UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak przygotować zwierzę do USG?

Badanie ultrasonograficzne stanowi technikę nieinwazyjnego obrazowania, które, dzięki użyciu fal ultradźwiękowych, pozwala na obejrzenie wewnętrznych struktur. Chociaż pierwszy raz procedurę tę wykorzystano w weterynarii do diagnozowania ciąży, obecnie USG wspomaga proces diagnostyczny wielu chorób oraz zmian zachodzących w narządach. Aby jednak możliwe było otrzymanie miarodajnych wyników, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do USG.

Kiedy zrobić zwierzęciu badanie USG?

Badanie USG zwierzęcia przeprowadzane jest zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. Można je wykonać na każdym etapie jego życia – warto zabrać na nie nawet młode zwierzęta, gdyż procedura ta pozwoli wykluczyć, że czworonóg boryka się z jakimiś wadami wrodzonymi. Zazwyczaj jednak badanie ultrasonograficzne wykonywane jest starszym zwierzętom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami – dzięki niemu możliwe jest monitorowanie rozwoju choroby i podjęcie odpowiednich działań.

Wśród wskazań do wykonania badania USG zwierzęcia można wymienić nawracające biegunki oraz wymioty, problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się, częste bóle brzucha. Należy niezwłocznie zabrać zwierzę do kliniki weterynaryjnej w celu zrobienia USG także wtedy, gdy pod skórą zwierzęcia znajdują się wyczuwalne guzy. Wskazaniem może być również utrata apetytu, apatia czy inne zmiany w zachowaniu.

Badanie USG zwierzęcia – czego dotyczy?

Badanie rentgenowskie wymaga zgolenia sierści w miejscu, w którym weterynarz będzie przykładał głowicę aparatu USG, oraz ułożenia zwierzęcego pacjenta w odpowiedniej pozycji: zazwyczaj leżącej na boku bądź na plecach. Następnie rozprowadza się specjalny żel, przykłada głowicę i rozpoczyna badanie – a czego ono zazwyczaj dotyczy?

USG jamy brzusznej zwierzęcia

W weterynarii najczęściej przeprowadza się badanie USG jamy brzusznej. Wykonywane jest ono u samic w ciąży w celu potwierdzenia ciąży, sprawdzenia liczebności miotu oraz obserwacji rozwoju płodów. Ponadto, aparat ultrasonograficzny umożliwia ocenę stanu poszczególnych narządów, takich jak m.in. wątroba, pęcherz moczowy czy nerki. Dzięki niemu możliwe jest zaobserwowanie zmian w wielkości narządu, obecności płynu w klatce piersiowej czy jamie brzusznej, a także występowania zmian rozrostowych.

USG układu pokarmowego zwierzęcia

Badanie ultrasonograficzne układu pokarmowego umożliwia diagnozę zmian anatomicznych oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Warto przy tym zaznaczyć, że USG tego układu nie pokazuje wszystkich jego obszarów, dlatego jest ono nierzadko uzupełniane innymi badaniami.

USG pęcherza moczowego zwierzęcia

Badanie USG pęcherza moczowego psa lub kota pozwala na zdiagnozowanie jego schorzeń, a także nieprawidłowości zlokalizowanych w narządzie. Dzięki ultrasonografii możliwe jest stwierdzenie występowania złogów, kamieni moczowych, a także zmian zachodzących w strukturze przewodów moczowych.

Badanie USG – jak przygotować zwierzę?

Przygotowanie zwierzęcia do USG jest kwestią niezwykle istotną, która wpływa na miarodajność wyników badania. Jak to zrobić?

Należy pamiętać, że zwierzę powinno być na czczo: psy nie powinny jeść na 12 godzin przed planowanym badaniem, a koty na 8-12 godzin. Powodem jest fakt, że treść znajdująca się w jelitach oraz żołądku utrudnia przenikanie ultradźwięków, co zaciemnia otrzymywany obraz. Wodę podajemy bez ograniczeń.

Aby możliwe było prawidłowe obrazowanie, właściciel powinien powstrzymać zwierzę przed oddaniem moczu przez ok. 3 godziny przed badaniem, aby podczas procedury miało ono wypełniony pęcherz moczowy. Jeśli USG dotyczy pęcherza moczowego, zazwyczaj wystarczy 1 godzina. W tym celu zwykle wystarczy zabrać kotu kuwetę, a psa nie zabierać na spacer. Niekiedy zaleca się także podanie leków zapobiegających powstawaniu wzdęć, jednak jest to decyzja, którą podejmuje weterynarz – jeśli pojawi się taka potrzeba, poinformuje on nas o nazwie i wielkości dawek preparatu.

Co ważne, w sytuacjach nagłych, takich jak podejrzenie rozszerzenia żołądka czy ropomacicza, należy odstąpić od przygotowań do USG i niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, aby specjalista mógł ocenić sytuację oraz podjąć decyzję dotyczącą dalszych działań.

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo ważną metodą diagnostyczną wykorzystywaną w weterynarii. Należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować do niego naszego pupila. Jeśli towarzyszą nam jakiekolwiek wątpliwości z tym związane, powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii, aby otrzymać niezbędne informacje i instrukcje postępowania.

Komentarze

Przeczytaj również

RTG zwierzęcia - kiedy warto je zrobić?

Postęp technologii umożliwił rozwój medycyny weterynaryjnej – dzięki odkryciu nowego rodzaju promieniowania przez Wilhelma Rentgena w 1896 roku, możliwe…

Opublikowano