UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Sposoby na nieświeży oddech u psa

Nieświeży oddech u psa to bardzo często spotykane zjawisko. I choć w większości przypadków nie świadczy ono o niczym poważnym, należy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu odnalezienia źródła problemu. Gdzie leży przyczyna nieświeżego oddechu u psa i jak sobie z nim skutecznie poradzić?

Nieświeży oddech u psów – przyczyny

Właściciele psów niekiedy skarżą się na nieprzyjemny zapach z pyszczka ich czworonoga. Oddech u psów powinien mieć zapach neutralny, co więcej – wszelkiego rodzaju odstępstwa powinny zostać natychmiast przekazane lekarzowi weterynarii. Nieświeży oddech u psa bardzo często występuje na skutek nieodpowiedniej diety, braku higieny jamy ustnej, koprofagii czy zaburzeń metabolicznych. W wielu przypadkach może również wiązać się to z infekcją dróg oddechowych lub chorobami narządów, w tym właśnie nerek i wątroby. Oczywiście nieświeży oddech nie zawsze musi świadczyć o problemach natury zdrowotnej. To jednak warto przebadać pupila, by wykluczyć nieprawidłowości zachodzące w jego organizmie. Co jeszcze możecie zrobić, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej u psa?

Higiena jamy ustnej psa 

Nieświeży oddech u psów nie powinien budzić niepokoju, zwłaszcza jeżeli objawia się w szczególności tuż po zjedzeniu posiłku. Otóż psia karma sama w sobie posiada bardzo specyficzny zapach, co może mieć w tym wypadku niebagatelne znaczenie. Warto jednak dbać o codzienną higienę jamy ustnej psa już od pierwszych tygodni życia. Tym sposobem wyrobicie u czworonoga swego rodzaju nawyk, dzięki czemu próba wymycia zębów nie zakończy się fiaskiem w późniejszym czasie. Jak to zrobić prawidłowo? Na rynku znajdziecie specjalne szczotki do zębów dla psów, które zostały zaprojektowane tak, aby nie sprawiać dyskomfortu pupilowi, a jednocześnie ułatwiać zadanie właścicielowi. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować klasycznej pasty do zębów. Należy bowiem zainwestować w specjalistyczną pastę dla zwierząt, która nie podrażni błony śluzowej. Jeśli to rozwiązanie nie wchodzi w grę, tym samym wasz pies unika codziennego szczotkowania, możecie śmiało owinąć palec gazą jałową delikatnie nasączoną pastą i przemyć jego uzębienie.

Przysmaki dentystyczne dla psów – czy to konieczne?

Dbałość o jamę ustną psów to absolutna konieczność, lecz o tym przekonywać was raczej nie musimy. Oprócz regularnego szczotkowania zębów warto również serwować psiakowi specjalne przysmaki dentystyczne. Tego typu smakołyki zredukują kamień nazębny, zadbają o świeży oddech, jednocześnie minimalizując ryzyko występowania próchnicy oraz poważnych schorzeń uzębienia. Podawane pupilowi regularnie zadbają o jego komfort, a wy nie będziecie musieli już więcej martwić się o nieprzyjemny zapach. W razie konieczności możecie również pokusić się o zakup specjalnego sprayu do higieny jamy ustnej oraz pasków, które zostały wzbogacone o enzymy rozpuszczające nagromadzone w pyszczku bakterie.

Dobrze zbilansowana dieta

Prawidłowe żywienie psów ma znamienny wpływ na ich ogólne samopoczucie oraz kondycję. Stąd też tak duże znaczenie ma wybór jakościowej karmy. W zależności od masy ciała psa należy podawać mu zarówno karmę mokrą, jak i suchą. Sucha karma – choć nie jest zalecana w dużych ilościach, pozwoli usunąć osad nazębny i zminimalizować uporczywy zapach z jamy ustnej. Co istotne, w przypadku stwierdzonego stanu zapalnego dziąseł lub innego schorzenia jamy ustnej, nie należy podawać suchej karmy. Twarde granulki podrażnią delikatne dziąsła i zęby, pogarszając jednocześnie stan waszego pupilka.

Profilaktyka u psów a nieświeży oddech – o tym pamiętaj

Przyczyny nieświeżego oddechu u psów możemy doszukiwać się na wielu polach. Oczywiście każdy pies jest inny! U jednego czworonoga nieświeży zapach z pyszczka będzie wynikał z nieprawidłowego żywienia, u drugiego zaś z zachodzących w jego organizmie nieprawidłowości. Należy bowiem nieustannie kontrolować stan zdrowia pupilka, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. W trakcie badań kontrolnych lekarz weterynarii podejmie decyzję o dalszych krokach. Jeżeli pies zmaga się ze schorzeniami uzębienia, wówczas konieczne może okazać się usunięcie chorych zębów. 

Te kilka prostych sposobów sprawi, że z czasem wasz ukochany pupil zacznie cieszyć się świeżym oddechem.

Komentarze

Przeczytaj również