UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Odrobaczanie psa - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Odrobaczanie psa stanowi zabieg profilaktyczny polegający na podaniu środka farmakologicznego, którego zadaniem jest usunięcie pasożytów wewnętrznych z organizmu pupila, a przy tym zapobiegnięcie rozwojowi choroby zwanej robaczycą. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące odrobaczania psa.

Pasożyty u psa – jak dochodzi do zarażenia?

Pasożytami wewnętrznymi mogą zarażać się już szczenięta w życiu płodowym poprzez przenikanie stadiów larwalnych glist przez łożysko od suki. Warto przy tym pamiętać, że ryzyko zarażenia się pasożytami istnieje również w późniejszych etapach życia pupila – może to nastąpić poprzez odmienne czynności. Do zakażenia robakami może dojść po urodzeniu, kiedy szczenię pije mleko suki, a także drogą pokarmową, gdyż pasożyty mogą się znajdować w surowym mięsie oraz tkankach niewielkich zwierząt, takich jak gryzonie czy ptaki. Dojść do zakażenia może także przez fizjologiczne wydzieliny chorego zwierzęcia bądź kontakt z glebą zawierającą inwazyjne formy pasożytów, poprzez kopulację, a nawet przez skórę – niektóre pasożyty przenoszone są przez kleszcze, wszy czy komary. Pies na spacerze zaraża się przez zjadanie wcześniej zanieczyszczonej trawy lub przez węszenie, czyli również drogą aerogenną. 

Pasożyty u psa – objawy

Wśród typowych objawów zarażenia pasożytami u psa można wymienić wymioty oraz biegunkę – spowodowane jest to ich bytowaniem w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Zaawansowane stadium choroby wiąże się z możliwością zauważenia poruszających się larw czy dorosłych osobników w odchodach pupila bądź zwróconej treści pokarmowej.

Co więcej, objawy pasożytów u psa mogą obejmować spadek masy ciała, nawet mimo niemałego apetytu, a także wzdęcia, apatię oraz otępienie, niespokojne zachowanie i nadpobudliwość. Mogą pojawić się również drgawki czy kaszel. Niepokojącym sygnałem jest także saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże. Pasożyty u psa mogą objawiać się też podrażnieniem skóry oraz matową sierścią. Należy jednak zaznaczyć, że objawy te mogą być mylone z innymi dolegliwościami – dlatego tak istotne są regularne badania w kierunku obecności pasożytów u psa.

Dowiedz się więcej na temat pasożytów stanowiących zagrożenie dla pupila w naszym artykule: Najczęściej spotykane pasożyty u psa.

Odrobaczanie psa – dlaczego jest tak ważne?

Profilaktyczne odrobaczanie psa stanowi element dbania o zdrowie pupila. Warto także wspomnieć, że chroni to również właścicieli przed niektórymi chorobami odzwierzęcymi – zarażeniem się m.in. psią glistą, nicieniem sercowym czy podskórnym czy pchlim tasiemcem.

Odrobaczanie szczeniaka – o czym pamiętać?

Aby możliwe było wykonanie profilaktycznych szczepień, niezbędne jest odrobaczenie szczeniaka. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje w tym zakresie.

Odrobaczanie szczeniaka – kalendarz

Pierwsze odrobaczenie szczeniaka zazwyczaj przeprowadza się na tydzień przed podaniem pierwszych niezbędnych szczepień profilaktycznych – najwcześniej można tego dokonać w 3. tygodniu życia psa. Drugie odrobaczenie zazwyczaj wykonywane jest u psów, które skończyły 5. tydzień życia, a trzecie – przy ukończeniu 8. tygodni. Kolejny raz należy to uczynić, kiedy zwierzę skończy 11. tydzień życia. Kiedy zwierzęciu zostaną podane pierwsze cztery kluczowe dawki, częstotliwość odrobaczania pupila uzależniona jest od stopnia jego narażenia na kontakt z pasożytami – powinno się to jednak przeprowadzać co około 3 miesiące, aż zwierzę nie osiągnie dojrzałości fizjologicznej w 12. miesiącu życia.

Jak odrobaczyć szczeniaka?

W celu odrobaczenia szczeniaka należy udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. To właśnie tam lekarz weterynarii zważy i zbada pupila, aby na podstawie uzyskanych informacji dobrać odpowiedni środek oraz jego dawkę. Odrobaczanie psa bez konsultacji ze specjalistą, kiedy nie znamy jego wagi czy nie możemy określić jego stanu ogólnego jest niewskazane! Dopiero w późniejszym okresie można odrobaczać psa w domu, kiedy zdobędziemy od weterynarza niezbędną wiedzę w tym zakresie.

Odrobaczanie psa w wieku szczenięcym odbywa się poprzez podanie zwierzęciu tabletki – należy przy tym pilnować, aby pupil połknął ją w całości. Jeśli towarzyszą temu problemy, można ukryć lek w posiłku bądź podać go wraz z przysmakiem.

