TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175EMAIL: marcin@przychodnianovet.plCZYNNE: PN-PT: 10-20, SB: 10-14ul. Gorlicka 64/3U Wrocław

Kleszcze u psów i kotów – problem od wiosny do jesieni

10 czerwca 2015 0

Nie od dzisiaj właściciele psów i kotów borykają się z problemem jak zabezpieczyć swojego towarzysza przed tymi pajęczakami. Codziennie do naszej Przychodni trafiają psy i koty, u których właściciel zauważył kleszcza. Są też przypadki, że właściciel przychodzi z kulejącym psem i w badaniu okazuje się, że winowajcą jest kleszcz wbity pod paznokciem.

Usuwanie kleszcza u psaJednym problemem jest to, jak zabezpieczyć przed tymi pasożytami, a drugim jak je usunąć ze skóry. Kleszcz atakuje każdego ssaka, ludzi również. Najczęściej problem z kleszczami mają psy szorstko i długowłose. Od 13 lat mam psa wyżła węgierskiego, nigdy nie miał wbitego kleszcza i nigdy nie był niczym zabezpieczany, ma sierść jak aksamit i kleszcze nie potrafią się w nią wczepić.

W Przychodni weterynaryjnej Novet mamy różne preparaty na kleszcze, krople spot-on, tabletki, obroże. W wyborze preparatu kierujemy się wielkością psa, stylem życia (częste kąpiele, pływanie), oraz upodobaniami właściciela. Nie każdy właściciel chce aby pies nosił obroże przez 24 godziny.

Nie ma idealnego preparatu na rynku, często słyszymy że są preparaty, które nie działają. Z własnego doświadczenia nie polecamy i nie sprzedajemy w Przychodni Novet preparatów dla psów z Fipronilem (Frontline, Fiprex, Effipro…), nie dlatego że ich nie lubimy ale w naszej okolicy nie działają na kleszcze, być może dlatego, że preparaty te były od zawsze na naszym rynku i kleszcze nie są na nie już wrażliwe. Są one ciągle stosowane u kotów, ponieważ są to jedyne skuteczne preparaty. U dużej liczby psów stosujemy preparaty z permetryną z 99% skutecznością. Należy pamiętać, że substancja ta jest silnie toksyczna dla kotów!

Wszystkie krople spot-on działają około 4-5 tyg od zakropienia, 3 dni przed zakropieniem i 3 dni po zakropieniu nie można kąpać psa i pozwolić mu pływać (ektopar, prac-tic, advantix, vectra 3d).

Usuwanie kleszcza u kotaKolejną postacią preparatów są tabletki, najdłużej działające (12 tyg), podawane są w postaci smacznej przekąski, tutaj jedynym ograniczeniem jest waga ciała psa, minimum 2kg (bravecto). Pies po zjedzeniu takiej tabletki może pływać kilkanaście razy dziennie i nie ma to wpływu na czas i siłę działania.

Bardzo wygodna jest obroża, czas jej działania to 8 miesięcy (foresto), jedynym minusem jest fakt, że musimy przywyknąć do widoku naszego pupila z obrożą przez 24 godziny.

Należy pamiętać, że nie ma idealnego środka, to co działa na psa sąsiada nie oznacza, że będzie w 100% zabezpieczać naszego podopiecznego.

Preparaty na pchły i kleszcze powinny być zawsze kupowane w lecznicach weterynaryjnych, w naszej Przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu nie ma roku, żeby nie przyszedł zatruty kot, któremu podano środek na psy zakupiony w sklepie zoologicznym. Nie wszystkim kotom udaje się przeżyć taką pomyłkę, a sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za błąd.

Powinniśmy też pamiętać, ze bardzo ważną sprawą jest prawidłowe usunięcie kleszcza ze skóry. Nie wolno go niczym polewać, przypalać, rozgniatać. Powinien zostać prawidłowo wykręcony ze skóry, przy użyciu specjalnego „sprzętu”. W naszej Przychodni Novet usuwamy kleszcze bezpłatnie i namawiamy na zakup np. kleszczołapek, dzięki którym szybko i sprawnie usuniemy w domu kleszcza. Jest to niewielki wydatek, a starczy na całe życie.

W przypadku urwania w domu części kleszcza, właściciel powinien zgłosić się do najbliższej lecznicy w celu usunięcia resztek kleszcza ze skóry, mitem jest że z urwanej głowy odrośnie nowy kleszcz. Jedynym zagrożeniem jest ropień, tak jak po zostawionej drzazdze.PrzychodniaNovet.pl - Weterynarz Wrocław - Mapa witryny - Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved. Wdrożenie: RevolWEB
PrzychodniaNovet.pl Copyright by BoldThemes 2017. All rights reserved.