UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak przygotować psa do badań? USG, badanie krwi - morfologia, biochemia

Badanie krwi oraz badanie ultrasonograficzne należą do czynności podstawowych, nieinwazyjnych i rutynowo wykonywanych w praktyce weterynaryjnej, niemniej cechują się szeregiem wymogów, które musi spełnić pacjent, aby badania te mogły zostać przeprowadzone w sposób właściwy i miarodajny diagnostycznie. Każdy właściciel zwierzęcia zostaje poinformowany przez lekarza prowadzącego o warunkach przeprowadzenia wyżej wymienionych badań i to w jego gestii leży ich dopilnowanie.

Czym jest USG i jak przygotować do niego psa?

 

USG jest badaniem obrazowym narządów wewnętrznych, które pozwala na ukazanie w czasie rzeczywistym wielkości i kształtu organów pacjenta oraz ewentualnych nieprawidłowości w ich budowie. Dlatego tak istotnym jest, aby:

  • zwierzę zastosowało przed badaniem przynajmniej ośmiogodzinną głodówkę, czyli mówiąc kolokwialnie – było na czczo.
  • W przypadku zwierząt wykazujących tendencję do powstawania wzdęć dodatkowo zaleca się podanie preparatu usprawniającego transport gazów (np. espumisan), bowiem zarówno treść pokarmowa zalegająca w jelitach, jak i towarzyszące gazy mogą znacznie utrudnić przeprowadzenie badania i przysłonić istotne w ocenie zmiany.
  • Przed samym badaniem (około 2h) należy powstrzymać zwierzę przed oddaniem moczu, gdyż pusty pęcherz moczowy nie tylko uniemożliwia ocenę jego ściany jak i samego moczu, ale również wykonanie ewentualnej punkcji. Dlatego w przypadku psów rezygnujemy ze spaceru tuż przed umówioną wizytą, natomiast właściciele kotów są proszeni o znaczne ograniczenie dostępu do kuwety poprzez np. przeniesienie jej do zamkniętego pomieszczenia.

Biopsja narządu

 

Podejmując decyzję o wykonaniu biopsji narządu pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego należy mieć na względzie konieczność znieczulenia pacjenta przed przeprowadzeniem zabiegu i jest to w zasadzie jedyna okoliczność, w której wymagane jest podanie środka znieczulającego pacjentowi przed rozpoczęciem badania USG.

Badanie krwi

 

W takim przypadku zalecane jest również wykonanie aktualnego badania krwi w celu zminimalizowania ryzyka związanego ze znieczuleniem. Tak, jak przed przeprowadzeniem badania USG, tak również przed pobraniem krwi obowiązuje pacjenta ośmiogodzinna głodówka, a w niektórych przypadkach nawet dwunastogodzinna (np. przy dokładnym określeniu poziomu parametrów wątrobowych), bowiem spożycie pokarmu przed pobraniem krwi ma bezpośredni wpływ na jego wynik, który może okazać się niediagnostyczny.

Natomiast picie wody przed badaniem krwi jest jak najbardziej wskazane, gdyż zbyt gęsta krew utrudnia i wydłuża jej pobranie. Brak głodówki może przyczyniać się również do zbyt wysokiego stężenia trójglicerydów lub cholesterolu we krwi, przez co surowica staje się lipemiczna, a tym samym niemożliwa do zbadania. W takich przypadkach konieczne jest ponowne pobranie krwi, co wiąże się z kolejną wizytą w gabinecie weterynaryjnym i dodatkowym stresem dla zwierzęcia, który może wpłynąć na znaczny wzrost glukozy we krwi.

Zwierzęta lękowe

 

Będąc właścicielem zwierzaka wyjątkowo lękliwego bądź też nad wyraz agresywnego, można zaopatrzyć się w środki uspokajające przed planowaną wizytą, które pozwolą ograniczyć stres związany z pobraniem krwi, a tym samym zapobiec wynikom fałszywie dodatnim. Należy jednak pamiętać, że podawanie środków uspokajających wymaga ścisłej konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

Komentarze

Przeczytaj również

Jak przygotować zwierzę do USG?

Badanie ultrasonograficzne stanowi technikę nieinwazyjnego obrazowania, które, dzięki użyciu fal ultradźwiękowych, pozwala na obejrzenie wewnętrznych struktur. Chociaż pierwszy raz…

Opublikowano