UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Masaż TTouch - czym jest i jak może pomóc Twojemu psu?

Masaż TTouch to praktykowana od lat metoda pracy i komunikacji ze zwierzęciem. Oferuje ona nie tylko korzyści dla pupila, ale również jego opiekuna! Pozwala ona zarówno wpłynąć na zachowanie oraz samopoczucie psa, jak i wesprzeć pogłębianie się więzi między właścicielem a czworonogiem. Dowiedz się więcej o tym, czym jest masaż TTouch i dlaczego warto go wykonywać!

Czym jest masaż TTouch?

Masaż TTouch to forma swego rodzaju dotykowej terapii – została ona opracowana oraz spopularyzowana przez Lindę Tellington Jones w 1978 roku. Co ciekawe, ta specjalistka w zakresie zachowań zwierząt początkowo skonstruowała tę metodę w celu rozwiązania problemów z zachowaniem i szkoleniem koni. Była to swego rodzaju forma współpracy i komunikacji z tymi zwierzętami, jednak wraz z biegiem czasu dostrzeżono, iż masaż TTouch oferuje wiele korzyści również dla wielu innych pupili, w tym psów czy kotów. Co ciekawe, niekiedy wykorzystuje się go także u zwierząt w ogrodach zoologicznych.

Technika wykonywania masażu jest dość prosta. Cała procedura opiera się na zestawie okrężnych ruchów masujących psa, wykonywanych zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masaż TTouch uwzględnia także specjalnie opracowane ruchy unoszące czy głaskanie obejmujące całe ciało zwierzęcia.

Masaż TTouch – jak może pomóc psu?

Wymieniając korzyści płynące z wykonywania masażu TTouch, warto wspomnieć o jego potencjalnym wpływie na obniżenie poziomu stresu i poprawie samopoczucia u psa. Wynika to z możliwości rozluźniania napięcia poprzez masaż. Co więcej, technika ta może zwiększać poziom uwagi u zwierzęcia oraz jego zdolność uczenia się – z tego powodu twórcy metody określają ją jako „edukacyjną”.

Warto także wspomnieć, że masaż TTouch pozwala zwiększyć świadomość dotyku u psa, co ma niwelować prowokowanie reakcji spowodowanych strachem i umożliwiać wdrożenie nauki pożądanych zachowań. Może on eliminować m.in. nadmierną strachliwość, nerwowość, ciągnięcie na smyczy, nadmierną ekscytację i skakanie, jak i opór wobec czynności pielęgnacyjnych. Ponadto, dzięki połączeniu z innymi technikami, masaż może pozwolić naszemu pupilowi wręcz nabrać pewności siebie w sytuacjach, które były niegdyś dla niego stresujące.

Masaż TTouch – dla jakich psów będzie odpowiedni?

Masaż TTouch został specjalnie zaprojektowany, aby wspierać zwierzęta w walce z lękiem, różnego rodzaju fobiami, niechęcią do dotyku czy agresją spowodowaną strachem. To właśnie psy strachliwe oraz agresywne mogą najbardziej skorzystać dzięki tej technice, ponieważ regularne stosowanie masażu TTouch pozwala uspokoić pupila – a w dłuższej perspektywie nawet na stałe zmniejszyć poziom agresji. To właśnie dlatego technika ta znalazła zastosowanie w terapii behawiorystycznej.

Metoda polecana jest przede wszystkim zwierzętom nerwowym, zestresowanym oraz agresywnym. Ponadto, może ona zaoferować wiele korzyści psom poddawanym dużemu wysiłkowi fizycznemu: zwierzętom sportowym i pracującym.

Czy metoda TTouch jest skuteczna?

Skuteczność masażu TTouch jest uzależniona od czynników, takich jak poziom wyszkolenia osoby przeprowadzającej całą procedurę oraz regularność masażu, usposobienie samego zwierzęcia i natężenie problemu, z jakim się ono zmaga. O ile aspekty te będą sprzyjające, specjaliści wskazują, ze technika ta jest bardzo skuteczna m.in. w łagodzeniu niepokoju u większości domowych zwierząt.

Masaż TTouch dla psa – dlaczego warto?

Masaż TTouch oferuje wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia psa. Wskazuje się, że technika ta pozwala zwierzęciu się odprężyć, dzięki czemu jest ono spokojniejsze – nerwowe pupile mogą doznać ukojenia, a te agresywne po kilku sesjach wyciszają się. Co więcej, dzięki niej pies staje się łagodniejszy i łatwiej jest go oduczyć niepożądanych zachowań. Wskazuje się również, że relaksacyjny masaż TTouch poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Jak wykonać masaż TTouch?

Powinniśmy pamiętać, że przed podjęciem prób wykonywania masażu powinniśmy się dokładnie zapoznać z zasadami przeprowadzania całą procedurą. Dopiero wtedy możemy spróbować powtórzyć niektóre chwyty – należy to robić delikatnie i z wyczuciem, najlepiej próbując na sobie, aby nabyć wprawę. Jeśli nie czujemy się pewni w tym aspekcie, warto zasięgnąć porady specjalisty, wziąć udział w specjalnym kursie bądź zapisać pupila na profesjonalną terapię behawioralną z użyciem masażu TTouch.

Ułożenie rąk podczas masażu

Masaż TTouch wykonywany jest trzema palcami każdej ręki: wskazującym, środkowym oraz serdecznym. Co istotne, powinny być one lekko ugięte w stawach i rozluźnione.

Masaż TTouch – miejsce wykonywania

Cała procedura powinna być skupiona na miejscach, które potrzebują rozluźnienia w największym stopniu. Mięśnie karku oraz grzbietu, czoło oraz okolice nasady uszu – to właśnie one najłatwiej ulegają napięciu. 

Ponadto, miejsce wykonywania masażu uzależnione jest również m.in. od problemu, z jakim zmaga się pupil. Przykładowo, u psów, które gryzą ze strachu lub boją się błyskawic i fajerwerków, masaż wykonywany jest na tylnych kończynach i zadzie. Z kolei masaż na samych łapach będzie odpowiedni u zwierząt, które boją się m.in. dotykania łap czy obcinania pazurów.

Podstawowy ruch w masażu TTouch

Podstawowy ruch wykonywany jest zgodnie ze wskazówkami zegara – stanowi on 1 i ¼ okręgu. Masaż TTouch u psa polega na delikatnym uciśnięciu skóry i jednoczesnym powolnym wykonywaniu serii takich pojedynczych okręgów. Co ważne, nacisk powinien być dopasowany do rozmiarów psa.

Technika masażu dopasowana do psa

Należy zaznaczyć, że technika masażu TTouch powinna być dopasowana do danego psa – nie tylko pod względem wielkości zataczanych okręgów i siły nacisku, ale i wykorzystywanej części dłoni. U małych ras masaż wykonywany jest tylko palcami, natomiast u zwierząt lękliwych, których reakcje na dotyk są gwałtowne – całą dłonią. U dużych i umięśnionych psów technika uwzględnia wykonywanie masażu m.in. dłonią zwiniętą w pięść.

Masaż TTouch jest polecany przede wszystkim zwierzętom reaktywnym i nadpobudliwym, narażonym na przewlekły stres, zmagającym się z lękami czy traumą, a także agresją. Może być on również odpowiedni dla pupili mających problemy zdrowotne. Warto jednak pamiętać, że technika masażu powinna być dopasowana do danego zwierzęcia, aby mogło ono czerpać jak najwięcej korzyści z całej procedury.

Komentarze

Przeczytaj również