Jak często odrobaczać szczeniaka?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeprowadzenie wstępnego odrobaczania szczeniaka pozwala na przyjęcie przez zwierzę niezbędnych szczepień – potem częstotliwość wykonywania tej procedury uzależniona jest od stopnia narażenia psa na kontakt z pasożytami. Czworonogi spędzające czas na zewnątrz powinny być odrobaczane częściej niż szczeniaki spędzające większość dnia w mieszkaniu. Co istotne, profilaktyczne odrobaczanie psa odbywa się co 4-6 miesięcy.

Odrobaczanie psa dorosłego – najważniejsze informacje

Odrobaczanie psa dorosłego powinniśmy przeprowadzać po konsultacji z lekarzem weterynarii. Specjalista dobierze najlepszą formę środka farmakologicznego, a także jego stężenie i dawkę dopasowaną do masy ciała zwierzęcia.

Jak często odrobaczać psa?

Częstotliwość odrobaczania psa zależy od stanu zdrowia oraz wieku zwierzęcia. Co więcej, wpływa na to tryb życia prowadzony przez pupila i stosowana dieta. Chociaż procedura ta wykonywana jest w zależności od potrzeb, powinna się ona odbywać nie rzadziej niż dwa razy w roku.

Psy domowe mogą być odrobaczane co 3-6 miesięcy. Jeśli jest to konieczne, m.in. w przypadku zwierząt stale przebywających na zewnątrz, odrobaczanie psa przeprowadza się nawet co kilka tygodni. Należy jednak zaznaczyć, że można to robić dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii oraz wykonaniu badań krwi i kału. Częstsze odrobaczanie psa może być również konieczne, jeśli zwierzę uczestniczy w zawodach sportowych, wystawach, szkoleniach, a także pracuje służbowo. Wszelkie terminy powinny być ustalane wraz ze specjalistą, pod którego opieką weterynaryjną znajduje się pupil.

Odrobaczanie psa – rodzaje preparatów

Odrobaczanie psa może przebiegać przy wykorzystaniu różnego rodzaju preparatów – jeśli chodzi o ich wybór, warto poradzić się w tej kwestii weterynarza. Wyróżniamy tabletki, preparaty w formie pasty czy preparaty spot-on.

Tabletki na odrobaczenie psa

Wielu opiekunów zwierząt decyduje się na odrobaczenie psa, wykorzystując tabletki – to wygodny sposób. Wskazane jest podawanie ich na czczo, łącząc je z kawałkiem przysmaku. Należy jednak pamiętać, że wiele środków odrobaczających wykazuje miejscowe działanie w jelicie, dlatego nie powinniśmy podawać ich wraz z pokarmem o dużej objętości. Wskazane jest również powstrzymywanie się od podawania pupilowi pełnego posiłku przez około dwie godziny po podaniu tabletki. A jeśli zwierzak nie chce przyjąć leku poprzez tą metodę, można wykorzystać specjalne aplikatory do podawania tabletek.

Po podaniu tabletki na odrobaczanie powinniśmy obserwować psa. Jeśli zwierzę zwymiotuje, konieczne jest powtórzenie procedury za jakiś czas.

Preparaty typu spot-on

Preparaty spot-on aplikowane są tak, jak środki na kleszcze czy pchły. Należy jednak wspomnieć, że spektrum działania takich środków bywa niekiedy węższe, aniżeli to, którym wykazują się tabletki – można jednak znaleźć również preparaty jednocześnie odrobaczające oraz przeciwdziałające pchłom, kleszczom i świerzbowcom.

Pasty odrobaczające

U młodych zwierząt czy pupili o niewielkiej wadze można wykorzystać pasty odrobaczające. Powinny one jednak być aplikowane przez lekarza weterynarii.

Odrobaczanie psa a wiele zwierząt w domu

Jeśli w naszym domu mieszka większa ilość zwierząt, wszystkie z nich powinny być odrobaczane w tym samym czasie. Tak samo należy postępować w przypadku leczenia, jeśli u jednego zwierzaka wykryte zostaną pasożyty.

Odrobaczanie psa – pasożyty o potencjale zoonotycznym

Warto pamiętać, że jeśli u naszego pupila wykryto pasożyty o potencjale zoonotycznym – to znaczy takie, którymi mogą zarazić się również ludzie – powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego oraz poddać leczeniu. W szczególności narażone są osoby o osłabionym lub niedojrzałym układzie odpornościowym: dzieci, seniorzy i osoby z chorobami przewlekłymi.

Odrobaczanie psa stanowi zarówno formę profilaktyki pasożytów, jak i formę leczenia. Powinniśmy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu tej procedury, konsultując się z lekarzem weterynarii.

Komentarze

Przeczytaj również