UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Pogryzienie przez psa – jak postępować?

Pogryzienie przez psa – niezależnie od tego, czy nasz pupil został pogryziony, pogryzł inne zwierzę lub człowieka, czy może my staliśmy się ofiarą pogryzienia – wiąże się z niemałym stresem. Niezwykle ważne jest jednak, aby zapoznać się z zasadami postępowania w takiej sytuacji. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje w tym zakresie.

Dlaczego zwierzęta gryzą – co warto wiedzieć?

Wśród przyczyn konfliktów u psów zazwyczaj wymienia się brak efektywnej komunikacji. Z tego względu właściciele czworonogów powinni dokładać wszelkich starań podczas spacerów, aby analizować otoczenie i odczytywać sygnały wysyłane przez innych pupili oraz przechodniów. Należy również zwracać uwagę na niewerbalną komunikację naszego zwierzaka, żeby uniknąć sytuacji, które mogą wywołać u niego agresywne reakcje.

Pogryzienie przez psa – jak temu zapobiec?

Aby zachować bezpieczeństwo, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, jeśli nasze zwierzę nie reaguje na nasze zawołania, powinniśmy bezwzględnie wyprowadzać je na smyczy. Nie należy również zachęcać psa do witania się z innymi zwierzętami – kiedy jednak zbliży się do nas nieznajomy czworonóg, możemy zasłonić naszego pupila. W taki sposób okazujemy wsparcie zwierzęciu, a także dajemy sygnał obcemu psu. Zdecydowanie warto w międzyczasie dodatkowo rozejrzeć się, czy w okolicy nie ma właściciela tego nieznajomego zwierzęcia – wtedy należy go poprosić o zabranie czworonoga.

Jeśli jednak konfrontacja z innym psem jest nieunikniona, powinniśmy zwrócić uwagę naszego pupila na zbliżające się niebezpieczeństwo. Wtedy otoczenie staje się bardziej przewidywalne, a co za tym idzie zwierzę ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Mowa ciała psa – na co zwrócić uwagę?

Niezbędne jest obserwowanie mowy ciała naszego zwierzęcia. Na możliwość ataku wskazuje wpatrywanie się w siebie i podchodzenie na wprost, zjeżona na grzbiecie sierść, wysoko uniesiony ogon, usztywniona pozycja ciała oraz spięte mięśnie to sygnały świadczące, że zwierzę nie jest przyjaźnie nastawione i istnieje ryzyko konfliktu. Wtedy zdecydowanie warto przywołać psa do siebie, zapiąć go na smycz oraz przekierować jego uwagę na inne zajęcia, takie jak zabawa czy zbieranie smaczków.

Pogryzienie przez psa – konsekwencje

Pogryzienie przez psa może wiązać się ze znacznymi obrażeniami skóry oraz tkanek miękkich, gdyż zęby oraz szczęki tych pupili są wyjątkowo silne. Podczas walki z innym psem zazwyczaj rany gryzione zadawane są w okolicy głowy, szyi bądź nóg. W takiej sytuacji uszkodzeniu mogą ulec liczne nerwy, tchawica bądź przełyk, a także może dojść do poważnych uszkodzeń uszu oraz oczu.

Jako że pysk psa przepełniony jest bakteriami, nie wspominając o grzybach czy wirusach, przebicie skóry wiąże się z wprowadzeniem drobnoustrojów pod jej powierzchnię. W wyniku tego może dojść do infekcji, gdyż bakterie i inne organizmy mogą się tam namnażać oraz rozprzestrzeniać. Niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym, aby specjalista obejrzał ranę. Pogryzienie przez psa może również skutkować rozwojem niebezpiecznych chorób u ludzi.

Pogryzienie człowieka przez psa – jak postępować?

Kiedy niebezpieczeństwo ponownego ataku przez zwierzę zostanie zażegnane, trzeba udzielić natychmiastowej pomocy osobie poszkodowanej. Interwencji wymagają zarówno głębokie, jak i powierzchowne rany.

W celu oczyszczenia rany należy przez kilka minut przemywać zranione miejsce bieżącą wodą. Można również wykorzystać wodę z butelki. Przy niegłębokich ranach, które delikatnie krwawią powinniśmy pozostawić je na chwile, żeby krew swobodnie z nich wypływała. Dzięki temu nieczystości i fragmenty uszkodzonych tkanek zostają naturalnie usunięte. Przy silnych krwawieniach, które nie ustępują po kilku minutach niezbędne jest zastosowanie opatrunku uciskowego.

Wykorzystując silny środek antyseptyczny, powinniśmy zdezynfekować rany, a następnie całość opatrzyć. Rany powinny zostać obejrzane, oczyszczone i w razie konieczności zszyte przez specjalistę, dlatego należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub chirurgiem na SOR-ze. Mogą zostać przy tym zastosowane antybiotyki oraz podana szczepionka przeciw tężcowi bądź surowica i szczepionki przeciw wściekliźnie.

