UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Szczepienia zwierząt, o których należy pamiętać

Adopcja zwierzęcia domowego wiąże się nie tylko z koniecznością skompletowania wyprawki czy dostosowania mieszkania do potrzeb pupila. Należy także zapoznać się z kalendarzem szczepień. To właśnie tam znajdą się wszelkie kluczowe informacje, których pominięcie może skutkować wystąpieniem poważnej choroby. Dlaczego należy szczepić zwierzęta i jakie szczepienia należy wykonać?

Szczepienie zwierząt – dlaczego ma znaczenie?

Zaszczepienie zwierzaka domowego to obowiązek każdego właściciela. Wykonane w odpowiednim czasie szczepienie ma na celu ochronić czworonoga przed różnego rodzaju chorobami, a także inne zwierzęta z nim przebywające. Decydując się na adopcję pupila dotąd niezaszczepionego, należy początkowo odizolować go od kontaktu z psami czy kotami. Tym sposobem zminimalizujecie ryzyko wystąpienia typowych dla zwierząt chorób, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić nawet do śmierci. Oczywiście istnieje lista szczepień obowiązkowych oraz szczepień nieobowiązkowych. Co istotne, przed szczepieniem należy dokonać odrobaczenia szczeniaków i odczekać kilka dni po podaniu tabletek na odrobaczanie, aby nie obciążać organizmu.

W poradniku chcemy skupić się na szczepieniach obowiązkowych. O jakich szczepieniach dla zwierząt powinniście zatem pamiętać?

Wścieklizna

O szczepieniu przeciw wściekliźnie z pewnością niejednokrotnie słyszeliście… Choroba ta może być przenoszona przez psy i koty także na ludzi. Wścieklizna stanowi na obecną chwilę jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych występujących u zwierząt, co więcej – jest nieuleczalna i śmiertelna. W zależności od jej postaci może objawiać się ślinotokiem, światłowstrętem czy arytmią serca. Stąd też tak ważne jest zaszczepienie waszych zwierzaków! Dodatkowo, warto pamiętać, że coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe, a jego potwierdzenie otrzymasz w gabinecie weterynaryjnym, najczęściej w formie papierowej. Warto zachować ten dokument w razie konieczności poświadczenia szczepienia zwierzęcia.

Nosówka

Nosówka z reguły dotyka psy w okresie senioralnym lub szczeniaki. To jednak nie oznacza, iż pozostałe psy nie są w grupie ryzyka. Wręcz przeciwnie – nosówka może spotkać niemal każde niezaszczepione zwierzę. Jako choroba wirusowa zakaźna atakuje układ oddechowy, nerwowy i pokarmowy, prowadząc jednocześnie do osłabienia organizmu, a niekiedy nawet i śmierci. Regularne szczepienie pupila jest jedyną skuteczną formą obrony przed zakażeniem.

Parwowiroza

Szczenięta wciąż niezaszczepione wymagają nadmiernej uwagi oraz izolacji od działania czynników zewnętrznych. To właśnie wtedy istnieje największe ryzyko zakażenia! Parwowiroza to bowiem bardzo trudna w przebiegu i wykryciu choroba. Wirus ten może osadzać się w kale przez niemal pół roku, prowadząc przy tym do poważnego uszczerbku na zdrowiu pupila oraz zwierząt z jego otoczenia. Najczęściej objawia się poprzez krwiste biegunki, przyspieszony oddech, nagły spadek apetytu, obniżoną kurczliwość mięśni lub apatię.

Leptospiroza

Do zakażenia leptospirozą dochodzi z reguły poprzez kontakt ze skażoną wodą lub różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Kto w szczególności powinien zdecydować się na szczepienie? Przede wszystkim właściciele zwierząt domowych oraz posiadacze małych dzieci. Leptospiroza atakuje cały układ odpornościowy, zagrażając jednocześnie życiu. W najgorszym przypadku może doprowadzić do niewydolności nerek lub zapalenia mięśnia sercowego.

Zakaźne zapalenie wątroby

Szczepienie przeciw zakaźnemu zapaleniu wątroby to absolutna konieczność. Choroba wirusowa tego typu dotyka nie tylko zwierzęta w pierwszych miesiącach życia, lecz także dorosłe osobniki dotąd niezaszczepione. Jak dochodzi do zarażenia? Poprzez kontakt z zakażonym moczem, kałem oraz śliną. Zakaźne zapalenie wątroby objawia się pod postacią gorączki, wymiotów, biegunki, zasinienia, powiększonych węzłów chłonnych czy nadmiernej ospałości.

Zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli

Jak sama nazwa wskazuje, wirus atakuje układ oddechowy zwierząt. Najczęściej jednak występuje tam, gdzie znajduje się spore skupisko niezaszczepionych zwierzaków. Może dotknąć także pupile domowe, które mają bezpośredni kontakt z zarażonym osobnikiem. Właściciele zwierząt, którzy zauważą niepokojące ataki kaszlu czy połykanie własnej śliny, powinni niezwłocznie udać się na wizytę kontrolną.

Jeżeli wciąż macie wątpliwości dotyczące obowiązkowego szczepienia zwierząt domowych, możecie śmiało zgłosić się do nas po pomoc.

 

Komentarze

Przeczytaj również

Kiedy należy iść z psem do behawiorysty?

Posiadanie psa to nie tylko radość, ale także odpowiedzialność. Jako właściciele, często zastanawiamy się, jak zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi…

Opublikowano