UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Ile godzin na dobę powinien spać szczeniak?

Pierwsze tygodnie życia szczeniaków są kluczowe dla ich rozwoju. To właśnie wtedy właściciele czworonogów powinni zwrócić szczególną uwagę na sposób żywienia oraz ilość czasu przeznaczanego na sen, która może różnić się w zależności od wielorakich czynników. Ile godzin na dobę powinny zatem spać szczenięta? Podpowiadamy!

Długość snu u psów – to warto wiedzieć

Choć z reguły właściciele psów nie są w stanie w pełni kontrolować ilości czasu przeznaczonego przez psiaka na odpoczynek, to jednak należy zapewnić mu odpowiednie warunki. W zależności od wieku, stopnia aktywności czy indywidualnego uosobienia psy przeznaczają znaczną część dnia na sen. Jest to wręcz nieuniknione! Sen psa jest tak samo ważny, jak sen człowieka. Pozwoli mu na prawidłowy rozwój oraz regenerację organizmu. Niemniej to właśnie szczeniaki poświęcają o wiele więcej godzin na odpoczynek aniżeli dorosłe psy. W pierwszych tygodniach zwykle śpią przez około 90% doby. Z czasem ulega to oczywiście skróceniu. Dorastające szczeniaki spędzają zaś około 15-20 godzin dziennie na odpoczynku. Nie powinno was to jednak niepokoić, nawet jeśli psiak zaśnie tuż po skończonym posiłku! Częste drzemki następują zwykle tuż po wzmożonej aktywności, a wam nie pozostanie nic innego, jak pozwolić czworonogowi na odpoczynek. O czym jeszcze należy pamiętać?

Dlaczego szczenięta dużo śpią?

Zanim jednak przejdziemy do meritum, pragniemy zwrócić uwagę na jedną kwestię. Otóż sen szczeniąt możemy podzielić na dwie główne fazy. Wyróżniamy bowiem sen głęboki oraz sen paradoksalny. Pierwsza faza opiera się bowiem na spowolnieniu aktywności mózgu oraz utrzymaniu napięcia mięśniowego, stanowiąc przy tym znaczną część całego cyklu. Sen paradoksalny jest natomiast stosunkowo lekki, tym samym możecie wtedy spodziewać się jęczenia czy merdania ogonkiem. Mózg czworonoga jest wówczas bardzo aktywny, co z pewnością będziecie mogli niejednokrotnie zauważyć.

Ogólnie rzecz ujmując, szczenięta charakteryzują się bardzo dużą aktywnością oraz wysoką emocjonalnością. W okresie szczenięcym nawet na pozór zwyczajne zachowania stają się dla nich po prostu ekscytujące. Co za tym idzie? Przeżywają wszystko ze zdwojoną siłą, by chwilę później zasnąć. Tutaj należy również pamiętać, iż szczeniaki są bardzo ruchliwe, a zadaniem właścicieli jest zapewnienie im odpowiedniej dawki codziennej aktywności. Gdy tak się nie stanie, psiak może zacząć zmagać się z bezsennością, a to niczego dobrego nie wróży… 

Szczeniak w domu – jak zapewnić mu zdrowy sen?

Zdrowy i stabilny sen w przypadku szczeniaków to absolutna konieczność! To właśnie wtedy organizm maluszków może w pełni się zregenerować i przygotować na kolejną dozę niesamowitych emocji i wrażeń. Aby jednak tak młody organizm mógł wypocząć, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeszcze przed pojawieniem się waszego czworonożnego przyjaciela w domu, warto przygotować dla niego specjalny kącik. Dobrze, aby znalazło się tam mięciutkie legowisko oraz zabawki, które wpłyną pozytywnie na jego rozwój. Co istotne, wybrane przez was posłanie powinno zostać dopasowane do wielkości szczeniaka. Warto również ustawić je w cichym i spokojnym miejscu. Szczenię powinno mieć idealny kącik do odpoczynku tak, aby częste drzemki przyniosły mu nową energię!

Pamiętajcie, że psy małej rasy będą wymagały nieco innych warunków aniżeli średniej czy dużej. Należy wziąć to pod uwagę przy kompletowaniu wyprawki dla szczenięcia. Stwórzcie mu doskonałe warunki do snu i obserwujcie, jak każdego dnia się rozwija!

Komentarze

Przeczytaj również