UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Alt text

Jak dbać o zęby psa?

U zwierząt (psy, koty) tak jak u ludzi są zęby mleczne i zęby stałe, mało osób o tym pamięta ale psy i koty muszą w swoim młodzieńczym życiu wymienić wszystkie zęby na stałe. U naszych pupili odbywa to się od około 4 do 7-8 miesiąca życia. Po tym czasie przetrwałe zęby mleczne powinno się usunąć w przychodni weterynaryjnej. Nie raz w naszej praktyce weterynaryjnej przyjmujemy psy, u których w rutynowym badaniu stwierdzamy przetrwałe zęby mleczne. Nie jest to problem jak psy mają nieskończony rok życia, ale są i takie, które mają 3 a nawet 10 lat!

Alt

W naszej Przychodni Weterynaryjnej Novet badanie stanu uzębienia po 7 miesiącu życia przeprowadzane jest bezpłatnie. Jeżeli chcemy, aby nasz pies miał idealne uzębienie, to jest to pierwszy krok: musi mieć prawidłowy zgryz, a w tym także brak przetrwałych zębów mlecznych. Jeżeli zęby takie pozostawimy, będzie to generowało wadę zgryzu (w pysku nie ma tyle miejsca na podwójne zęby), ślina nie będzie opłukiwała wszystkich zębów, a przez to będzie szybciej tworzył się kamień na zębach.

Kolejną ważną rzeczą jest dieta, jeżeli pies/kot je tylko mokre jedzenie (puszki, saszetki) to zdecydowanie szybciej będzie u niego odkładał się kamień na zębach. Sucha karma działa jak pumeks, podczas gryzienia usuwa resztki karmy.

 W Przychodni Novet zalecamy regularne czyszczenie zębów psom, można to robić na dwa sposoby:

Pierwszy sposób to szczotkowanie zębów, zwykłą miękką szczoteczką do zębów przy użyciu past przeznaczonych dla zwierząt. Nie wolno używać past dla ludzi.

Alt

Drugi sposób to zakup specjalnych past zawierających w swoim składzie enzymy, które nanosi się na zęby palcem lub dołączonym aplikatorem i resztę pracy wykonują zawarte w niej enzymy.

Dodatkowo zalecamy przecieranie zębów po ich zewnętrznej stronie gazikiem,wacikiem nasączonym wodą utlenioną, pozwala to usunąć osad z zębów. Ważny jest regularny przegląd uzębienia naszego zwierzaka, Przychodnia Weterynaryjna Novet we Wrocławiu wykonuje taki przegląd bezpłatnie przy szczepieniu zwierzaka na choroby zakaźne.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dbać o zęby psa?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna nie tylko dla ludzi, ale i dla psów. Zaniedbania w tej kwestii mogą…

Opublikowano

Jak dobrać dietę dla psa?

Planujesz w najbliższym czasie adopcję psa? To zatem idealna pora, by odpowiednio przygotować się na nadejście czworonożnego przyjaciela. Oprócz…

Opublikowano