UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Skaczący pies - sposoby na spokojne powitania z psem

Wracasz do domu po ciężkim dniu, a twój pies... zaczyna na ciebie skakać? I choć na pozór nie ma w tym nic złego, nie zawsze takie zachowanie jest pożądane. Niestety właściciele czworonogów bardzo często w ogóle nie reagują, a to w wielu przypadkach sprawia, iż pies zaczyna skakać także na osoby spoza swojego otoczenia. Dlaczego warto oduczyć psa skakania - czy istnieje na to skuteczny sposób? Poznaj z nami 5 technik radzenia sobie ze skaczącym psem.

Psiaki to cudowne zwierzęta, które bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Po całym dniu bez właściciela pragną bowiem okazać mu niesamowitą radość i wdzięczność. Niekiedy jednak w ferworze ekscytacji zaczynają skakać na właściciela tuż po przekroczeniu progu. Czy to dobrze, czy źle? To zależy! Małe psiaki raczej nie wyrządzą nam krzywdy... Sprawa nieco komplikuje się w przypadku nieco większych ras. Wówczas skakanie na właściciela i gości może okazać się naprawdę uciążliwe, a nawet i niebezpieczne.

Niestety wielu właścicieli w ogóle nie zwraca uwagi na tego typu zachowanie, pozwalając psu na przekroczenie pewnej granicy. Skaczący pies z czasem może zacząć przynosić sporo trudności, zwłaszcza gdy robi to bez opamiętania. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestię zniszczonych czy zabrudzonych ubrań, a zaś o niepożądane nawyki, które należy systematycznie zmieniać. Co możesz zrobić, by oduczyć psa skakania?

Domowa tresura - kiedy zacząć?

Zezwalając psu na skakanie na wczesnym etapie, ten wkrótce zacznie traktować to jako formę zabawy, a wprowadzenie nowych nawyków może okazać się całkowicie bezskuteczne. Decydując się na adopcję psa, warto bowiem wprowadzać dobre nawyki już od pierwszych miesięcy, gdy pupil przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości. W innym razie o wiele trudniej będzie o zmianę zachowania, a problem zacznie stopniowo narastać. Komenda typu „siad” może okazać się naprawdę pomocna. Jeśli to nie zda egzaminu, możesz zasięgnąć po profesjonalną pomoc. Trener psów poradzi sobie z nawet najbardziej wymagającym psem.

Nauka samokontroli

Czym byłaby próba oduczenia psa skakania bez nauki samokontroli? No właśnie! Profesjonalni trenerzy psów zwracają szczególną uwagę na samokontrolę, która pozwoli nam w krótkim czasie zaobserwować pierwsze rezultaty. Jeżeli pupil przejawia nadmierną ekscytację w momencie twojego przyjścia, poćwicz z nim kontrolowanie emocji. Przed przekroczeniem progu mieszkania upewnij się, że masz w garści jego ulubiony smakołyk. Tym sposobem sprawisz, iż pupil o wiele szybciej przyswoi zdrowe nawyki.

Ignoruj i jeszcze raz ignoruj

Gdy pomimo naszych usilnych starań, pies wciąż na ciebie skacze - zacznij ignorować jego zachowanie. Jak to zrobić? Odwróć wzrok, nie dotykaj psa i nie nawiązuj z nim kontaktu. Postaraj się nie zwracać na niego uwagi aż do momentu, gdy emocje opadną i przestanie skakać. Mamy świadomość, iż początki bywają niekiedy trudne... Wykaż się dużą dozą cierpliwości i zrozumienia!

Odwróć uwagę psa

Ten trik w szczególności zda egzamin w sytuacji, gdy dom jest pełen gości. Wówczas możesz poprosić o pomoc pozostałych. Jeśli pies skacze nie tylko na ciebie, a także na twoich gości, postaraj się odwrócić uwagę jego ulubioną zabawką lub smakołykiem. Pamiętaj jednak, aby stosować ten trik każdego dnia. Wówczas psiak zauważy, że jego zachowanie nie do końca jest pożądane.

Jak prawidłowo witać się z psem?

Oduczenie psa skakania to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Właściciele nieustannie popełniają ten sam błąd - witają się z psem w nieodpowiedniej pozycji. Zniż się do poziomu psa tak, aby mógł swobodnie cię polizać czy powąchać. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów i spraw, by poczuł się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Twój dotyk powinien zadziałać na niego uspokajająco.

Każdego dnia wprowadzaj nowe nawyki. Psy różnią się od siebie, a co za tym idzie, niektóre triki mogą nie zdać u ciebie egzaminu. Nie karz pupila za nagminne powtarzanie zachowania i wspólnie wypracujcie nowy sposób powitania!

 

Komentarze

Przeczytaj również

Jak żyć z psem, który traci wzrok?

Opieka nad niewidomym bądź tracącym wzrok psem wymaga od właścicieli czworonogów odpowiedniego podejścia i dużego zaangażowania. Pierwsze tygodnie tuż…

Opublikowano

Sposoby na nieświeży oddech u psa

Nieświeży oddech u psa to bardzo często spotykane zjawisko. I choć w większości przypadków nie świadczy ono o niczym…

Opublikowano