UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Które produkty dla ludzi są nieodpowiednie dla zwierząt?

Jeśli zastanawiasz się, które produkty dla ludzi są nieodpowiednie dla zwierząt, próbując się oprzeć błagalnemu spojrzeniu swego zwierzaka, koniecznie przeczytaj ten wpis. Niektóre rzeczy, chociaż spożywamy lub używamy je na co dzień, mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych zwierzęcych przyjaciół. Poniższa lista przedstawia niektóre z najczęstszych produktów, które stanowią zagrożenie dla zdrowia naszych pupili.

Czego nie mogą jeść zwierzęta?

Niektóre produkty spożywcze oraz napoje, które uważamy za smaczne, mogą być niebezpieczne dla naszego zwierzaka. Jakkolwiek kuszące może być dzielenie się jedzeniem czy piciem z naszym czworonożnym przyjacielem, musimy się temu oprzeć! Poznaj niektóre z najbardziej niebezpiecznych rzeczy dla Twojego zwierzaka.

Czekolada, kawa i kofeina

W nasionach kakaowca, rośliny używanej do robienia kawy, znajdują się substancje zwane metyloksantynami. Ich spożycie przez nasze zwierzęta może wywoływać u nich wymioty, biegunkę, nadmierne pragnienie, nadpobudliwość, zaburzenia rytmu serca, a nawet drgawki oraz śmierć.

Alkohol

Alkohol ma taki sam wpływ na zwierzęcą wątrobę i mózg, jak na nasze, jednak zrobienie krzywdy czworonogowi zajmuje dużo mniej czasu. Spróbowanie tylko odrobiny piwa, wina czy likieru może skończyć się tragicznie. Napoje alkoholowe oraz produkty spożywcze zawierające alkohol mogą powodować u naszych zwierzaków wymioty, biegunkę czy trudności w oddychaniu. Ich spożycie może nawet skutkować śpiączką lub śmiercią!

Cytrusy

Cytrusy, takie jak cytryna czy mandarynki, zwierają w sobie dużo olejków eterycznych. Mogą one zaburzać czynności układy moczowego, jak i działań żółciopędnie oraz powodować wymioty czy biegunki.

Winogrona i rodzynki

Jest wiele lepszych smakołyków, które możesz dać swemu zwierzakowi – zrezygnuj z podawania mu winogron oraz rodzynek. Już niewielka ich ilość może sprawić, że twój czworonóg się zatruje. Wśród najczęstszych skutków zjedzenia tych owoców przez zwierzaka wymienia się wymioty oraz biegunki, które wiążą się z zapaleniem żołądka oraz jelit – możemy je zwykle zaobserwować po kilku godzinach od spożycia. Spożycie tych produktów może prowadzić też do uszkodzenia nerek.

Nabiał

Mleko zawiera w sobie cukier mleczny – laktozę. Z uwagi na to, że zwierzęta domowe nie posiadają znacznych ilości laktazy, enzymu rozkładającego laktozę w mleku, mleko i inne produkty mleczne mogą powodować u nich biegunkę oraz inne zaburzenia trawienia.

Warto pamiętać, że jedynie szczenięta posiadają enzymy trawienne, które są konieczne do trawienia laktozy – dzięki temu pokarm suki, który zawiera mniej laktozy od krowiego mleka, jest odpowiednio przyswajany. Zanika on jednak wraz z wiekiem, dlatego nie powinniśmy podawać naszym pupilom nabiału.

A co z kotami? Mleko również może być dla nich szkodliwe! Podobnie jak psy, wraz z wiekiem tracą one zdolność trawienia mlecznego cukru. Czy w takim razie mogą pić mleko bez laktozy? Co ciekawe, nie tylko laktoza może szkodzić naszemu czworonogowi – kazeina również może powodować u niego wymioty, biegunkę i alergie pokarmowe. Pomimo że w wielu bajkach możemy zobaczyć obraz kota pijącego mleko, nasz mruczek nie powinien spożywać nabiału.

Cebula i czosnek

Trzymaj cebulę i czosnek – sproszkowane, surowe, gotowane – z dala od swego pupila. Zawierają one tiosiarczan sodu, który może powodować rozpad czerwonych krwinek i anemię, jak i zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a także mogą powodować, podobnie, jak winogrona i rodzinki, uszkodzenie nerek.

Słone przekąski

Odrobina soli jest potrzebna w diecie psa, jednak duże jej ilości mogą powodować u zwierzaka nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, jak i zatrucie jonami sodu. Oznaki, które wskazują na zbyt duże spożycie słonych pokarmów, to między innymi ślinotok, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała, jak i drgawki. W niektórych przypadkach może się to skończyć nawet śmiercią. W związku z tym powinniśmy unikać podawania naszym czworonogom przekąsek, takich jak chipsy ziemniaczane, precle czy solony popcorn.

Słodkie przekąski i napoje

Słodycze potrafią uzależnić nie tylko ludzi – mogą tego doświadczyć również nasze zwierzaki. Niestety, nie wpływa to dobrze na ich organizm. Może to prowadzić do otyłości, cukrzycy, jak i chorób serca. 

Co z kosmetykami?

Kochamy nasze zwierzęta i często dzielimy się z nimi wieloma rzeczami. Jednak nasze kosmetyki są czymś, co powinno być używane tylko i wyłącznie przez nas samych. Czworonogi powinny być kąpane jedynie przy użyciu specjalnych szamponów dla zwierząt. Dlaczego? Wynika to z faktu, że pH skóry psów oraz ludzi się różni – szampony dla ludzi są bardziej kwaśne, co może zaburzyć równowagę skóry zwierzęcia. Dodatkowo, produkty dla ludzi zawierają pewne substancje zapachowe czy pielęgnujące, które mogą wywołać alergie u zwierząt.

Komentarze