tej sytuacji należy bacznie obserwować kociaka i sprawdzić, jak reaguje na nasz dotyk.

Agresja w trakcie zabawy

 Koty w trakcie zabawy bardzo chętnie używają swoich zębów i pazurków. Tutaj nie pozostaje nic innego, jak pokazać mruczkowi, że agresja nie jest pożądana. Gdy w trakcie wspólnej zabawy pupil zacznie cię gryźć i drapać, przerwij aktywność i odwróć na moment jego uwagę. W tym wypadku przydatne mogą się okazać wszelkiego rodzaju zabawki dla kotów, które pozwolą mu nie tylko zadbać o kondycję, lecz także o codzienną dawkę rozrywki. Jeśli to nie przyniesie efektów, możecie także zmienić formę zabawy. Pod żadnym pozorom nie stosujcie kar fizycznych, a zaś regularnie wprowadzajcie nowe nawyki. Kary wzmogą uczucie stresu, pogarszając jednocześnie waszą więź.

Potrzeby behawioralne kota

Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb kota jest źródłem wielu problemów z agresją. Nieodpowiednie warunki życia potrafią niekiedy sprawić, iż kot staje się dość niepewny czy zestresowany. Rolą właściciela jest zapewnienie czworonogowi warunków sprzyjających jego rozwojowi oraz samopoczuciu. Stąd też tak ważne jest wydzielenie niewielkiego kącika, w którym będzie mógł odpoczywać, bawić się lub po prostu schować. Choć kociaki uwielbiają kontakt z ludźmi, potrzebują niekiedy czasu wyłącznie dla siebie. Upewnijcie się, że przestrzeń kota została dopasowana do jego podstawowych potrzeb. Głośne i zaciemnione miejsce z pewnością się nie sprawdzi, a kot zacznie odczuwać spory dyskomfort. Jeżeli jednak okaże się, iż agresja ma ścisły związek z nieodpowiednią socjalizacją – koniecznie udajcie się do behawiorysty. Specjalista podpowie wam, jakie kroki należy podjąć.

Agresja a problemy zdrowotne

O agresji wynikającej z problemów zdrowotnych już zdążyliśmy nieco napomknąć... Zły stan zdrowia niewątpliwie wpływa na występowanie niecodziennych zachowań u kotów. Wówczas chęć podjęcia wspólnej zabawy może zakończyć się fiaskiem... i przejawem nagłej agresji. Jeżeli kociak tuż po dotknięciu łapki czy brzucha wystawia pazurki lub zaczyna na was syczeć – konieczna może okazać się wizyta u weterynarza. Zwróćcie także uwagę na nawyki mruczka. Kociaki często nadmiernie wylizują obolałe miejsce, dając nam przy tym znak, iż w ich organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Jak poskromić agresywnego kota?

Kocięta zazwyczaj przed planowanym atakiem dają sygnał ostrzegawczy, który powinien powstrzymać właścicieli przed jakąkolwiek interakcją. Rozszerzonych źrenic, zjeżonego futra czy syczenia z pewnością nie przeoczycie. Należy odwrócić wzrok i zignorować kociaka. Nie podejmujcie działań mających na celu złagodzenie agresji. Kot może takie zachowanie odebrać w niepożądany sposób i wyrządzić wam krzywdę. W razie konieczności warto osłonić się kocem lub wyjść do drugiego pokoju.

Pamiętajcie, że nie wszystkie dość nietypowe zachowania kociaków są przejawem agresji. Koty niekiedy drapią nas i podgryzają w trakcie codziennej zabawy, nie mając świadomości, że sprawiają nam ból. Niemniej takich nawyków również nie należy tolerować!

Komentarze

Przeczytaj również

Jak sobie poradzić ze stratą pupila?

Zwierzęta zapewniają nam wierne towarzystwo i wsparcie emocjonalne, oferując nam przy tym bezwarunkową miłość. Stają się one częścią rodziny,…

Opublikowano