UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Szelki czy obroża? Co będzie najlepsze dla naszego psa?

Niezależnie od tego, czy posiadasz psa przepełnionego energią, czy może odrobinę leniwego kanapowca, jedno jest pewne: musisz zabierać go na spacery. Aby móc go jednak prowadzić, niezbędne będą szelki bądź obroża. Co jednak będzie lepsze dla Twojego ukochanego pupila? Przed podjęciem decyzji ważne jest, aby poznać zalety i wady zarówno szelek dla psa, jak i obroży!

Szelki dla psa

Szelki dla psa stanowią paski, które zapinamy wokół ciała zwierzęcia. Posiadają pętlę na smycz w pobliżu ramion lub przy klatce piersiowej. Poznaj najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania! Czy będzie ono odpowiednie dla Twojego pupila?

Zalety szelek

Szelki znajdują się na klatce piersiowej, ramionach i górnej części pleców psa, co pozwala na dobre rozproszenie nacisku na większą powierzchnię aniżeli ma to miejsce w przypadku obroży – zmniejsza to ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w przypadku szarpnięcia. Zapewnia to także lepszą kontrolę nad zwierzęciem. Szelki stanowią również doskonały sposób, aby ograniczyć ciągnięcie psa w trakcie spaceru – są przydatne podczas treningu posłuszeństwa.

Dzięki szelkom nie wywieramy nacisku na szyję psa. Są one zapinane na klatce piersiowej zwierzęcia, a nie wokół szyi, dzięki czemu nie uciskamy jego tchawicy i go nie podduszamy – w ten sposób unikamy urazu krtani, co może wystąpić u pupili o delikatniejszej budowie.

Co istotne, szelki są zazwyczaj bezpieczniejsze. Pies może w łatwy sposób wyślizgnąć się z obroży i wybiec na ulice bądź obce podwórko – to rozwiązanie niweluje takie ryzyko.

Najważniejszą kwestią jest komfort psa – a szelki zdecydowanie go zapewniają. Jest to jedna z największych zalet tego rozwiązania, gdyż pies odczuwa w nich mniejszy dyskomfort oraz stres.

Wady szelek

Szelki są mniej wygodne w zakładaniu – obrożę można założyć w kilka sekund, natomiast zapięcie uprzęży zajmuje odrobinę dłużej. Warto również pamiętać, że niektóre psy zwyczajnie nie przepadają za szelkami – przyzwyczajenie się do nich może zająć trochę czasu.

Kiedy powinieneś wybrać szelki dla psa?

Jest kilka sytuacji, w których bezwzględnie powinieneś używać szelek zamiast obroży.

Jeśli Twój pies należy do rasy brachycefalicznej, posiada spłaszczony pysk i krótką kufę. W przypadku między innymi buldogów francuskich czy angielskich, bokserów, mopsów, shih tzu, pekińczyków, powinniśmy postawić na szelki!

Szelki okażą się niezbędne również w sytuacji, gdy Twój pies zmaga się z zapadniętą tchawicą. To stan, w którym tchawica zapada się, powodując problemy z oddychaniem i kaszel. Na tę dolegliwość najczęściej cierpią psy ras, takich jak pomeranian, maltańczyk, chihuahua, jak i yorkshire terier. Obroża wywiera większy nacisk na ten obszar, co może pogorszyć stan psa.

Ponadto, jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, u którego występuje podwyższone ryzyko problemów z kręgosłupem, przykładowo jamnika, wybierz szelki. Stanowią one również rozwiązanie odpowiednie dla psów z historią chorób ortopedycznych.

Obroża dla psa

Obrożę zapina się na szyi zwierzęcia. Dowiedz się więcej o jej wadach i zaletach.

Zalety obroży

Obroże są wygodne w zakładaniu – zajmuje to mniej czasu aniżeli ubieranie szelek. Ponadto, mogą one posiadać identyfikator, do którego można przyczepić informacje z adresem i numerem telefonu na wypadek zagubienia psa.

Wady obroży

Obroże są niebezpieczne dla psów, które zmagają się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Unikaj używania ich do wyprowadzania zwierząt z jaskrą, historią wysuniętego oka, urazami szyi, jak i rozwojowymi wadami kręgosłupa. Aby upewnić się, czy Twój pies powinien nosić obrożę, warto skonsultować się z weterynarzem

Obroże są także niebezpieczne dla zwierząt, które podczas spacerów ciągną – mogą dojść wtedy do zranienia lub zmniejszenia dopływu powietrza, jak i wywołania bólu.

Pamiętaj, że obroże nie powinny być używane przez psy ras brachycefalicznych, czyli przykładowo mopsów i buldogów, jak i ras typu maltańczyk, pudel, chihuahua i tym podobnych, o czym wspominaliśmy wcześniej.

Kiedy powinieneś wybrać obrożę dla psa?

Obroża może być wygodniejsza w użyciu, jeśli wybierasz się na krótki spacer. Pamiętaj jednak, że decyzję dotyczącą wyboru obroży i szelek warto skonsultować z weterynarzem.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dbać o zęby psa?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zaniedbania w tej kwestii mogą…

Opublikowano

Jak dobrać dietę dla psa?

Planujesz w najbliższym czasie adopcję psa? To zatem idealna pora, by odpowiednio przygotować się na nadejście czworonożnego przyjaciela. Oprócz…

Opublikowano