UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
co na kleszcze dla psa

Co dla psa przeciw kleszczom - tabletki, krople czy obroża?

Sezon letni w pełni, a co za tym idzie, kleszcze zaczynają atakować nasze zwierzaki! Psy są w szczególności narażone na złapanie małego intruza, co więcej - może to nieść nieprzyjemne konsekwencje dla jego zdrowia. Jak zabezpieczyć psa przeciw kleszczom? Jaka metoda będzie najskuteczniejsza? Podpowiadamy!

Ochrona przeciwkleszczowa - dlaczego jest ważna?

W plenerze wcale nie tak trudno o złapanie kleszcza... I nie - nie mowa tutaj wyłącznie o zwierzakach, ale również o ich właścicielach. Nie bez powodu o tym wspominamy! Kleszcze czyhają na zewnątrz od długiego czasu, a nam nie pozostaje nic innego, jak prawidłowo zadbać o nasze zwierzaki. Dostępne na rynku preparaty przeciwkleszczowe chronią zwierzaki przed ugryzieniem, a co za tym idzie, zapobiegają wystąpieniu chorób przenoszonych przez kleszcze. Ugryzienie przez kleszcza może bowiem skutkować wystąpieniem groźnej dla psów choroby pasożytniczej, boreliozy, a w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do śmierci. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla właścicieli czworonogów krótki przegląd środków antykleszczowych. Jeżeli szukacie sprawdzonego rozwiązania, zostańcie z nami!

Tabletki na kleszcze

Z roku na rok trafia do nas coraz więcej zwierzaków zmagających się ze skutkami ubocznymi po ugryzieniu przez kleszcza. Stąd też kładziemy bardzo duży nacisk na odpowiednią profilaktykę. Tabletki doustne przeciw kleszczom nie są stosowane tak często, jak pozostałe środki. Co ciekawe, została potwierdzona ich 100% skuteczność. Zawarta w tabletkach substancja wchłania się stosunkowo szybko, chroniąc naszego psa niemal od momentu podania. Działają bardzo podobnie do kropli, tym samym rzadko wywołują jakiekolwiek skutki uboczne. Minusem rozwiązania jest jednak to, iż pies musi zostać ugryziony przez kleszcza, by ten zginął. Istotne jest też systematyczne podawanie tabletek! W innym razie preparat ten nie spełni swych podstawowych funkcji.

Obroża przeciwkleszczowa

Jednym z najczęściej wybieranych przez właścicieli psów środków jest obroża przeciwkleszczowa. Czy jest skuteczna? I tak, i nie! Na rynku znajdziecie mnóstwo rozwiązań przeciw kleszczom w różnym pułapie cenowym. I tutaj zatrzymajmy się na moment... Właściciele psiaków jednogłośnie twierdzą, iż obroże z niskiej półki nie chronią zwierząt przed ugryzieniem. Co zatem proponujemy? Zdrowie naszych zwierząt to kwestia kluczowa! Warto bowiem zainwestować w wysokiej jakości obrożę. I choć koszt ten jest nieco wyższy, dostajemy gwarancję ochrony przez co najmniej osiem miesięcy. Kleszcze potrafią atakować nawet w zimie! Odpowiednio dobrana obroża dla psa uchroni go przed kleszczami i pchłami, tym samym jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Minusem może być natomiast kwestia komfortu psa - nie wszystkie zwierzaki są przyzwyczajone do noszenia obroży.

Kropelki na kleszcze

Kropelki typu spot-on to dość znane rozwiązanie. Niemniej jednak z ich skutecznością bywa różnie. Jak je aplikować? Otóż wystarczy nanieść kilka kropel bezpośrednio na skórę w miejscach trudno dostępnych dla psa. Tym sposobem preparat rozejdzie się w podskórnych naczyniach krwionośnych, zapewniając psu ochronę przez co najmniej cztery tygodnie. Pamiętaj, że krople przeciw kleszczom mogą być stosowane po dziesiątym tygodniu życia.

Jak usunąć kleszcza u psa lub kota?

Usunięcie kleszcze nie daje nam gwarancji, iż nie dojdzie do zakażenia. Niemniej tuż po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić pupila, gdyż kleszcze potrafią zagnieździć się trudno dostępnych miejscach. Warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalne kleszczołapki lub klasyczną pęsetę. Jeśli znajdziesz na ciele zwierzaka małego pasożyta, wsuń pęsetę tak, by kleszcz znalazł się między ząbkami. Delikatnym ruchem dłoni chwyć kleszcza tuż przy samej skórze, przekręć kilka razy i unieś ku górze. Po skończeniu sprawdź jeszcze raz czy kleszcz został usunięty w całości i obserwuj pupilka przez najbliższe dni!

Komentarze

Przeczytaj również