UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak dużo i jak często powinien jeść szczeniak?

Zapotrzebowanie energetyczne u psów zmienia się wraz z wiekiem. Szczenięta wymagają bowiem zupełnie innego podejścia do diety aniżeli psy w wieku senioralnym. Jeżeli zatem oczekujecie na nadejście szczeniaka, zostańcie z nami. Podpowiemy wam, kiedy należy podawać czworonogowi pokarm i jak prawidłowo zadbać o zbilansowaną dietę.

Dieta szczeniaka – o czym należy pamiętać?

Dieta każdego psa powinna być nie tylko dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze, a także dostosowana do jego wieku. W przypadku szczeniaków kwestia ich żywienia może wydać się poniekąd skomplikowana… Nic w tym dziwnego! To właśnie wtedy potrzebują one dużo energii, by móc prawidłowo się rozwijać i poznawać otaczający świat. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż psy w okresie szczenięcym są bardzo ruchliwe i energetyczne, a to zaś sprawia, iż spalają znacznie więcej kalorii niż dorosłe psiaki. Niemniej należy stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki, aby młody organizm nie doznał szoku. Przyzwyczajanie szczenięcia do nowej diety zwykle zalecane jest między 3. a 4. tygodniem życia, jeszcze zanim etap odsadzenia zostanie zakończony. Choć mleko matki stanowi bardzo optymalne dla zdrowia i samopoczucia rozwiązanie, pies nie może żywić się nim przez cały czas. Już po kilku tygodniach zacznie interesować się normalnym pożywieniem, a wam nie pozostanie nic innego, jak włączyć odpowiednią dla niego dietę.

Dieta szczeniaka a odsadzenie

Jako że odsadzenie trwa do około 6-8 tygodnia życia szczenięcia, warto nieco wcześniej pomyśleć o włączeniu stałego pokarmu. Oczywiście wymaga to wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Specjalista z pewnością zaleci wam stosowanie konkretnego pokarmu, który dostarczy zwierzakowi niezbędnych wartości odżywczych i wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Podczas trwania etapu przyzwyczajania psiaka do nowej diety zwykle zalecane jest podawanie mu karmy mokrej oraz karmy suchej. Początkowo może on mieć mniejsze bądź większe trudności z pogryzieniem pokarmu. Jak temu zaradzić? Wystarczy rozdrobnić podawane pożywienie na malutkie kawałki lub delikatnie je namoczyć – oczywiście, o ile będzie to konieczne.

Ile karmy podać szczeniakowi?

Szczeniaki wręcz potrzebują dużo zdrowego i zbilansowanego pokarmu! Pamiętajcie jednak, że ich anatomia nie ułatwia przyjmowania sporych ilości na raz. Wówczas należy stopniować ilość podawanych posiłków. Nie zawsze więcej, znaczy lepiej! Szczeniaki będące jeszcze w trakcie procesu odsadzania powinny otrzymywać od czterech do sześciu porcji dziennie. Wraz z biegiem czasu – między 3. a 4. miesiącem, należy zwiększyć podawane porcje oraz zmniejszyć ich liczbę do czterech. Psy, które przekroczyły natomiast 4. miesiąc, lecz nie osiągnęły jeszcze pół roku, powinny przyjmować dwa lub trzy posiłki dziennie. Po przekroczeniu 6. miesiąca w zupełności wystarczą dwie dobrze zbilansowane porcje. Każdego dnia obserwujcie waszego pupilka i zobaczcie, jak reaguje na zmiany w serwowaniu posiłków. Tak młody organizm potrzebuje czasu, by przywyknąć do nowych nawyków.

Karmienie szczeniaka – czego unikać?

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawowy element, którego nie może zabraknąć w życiu każdego czworonoga – i szczeniaka, i psa seniora. To jednak należy uważać na własne nawyki i nie przekarmiać go. Szczeniak nie urośnie szybciej ani tym bardziej nie rozwinie się „lepiej” poprzez nieustanne podawanie mu nadmiernej ilości karmy. Może to jedynie przynieść efekt daleki od pożądanego! Karma musi być podawana zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi oraz zapotrzebowaniem energetycznym waszego pupila. Przy wyborze konkretnego pokarmu czytajcie dokładnie etykiety i zapoznajcie się z widocznymi na nich wskazówkami. Powinny znaleźć się tam wszelkie niezbędne informacje dotyczące gramatury serwowanych posiłków względem rasy oraz wieku szczeniaka. 

Właściwe odżywianie ma znamienny wpływ nie tylko na rozwój szczeniaka, lecz także na jego zachowanie oraz ogólne samopoczucie. Zadbajcie o brzuszki waszych psiaków i nie martwcie się o nic więcej!






Komentarze

Przeczytaj również