W przypadku, gdy właściciel psa jest nieznany i niemożliwe jest ustalenie, czy był szczepiony, osoba pogryziona otrzymuje skierowanie do poradni chorób zakaźnych w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.

Co robić, gdy psy zaczynają się gryźć?

Pogryzienie przez psa, jeśli dotyczy ono innego zwierzęcia, również wymaga natychmiastowej interwencji. Jeśli konfliktu nie udało się ugasić w zarodku, a walka się rozpoczęła, należy natychmiast rozdzielić zwierzęta – nie należy jednak rozdzielać zwierząt rękoma, gdyż skutki tego mogą być tragiczne. Najpierw należy spróbować odwołać psy słownie, a następnie użyć innego dźwięku: klaksonu, gwizdka, trąbki czy metalowego przedmiotu. Hałas może skutecznie zdezorientować psy, przerwać na chwilę ich walkę i umożliwić nam przywołanie czy rozdzielenie zwierząt.

Oprócz tego, psa można złapać za obrożę i w odpowiednim momencie spróbować go odciągnąć – opiekun drugiego zwierzęcia musi jednak zrobić to w tym samym momencie, aby uniknąć ryzyka, że również my zostaniemy zaatakowani. Innym sposobem jest próba wsadzenia między psy przedmiotu, który stanowiłby barierę i umożliwią zaprzestanie walki na chwilę, aby psy rozdzielić. Warto wykorzystać w tym celu deskę, poduszkę, a nawet koc czy płaszcz.

Co ważne, w takiej sytuacji nie należy ciągnąć zwierzęcia za ogon czy polewać go wodą! Ryzykujemy wtedy przekierowaniem agresji psa na nas.

Pogryzienie przez psa – co zrobić, jeśli nasze zwierzę zostanie pogryzione?

Pogryzienie przez psa zazwyczaj wiąże się z powstaniem silnie krwawiących ran – wymaga to natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. A jak należy postępować w pierwszych chwilach po pogryzieniu?

1. Pamiętaj: nie panikuj!

Sytuacje, takie jak pogryzienie przez psa, wiążą się z intensywnymi emocjami – powinniśmy jednak zachować zimną krew, skoncentrować się i jak najszybciej działać. Kiedy przerwiemy walkę, tak jak opisywaliśmy to powyżej, powinniśmy dokładnie obejrzeć naszego zwierzęcego przyjaciela.

2. Udzielenie pomocy zwierzęciu

Oględziny obrażeń naszego psa są niezbędne. O ile zwierzę na to pozwoli, powinniśmy ostrożnie oczyścić rany i zastosować chłodne kompresy w celu złagodzenia bólu. Krwawiące rany warto natomiast delikatnie ucisnąć gazą bądź czystym ręcznikiem. Po udzieleniu pierwszej pomocy ważne jest, aby pies został jak najszybciej przetransportowany do kliniki weterynaryjnej.

3. Zebranie informacji

Powinniśmy również poprosić właściciela drugiego zwierzęcia o ukazanie aktualnej książeczki szczepień i zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie – my również powinniśmy takowe dokumenty posiadać. Należy także zabrać od właściciela dane kontaktowe (imię i nazwisko, a także numer telefonu) – co jednak istotne, w pierwszej kolejności powinniśmy jednak skupić się na pomocy naszemu pupilowi. Jeśli to nasze zwierzę zostało zaatakowane, wskazane jest ustalenie tego, czy właściciel atakującego czworonoga pokryje koszty leczenia naszego pupila – stawianie oporu powinno nas skłonić do wezwania straży miejskiej bądź policji.

4. Zabranie psa do weterynarza

Kiedy opanujemy krwawienie, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Aby specjalista mógł dokładnie zbadać zwierzę i zalecić plan leczenia, należy się natychmiast udać do gabinetu weterynaryjnego. Leczenie może obejmować m.in. pielęgnację rany, a także podawanie antybiotyków czy leków przeciwbólowych.

Pogryzienie przez psa – obserwacja zwierzęcia

Pogryzienie przez psa powinno zostać zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Domowe zwierzę powinno zostać poddane 15-dniowej obserwacji przez lekarza weterynarii – kieruje na nią Powiatowy Lekarz Weterynarii. Może ją przeprowadzić każda lecznica weterynaryjna, a polega ona na serii wizyt, podczas których lekarz weterynarii ocenia stan zdrowia psa i określa, czy występują objawy zakażenia wirusem wścieklizny. Na pierwszą wizytę należy zgłosić się jak najszybciej po pogryzieniu, a termin kolejnej wizyty wyznacza weterynarz. Jeśli zwierzę nie posiadało aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, to ostatniego dnia obserwacji zostaje ono zaszczepione.

Komentarze

Przeczytaj również