UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pies dużo pije - czy to powód do niepokoju?

Ilość spożywanej przez naszego pupila wody stanowi doskonałą podpowiedź w kwestii jego stanu zdrowia. Kiedy pies dużo pije lub wręcz przeciwnie, spożywa zbyt mało płynów, powinniśmy przyjrzeć się jego zachowaniu w poszukiwaniu innych symptomów, które mogłyby wskazywać na problemy ze zdrowiem. W tym artykule przyglądamy się bliżej temu, czy zwiększenie pragnienia u psa może stanowić powód do niepokoju.

Ile wody powinien pić pies?

Zapewnienie psu odpowiedniej ilości wody jest niezbędne, gdyż pełni ona wiele istotnych funkcji w organizmie. Stanowi ona zarówno rozpuszczalnik, jak i środek transportu różnorodnych substancji chemicznych, a dodatkowo jest środowiskiem oraz składnikiem biochemicznych substancji. Należy także wspomnieć, że woda nadaje odpowiedni kształt i elastyczność tkanką, pełniąc przy tym ważną rolę w termoregulacji.

Opiekunowie czworonogów powinni zapewnić swym pupilom stały dostęp do świeżej wody. Ilość wody, jaką pije zwierzak uzależniona jest przy tym od jego indywidualnych cech, wieku, masy ciała, stanu zdrowia, współistniejących chorób, aktywności fizycznej czy temperatury otoczenia. Picie przez zwierzę niewystarczającej ilości wody może wiązać się z odwodnieniem – nadmierną utratą wody z organizmu. Co jednak w sytuacji, kiedy pies dużo pije?

Co może wpływać na zwiększenie pragnienie u psa?

Zwiększone pragnienie u psa wcale nie musi wiązać się z poważnymi chorobami. Można wyróżnić wiele czynników, które wpływają na ilość spożywanej przez zwierzę wody. Poniżej bliżej przedstawiamy te kluczowe.

Zwiększona aktywność fizyczna

Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na zwiększenie pragnienia. Podczas poruszania się pupil szybciej traci płyn – z tego względu konieczne jest zadbanie o to, aby wypił on wystarczającą ilość wody. Jeśli wybieramy się z psem na trening bądź planujemy dłuższy spacer, wskazane jest zabranie ze sobą butelki z wodą oraz przenośnej miski. Dzięki temu zapewnimy czworonogowi stały dostęp do wody.

Pogoda i temperatura na zewnątrz

Możliwe, że pies dużo pije z powodu podwyższonej temperatury na zewnątrz. Słoneczna, upalna pogoda w szczególności przyczynia się do zwiększenia pragnienia. Kiedy pies zieje, w procesie wydychania i wdychania powietrza z organizmu wypuszczana jest woda – nie powinniśmy się niepokoić, jeśli nasz pies pije dużo pije podczas cieplejszych miesięcy. Warto także wspomnieć, że do zwiększonego pragnienia może przyczyniać się różnica temperatur na zewnątrz a w mieszkaniu.

Przyjmowanie leków lub suplementów

Jeśli zwierzę przyjmuje leki bądź suplementy, zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu może stanowić jeden z ich skutków ubocznych. Aby mieć pewność w tej kwestii, podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym warto zapytać specjalistę o potencjalne skutki uboczne wywoływane przyjmowaniem danych preparatów.

Rodzaj diety – spożywany rodzaj karmy

Rodzaj spożywanej przez psa karmy ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o ilość spożywanej przez niego wody. Na zwiększenie pragnienia może wpływać opieranie diety zwierzęcia na suchej karmie. Co więcej, przyczyną tego stanu może być dokarmianie pupila ludzkim jedzeniem – zawiera ono sporą ilość soli, której pies powinien unikać. Zdecydowanie należy wyeliminować takie przekąski z diety czworonoga i wybrać zdrowe przysmaki.

A czego jeszcze nie może jeść pies? Dowiedz się więcej w naszym artykule: 11 produktów zakazanych w diecie psa – czego nie może jeść pies?.

Pies dużo pije – kiedy stanowi to niepokojący sygnał?

