UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Najczęstsze choroby świnek morskich

Świnki morskie to bardzo przyjazne stworzenia. Niestety są one podatne na występowanie różnego rodzaju schorzeń. Na jakie choroby świnki morskie są najbardziej narażone i co należy wiedzieć o ich profilaktyce?

Zapalenie płuc

Nieodpowiednie warunki panujące w mieszkaniu nie sprzyjają zdrowiu świnek morskich. Jeżeli klatka zostanie umiejscowiona w miejscu narażonym na przeciąg, istnieje spore ryzyko wystąpienia zapalenia płuc. Objawia się ono brakiem apetytu, ciężkim oddechem, specyficzną wydzieliną z nosa czy matową sierścią. Zlekceważone zapalenie płuc może w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do śmierci.

Co więcej, jest ono bardzo często mylone z zapaleniem oskrzeli. Zarówno jedna, jak i druga choroba wykazuje bardzo podobne objawy. W przypadku podejrzenia o wystąpieniu zapalenia płuc lub oskrzeli należy udać się do specjalisty oraz ustawić nawilżacz powietrza tuż obok klatki.

Grzybica

Choroby skórne to jedne z najczęściej występujących u świnek morskich dolegliwości na skutek stresu czy nieprawidłowego żywienia. Grzybica z reguły objawia się nadmiernym drapaniem, łuszczeniem oraz wypadaniem sierści. Pierwsze widoczne zmiany ukazują się natomiast w okolicy pyszczka. Nieleczona grzybica u świnki morskiej może zaś prowadzić do pojawienia się drobnych okruszków na sierści, które poniekąd przypominają łupież. Wówczas konieczne jest podjęcie leczenia farmakologicznego, aby uniknąć pogorszenia stanu skóry.

Schorzenia układu pokarmowego

Świnki morskie mają bardzo delikatny układ pokarmowy. Co za tym idzie? Niekiedy na pozór błahe czynniki mogą wywołać u pupila zaparcia lub biegunkę. Niewłaściwa dieta, zmiana karmy, niedobór witamin w organizmie, zatrucie pokarmowe czy infekcja grzybicza mogą skutkować wystąpieniem objawów tego typu.

Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować schorzeń natury pokarmowej. Nieleczone mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dodatkowo problemy ze strony układu pokarmowego mogą niekiedy świadczyć o występowaniu pasożytów w organizmie świnki morskiej.

Choroby przyzębia

Charakterystyczną cechą świnek morskich jest specyficzne uzębienie. Świnki posiadają aż 20 zębów, które nieustannie rosną. Niemniej jednak ząbki ścierają się podczas spożywania pokarmu. Niestety bardzo często spotykamy się z tzw. przerostem, co zaś uniemożliwia im prawidłowe spożywanie posiłków. Wady zgryzu u świnek morskich bardzo często wynikają z czynników genetycznych oraz środowiskowych. Jeżeli zatem zauważycie nietypowe dla zwierzaka objawy, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza weterynarii.

Choroby oczu

Leczenie świnek morskich jest bardzo trudne. To jednak wiele zależy od podejścia właściciela oraz warunków, w jakim żyją zwierzęta. Świnki morskie stosunkowo często zmagają się z chorobami oczu, w tym właśnie z zapaleniem oczodołu. Objawia się ono poprzez nadmierne wysunięcie gałki ocznej. Drugim najczęściej występującym schorzeniem jest zapalenie spojówki wymagające specjalistycznej opieki. Ze spojówki wydostaje się wydzielina ropna, która skleja powieki. Wydzielinę należy usunąć za pomocą gazików nasączonych solą fizjologiczną.

Profilaktyka świnek morskich – o tym pamiętaj

Decyzja o adopcji zwierzęcia domowego powinna zostać dobrze przemyślana. Posiadanie pupila wiąże się bowiem nie tylko ze świetną zabawą, a także nowymi obowiązkami. Świnki morskie tak, jak każde inne zwierzaki wymagają regularnej profilaktyki. Te małe stworzonka bardzo często zapadają na typowe dla tego gatunku choroby, co często niesie ze sobą negatywne skutki.

Tak ważna jest profilaktyka oraz znajomość potrzeb świnek morskich. Warto ustawić klatkę w miejscu nienarażonym na nadmierne padanie promieni słonecznych oraz zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Świnki morskie powinny być żywione karmą najwyższej jakości, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

Komentarze

Przeczytaj również