UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak sobie poradzić ze stratą pupila?

Zwierzęta zapewniają nam wierne towarzystwo i wsparcie emocjonalne, oferując nam przy tym bezwarunkową miłość. Stają się one częścią rodziny, dlatego między ludźmi a pupilami wytwarza się wyjątkowa więź. Jeśli zdajesz sobie z sprawę z jej istnienia oraz akceptujesz istotę tej relacji, już zrobiłeś pierwszy krok w kierunku radzenia sobie z utratą ukochanego zwierzaka, czyli… zrozumienia, że żałoba po odejściu zwierzaka jest czymś naturalnym. Aby wesprzeć Cię w tych trudnych chwilach, chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, jak radzić sobie ze stratą pupila.

Żałoba po stracie zwierzęcia

Żałoba po stracie pupila jest kwestią indywidualną – zróżnicowana jest zarówno intensywność odczuwanych podczas niej uczuć, jak i jej czas trwania. Odejście ukochanego zwierzaka możemy przeżywać kilka dni, tygodni, a niekiedy nawet miesięcy czy lat. Każdy z nas jest inny, dlatego wszyscy inaczej przeżywamy żałobę – warto być dla siebie w tym wyrozumiałym.

Żałoba – jakie emocje jej towarzyszą?

Najczęściej w procesie żałoby wyróżnia się pięć etapów. Zazwyczaj wszystko rozpoczyna się od niedowierzania, abyśmy następnie powoli uświadamiali sobie brak zwierzęcia. Potem przychodzi etap buntu, któremu nierzadko towarzyszy złość – może być ona kierowana w stronę znajomych, rodziny, a nawet weterynarza. Co więcej, opiekunowie mogą się również czuć winni z powodu tego, co zrobili bądź czego nie uczynili, kiedy zwierzę było obecne u ich boku. Po ustąpieniu tych uczuć przychodzi doświadczenie smutku bądź żalu – osoby znajdujące się na tym etapie żałoby mogą się wycofywać i unikać kontaktu z innymi. Na końcu pojawia się akceptacja. Nie oznacza ona, iż zapominamy o smutku towarzyszącym utracie naszego pupila – jest ona natomiast sygnałem, że wreszcie pozwalamy sobie na odczuwanie pozytywnych emocji.

Etapy żałoby i towarzyszące im uczucia mogą się różnić w zależności od danej osoby. Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać o tym, aby nie tłumić emocji. Próby ignorowania swych uczuć najczęściej przyczyniają się do odwlekania w czasie tego procesu terapeutycznego, jakim jest żałoba.

Radzenie sobie z żalem po stracie zwierzaka

Warto pamiętać, że żal to zupełnie naturalna reakcja na utratę członka rodziny. Podobnie jak proces żałoby spowodowany śmiercią innych bliskich, żal towarzyszący utracie zwierzęcia również staje się łatwiejszy do zniesienia tylko wraz z biegiem czasu. Możemy jednak wyróżnić kilka zdrowych sposobów radzenia sobie z bólem. Poniżej przedstawiamy pare sugestii.

Nie pozwól innym mówić, jak powinieneś się czuć

Nie należy słuchać uwag innych na temat tego, jak powinniśmy, a jak nie powinniśmy się czuć. Pamiętaj: Twoje emocje należą tylko do Ciebie – pozwól je sobie odczuć. Nie ma tutaj „dobrych” oraz „złych” uczuć – niezależnie od tego, czy jesteśmy zdenerwowani, chcemy płakać, czy może nie potrafimy uronić łzy, wszystko to jest zupełnie w porządku. Co więcej, warto sobie pozwolić na chwile radości wypełnione śmiechem, a także niekiedy wycofywać się, jeśli nie jesteśmy na to gotowi. Pozwólmy sobie w pełni przeżywać emocje – bez wstydu i osądzania.

Dbaj o swoje potrzeby – i fizyczne, i emocjonalne

Stres związany z utratą zwierzęcia może szybko wyczerpać nasze rezerwy energii, przez co wykonywanie codziennych czynności może stać się trudniejsze. Aby jednak przejść przez ten trudny czas, warto dokładać starań, aby zaspokoić swe emocjonalne i fizyczne potrzeby. Należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu, regularnych posiłkach, aktywności fizycznej czy spędzaniu czasu z innymi ludźmi, którym na nas zależy. Warto przy tym odrzucić schemat myślenia wszystko albo nic. Przykładowo, nawet jeśli nie uda nam się przygotować posiłku bazującego na w pełni zdrowych składnikach, możemy zjeść ciepłe gotowe danie przygotowane w mikrofali – najważniejsze, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Spędzaj czas z innymi zwierzętami

Jeśli posiadamy innych zwierzęcych podopiecznych, powinniśmy się postarać o kontynuację ich dotychczasowej rutyny. Warto pamiętać, że nasze pozostałe zwierzęta również doświadczyły utraty przyjaciela. Właśnie dlatego nie powinniśmy zapominać o dotychczasowych rytuałach – a czasem nawet wydłużyć czas zabawy czy aktywności fizycznej. Przyniesie to korzyści nie tylko dla zwierząt, ale i pozwoli to poprawić nastrój nam samym. Więcej informacji o przeżywaniu żałoby u psów dostępnych jest w dalszej części tego artykułu.

Porozmawiaj z osobami, które doświadczyły tego, co Ty

Możemy dotrzeć do innych osób, które doświadczyły straty zwierzęcia – sprawdzić fora internetowe czy grupy na social mediach. Jeśli nasi znajomi i członkowie rodziny nie do końca rozumieją odczuwane przez nas emocje, warto znaleźć kogoś, kto to zrobi. Nierzadko ludzie, którzy również doświadczyli utraty ukochanego zwierzęcia będą w stanie lepiej zrozumieć, przez co przechodzimy. Wsparcie jest niezwykle istotne, dlatego jeśli nie otrzymujemy go od osób w naszym najbliższym otoczeniu, dobrze jest znaleźć go w innych miejscach.