Chociaż zwiększone pragnienie u psa niekoniecznie wiąże się z poważnymi dolegliwościami, zdecydowanie warto obserwować pupila – być może zauważymy objawy wskazujące na pewne choroby. Wzmożone pragnienie w połączeniu z innymi symptomami powinno nas zaniepokoić. Wtedy należy niezwłocznie wybrać się do weterynarza w celu konsultacji. Wśród możliwych zaburzeń wymienia się cukrzycę, zapalenie nerek, gorączkę, towarzyszący zwierzęciu ból, a w przypadku suk ropne zapalenie macicy. W dalszej części wpisu omawiamy objawy niektórych z wymienionych dolegliwości.

Cukrzyca u psa – objawy

Cukrzyca zaburza metabolizm węglowodanów, białek oraz tłuszczów w organizmie zwierzęcia. Chociaż zazwyczaj choroba ma podłoże genetyczne, wpływ na jej rozwój mogą mieć infekcje bakteryjne lub wirusowe, jak i zapalenie trzustki.

Pierwszymi objawami cukrzycy u psa jest wzmożone pragnienie oraz częstsze oddawanie moczu. Co więcej, u zwierzęcia możliwe będzie zauważenie zwiększonego apetytu, a mimo tego pies zacznie tracić na wadze. Ponadto, symptomem cukrzycy u psa jest charakterystyczny, owocowy zapach z pyska. Zaniepokoić powinna nas również apatia, ospałość zwierzęcia, pogorszenie kondycji jego sierści oraz skóry, jak i występowanie częstych bóli brzucha. Objawy te powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii – specjalista wykona pomiar cukru przy pomocy glukometru, a także przeprowadzi inne niezbędne do postawienia diagnozy badania.

Kłębuszkowe zapalenie nerek u psa – objawy

Kłębuszkowe zapalenie nerek w początkowym stadium rzadko wykazuje zauważalne objawy. Dopiero wraz z rozwojem choroby możemy zaobserwować zmiany w zachowaniu czy stanie zdrowia pupila. Problem ten nierzadko pozostaje nierozpoznany przez długi czas, dlatego przeobraża się w niewydolność w postaci ostrej bądź przewlekłej. Wtedy u psa dostrzegalne będzie wzmożone pragnienie, obniżenie apetytu i spadek masy ciała, niechęć do aktywności. Ponadto, pojawią się symptomy, takie jak osłabienie, charakterystyczny i nieprzyjemny zapach oddech, a także częste wymioty.

Ropne zapalenie macicy u psa – objawy

Ropne zapalenie macicy, znane również jako ropomacicze, najczęściej występuje u suk między 6. a 8. rokiem życia. Wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu i objawy odwodnienia są jednymi z objawów tego problemu – wśród innych niepokojących sygnałów można wymienić ospałość, brak apetytu, gorączkę i wymioty, a także twardy i napięty brzuch.

Pies dużo pije – kiedy skonsultować się z weterynarzem?

Konsultacja z weterynarzem może okazać się niezbędna, kiedy wykluczamy wpływ czynników, takich jak aktywność fizyczna, wysoka temperatura na zewnątrz, przyjmowanie leków czy spożywanie suchej karmy, na zwiększenie pragnienia u zwierzęcia. Kiedy pies dużo pije i zauważamy inne niepokojące sygnały, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty.

Warto wspomnieć, że kiedy pies pije dużo wody, a przy tym nie je, należy się mu dokładnie przyglądać. Zatrucie wodne może objawiać się nudnościami, wymiotami i wzdęciami, problemami z utrzymaniem równowagi i koordynacją, nadmiernym ślinieniem się oraz rozszerzonymi źrenicami.

Właściciele zwierząt powinni zapewniać swym pupilom stały dostęp do świeżej wody. Wskazana jest również obserwacja, ile wody pije pies – wzmożone pragnienie powinno nas zainteresować i skłonić do poszukiwania przyczyn takiego stanu rzeczy. O ile niekoniecznie wskazuje to na poważne schorzenia, powinniśmy obserwować zwierzę, aby wykluczyć występowanie objawów wskazujących na choroby. Jeżeli pies dużo pije i wykazuje inne niepokojące symptomy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Komentarze

Przeczytaj również

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest…

Opublikowano