UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Jak poznać, że nasz kot jest chory?

Charakterystyczne dla naszych czworonożnych przyjaciół dolegliwości zazwyczaj objawiają się na różnorakie sposoby. Mogą bowiem dotknąć każdego kota niezależnie od rasy czy wieku, różniąc się przy tym występującymi symptomami lub stopniem ich nasilenia. Nie bez powodu o tym wspominamy... Obserwacja zmiennych zachowań kotów jest kluczowa! Pozwoli bowiem na postawienie szybkiej diagnozy oraz wdrożenie specjalistycznych środków. Jakie zachowania kotów powinny zaalarmować właścicieli i jak rozpoznać, że kot jest chory? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Zmienne zachowania u kotów – to należy wiedzieć

Kocie przypadłości mogą w początkowej fazie nie dawać żadnych niepokojących oznak. Czym to skutkuje? Wielu właścicieli kotów może nawet nie zauważyć zmiennych zachowań u czworonoga lub uznać je za coś „normalnego”. To zwykle prowadzi do znacznego uszczerbku na zdrowiu kota, a o wdrożenie odpowiedniego leczenia może nie być tak łatwo... Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na kwestię, jaką jest regularna obserwacja kota. Mruczki mają swoisty dar do ukrywania bólu, co zaś sprawia, iż właściciele pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym w momencie, gdy choroba jest już w rozwiniętym stadium. Jeżeli zauważycie, że wasz kociak nagle stał się senny lub rozdrażniony, a ulubione aktywności przestały sprawiać mu frajdę – może być to sygnał organizmu o zachodzących w nim nieprawidłowościach. Jakie jeszcze oznaki powinny was zaniepokoić?

Zmiana trybu życia

Obserwując dokładnie kociaka, można zauważyć stosunkowo wiele. Chory kot zazwyczaj przestaje z dnia na dzień prowadzić dotychczasowy tryb. Nieodpowiednia ilość snu, brak chęci do zabawy czy ciągła izolacja mogą bowiem świadczyć o wystąpieniu poważnych zmian w jego organizmie. Co ciekawe, mruczki bardzo często starają się ukryć swoje cierpienie poprzez ucieczkę w miejsca dotąd niewybierane. Mowa tutaj oczywiście o unikaniu kontaktu z właścicielem oraz przebywaniu w cichych i zaciemnionych miejscach.

Brak apetytu

Zmiany w częstotliwości spożywania pokarmów powinny zaalarmować każdego właściciela kota. Wiele kocich chorób objawia się właśnie pierwszymi problemami z jedzeniem. Brak apetytu czy wręcz przeciwnie – wzmożony apetyt, zwykle nie wróżą niczego dobrego. Jeżeli podejrzewacie pogorszenie stanu zdrowia kota, nieustannie go obserwujcie. Nagłe zmiany apetytu często wiążą się również z utratą masy ciała lub problemami żołądkowymi. Ślinotok, wymioty i biegunka to jedne z kluczowych symptomów, na które należy zwrócić uwagę!

Pogorszenie stanu sierści

Kociaki uwielbiają o siebie dbać! Śmiało możemy nazwać je prawdziwymi czyściochami, gdyż znaczną część czasu poświęcają na wylizywanie i pielęgnację sierści. W okresie gorszego samopoczucia mruczki bardzo często przestają dbać o nią, co więcej – mogą nie mieć na to siły i ochoty. Zwróćcie również szczególną uwagę na kondycję sierści. Zdrowy kot może pochwalić się piękną, gładką i błyszczącą sierścią. Gdy nagle staje się ona osłabiona czy nastroszona, a gdzieniegdzie zaczynają pojawiać się kołtuny i przerzedzenia, może to świadczyć o ogólnym osłabieniu organizmu.

Niewłaściwe korzystanie z kuwety

Wbrew pozorom problemy z załatwianiem się w kuwecie mogą dotyczyć nie tylko młode kotki... Jeżeli zauważycie, iż wasz kot załatwia się poza kuwetą lub kręci się wokół niej, jednocześnie rezygnując z wejścia do środka – nie bagatelizujcie tego. Koty uwielbiają czystość, a nagłe problemy z oddawaniem moczu powinny was od razu zaniepokoić. Być może pojawił się stan zapalny w okolicy dróg moczowych, który jest bardzo niebezpieczny dla mruczków!

Agresja i jeszcze raz agresja

Niejednokrotnie spotkaliśmy się ze zjawiskiem agresji u kotów. Źródła tego problemu możemy doszukiwać się na wielu polach. Niemniej w przypadku kociaków niegdyś spokojnych i potulnych nagły przypływ agresji często jest wynikiem problemów natury zdrowotnej. Zadrapanie czy ugryzienie właściciela to objaw nasilonego lęku przed dotknięciem kociaka w bolące miejsce. Niekiedy kociaki również zaczynają nieustannie drapać lub wylizywać obolałe ciało, by złagodzić nieprzyjemne obawy. Nie lekceważcie wysyłanych przez wasze mruczki sygnałów!

Nieprzyjemny zapach z pyszczka

Problemy stomatologiczne dotyczą spory odsetek kotów. I choć właściciele niekiedy dwoją się i troją, by im zapobiec – walka ze schorzeniami uzębienia to nie lada wyzwanie. Niemniej przykry zapach z pyszczka kociaka jest częstą przyczyną dolegliwości przewodu pokarmowego lub niewydolności nerek. Ropna wydzielina wymaga podjęcia odpowiednich środków. Nie zapomnijcie również o kontroli uszu oraz nosa. Suchy nosek powinien was zaniepokoić!

Kociaki potrafią doskonale kamuflować swoje cierpienie. Jeżeli zauważycie niepokojące oznaki, koniecznie zgłoście się do weterynarza. Wykrycie choroby w jej wczesny stadium pozwoli na wdrożenie specjalistycznego leczenia, a wasz kociak w mgnieniu oka powróci do zdrowia!

Komentarze

Przeczytaj również