Pamiętaj, że zwierzę wciąż żyje w Twojej pamięci

Doświadczanie wspomnień – zarówno radosnych, jak i smutnych – może przychodzić nam z trudem. Warto jednak na chwilę usiąść i przykładowo spojrzeć na zdjęcia pupila, a nawet stworzyć album czy podzielić się tymi wspomnieniami w inny sposób. Niektórzy sadzą kwiaty na pamiątkę swego ukochanego zwierzaka, natomiast inni oglądają stare nagrania bądź tworzą biżuterię z jego zdjęciem. Część osób, jako formę pożegnania zwierzęcia, wybiera oddanie mu czci poprzez pochowanie go na cmentarzu dla zwierząt. Wszystkie te czynności stanowią formę otwartego wyrażania uczuć – nie ma ani lepszych, ani gorszych sposobów, gdyż wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Pamiętanie o miłości oraz wyjątkowych chwilach dzielonych z pupilem wesprze nas w przechodzeniu przez żałobę.

Jeśli tego potrzebujesz, poszukaj profesjonalnej pomocy

Jeśli nasz smutek jest uporczywy i utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie, zdecydowanie warto udać się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. Nie należy ignorować naszego zdrowia psychicznego.

Decyzja o nowym zwierzęciu

Pośpiech w podejmowaniu decyzji o nowym zwierzęciu nie jest w porządku – ani w stosunku do nas samych, ani w stosunku do nowego pupila. Każde zwierzę posiada wyjątkową, niepowtarzalną osobowość, dlatego nowy zwierzak nie zastąpi tego utraconego. Właściwy moment na przygarnięcie nowego zwierzęcego przyjaciela przyjdzie wtedy, gdy poświęcimy czas na żałobę i rozważymy, czy jesteśmy na to gotowi, aby następnie podjąć świadomą decyzję.

Żałoba po stracie zwierzęcia – jak wesprzeć w niej dzieci?

Utrata zwierzęcia może być dla dziecka pierwszym razem, kiedy doświadcza ono śmierci bliskiej mu istotny. Może ono obwiniać siebie, swoich rodziców bądź lekarza weterynarii za to, że nie uratowali oni pupila. Może się przy tym czuć winne, przygnębiene oraz zaniepokojene tym, że inni również mogą je opuścić. Chociaż doskonale rozumiemy, że rodzice mogą chcieć chronić swe dziecko, mówiąc mu, iż zwierzę uciekło, może to sprawić, iż będzie ono nieustannie oczekiwało powrotu pupila. Kiedy odkryje prawdę, poczuje się oszukane, co nie tylko będzie się wiązało z większym smutkiem, ale i możliwymi problemami z zaufaniem rodzicowi w przyszłości. Rozmowa oraz wyrażanie własnego żalu może znacząco uspokoić dziecko – pomoże mu to się nauczyć, iż odczuwanie smutku jest w porządku. Pozwoli to także dziecku na przepracowanie swych emocji.

Seniorzy – jak mogą radzić sobie ze stratą zwierzęcia?

Radzenie sobie ze stratą zwierzęcia może być szczególnie trudne dla seniorów – a przede wszystkim żyjących samotnie. Odejście wiernego towarzysza może wywoływać uczucie ogromnej pustki, a także przywołać wspomnienia innych strat. Kwestia związana z wyborem nowego zwierzęcia również jest skomplikowana z uwagi na wiek – zależy ona od możliwości finansowych oraz fizycznych seniora. Właśnie dlatego tak istotne jest wsparcie znajomych oraz rodziny – emocjonalna pomoc może okazać się wręcz bezcenna. Warto również pamiętać o aktywności fizycznej, a także rozważyć nowe hobby.

Przeżywanie żałoby u zwierząt

Należy pamiętać, że zwierzęta również przeżywają żałobę z powodu odejścia ich towarzysza. Wśród jej symptomów można wymienić apatię, brak apetytu, bezsenność lub nadmierną senność, a także brak zainteresowania ulubionymi zabawkami oraz zabawami. Zdarza się także, że pupile wokalizują bądź spacerują z kąta w kąt, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Te zmiany behawioralne oraz emocjonalne u zwierząt mogą być spowodowane nie tylko odejściem przyjaciela, ale i stanowić reakcję na smutek opiekuna. Właśnie dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby zadbać o zdrowie naszych pozostałych zwierząt.

Podstawą jest rutyna – regularne spacery o tych samych porach, a także podawanie posiłków o tych samych godzinach. Należy przy tym sprawdzać posiłki pupila, gdyż może on unikać jedzenia – kiedy zauważymy ten problem, warto podawać jedzenie np. także podczas treningów. Pomoc może zaoferować również aktywność fizyczna oraz nowe bodźce. Spacer w nowe miejsce, które pozwoli zwierzęciu poznać nowe zapachy i dźwięki, a także wizyta znajomych i zabawa – wszystko to może być korzystne. Należy jednak pamiętać o wyrozumiałości! Powinniśmy pozwolić pupilowi oswoić się z nową sytuacją, nieustannie oferując mu przy tym wsparcie.

Znalezienie sposobu radzenia sobie ze stratą zwierzęcia przybliża nas do dnia, w którym wspomnienia o ukochanym pupilu zamiast łez, przyniosą uśmiech. Życzymy Ci, aby ten moment nadszedł jak najszybciej.

Komentarze

Przeczytaj również