UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Alt text

Jak dbać o zęby psa?

U zwierząt (psy, koty) tak jak u ludzi są zęby mleczne i zęby stałe, mało osób o tym pamięta ale psy i koty muszą w swoim młodzieńczym życiu wymienić wszystkie zęby na stałe. U naszych pupili odbywa to się od około 4 do 7-8 miesiąca życia. Po tym czasie przetrwałe zęby mleczne powinno się usunąć w przychodni weterynaryjnej. Nie raz w naszej praktyce weterynaryjnej przyjmujemy psy, u których w rutynowym badaniu stwierdzamy przetrwałe zęby mleczne. Nie jest to problem jak psy mają nieskończony rok życia, ale są i takie, które mają 3 a nawet 10 lat!

Alt

W naszej Przychodni Weterynaryjnej Novet badanie stanu uzębienia po 7 miesiącu życia przeprowadzane jest bezpłatnie. Jeżeli chcemy, aby nasz pies miał idealne uzębienie, to jest to pierwszy krok: musi mieć prawidłowy zgryz, a w tym także brak przetrwałych zębów mlecznych. Jeżeli zęby takie pozostawimy, będzie to generowało wadę zgryzu (w pysku nie ma tyle miejsca na podwójne zęby), ślina nie będzie opłukiwała wszystkich zębów, a przez to będzie szybciej tworzył się kamień na zębach.

Kolejną ważną rzeczą jest dieta, jeżeli pies/kot je tylko mokre jedzenie (puszki, saszetki) to zdecydowanie szybciej będzie u niego odkładał się kamień na zębach. Sucha karma działa jak pumeks, podczas gryzienia usuwa resztki karmy.

 W Przychodni Novet zalecamy regularne czyszczenie zębów psom, można to robić na dwa sposoby:

Pierwszy sposób to szczotkowanie zębów, zwykłą miękką szczoteczką do zębów przy użyciu past przeznaczonych dla zwierząt. Nie wolno używać past dla ludzi.

Alt

Drugi sposób to zakup specjalnych past zawierających w swoim składzie enzymy, które nanosi się na zęby palcem lub dołączonym aplikatorem i resztę pracy wykonują zawarte w niej enzymy.

Dodatkowo zalecamy przecieranie zębów po ich zewnętrznej stronie gazikiem,wacikiem nasączonym wodą utlenioną, pozwala to usunąć osad z zębów. Ważny jest regularny przegląd uzębienia naszego zwierzaka, Przychodnia Weterynaryjna Novet we Wrocławiu wykonuje taki przegląd bezpłatnie przy szczepieniu zwierzaka na choroby zakaźne.

Komentarze

Przeczytaj również

Jak dobrać dietę dla psa?

Planujesz w najbliższym czasie adopcję psa? To zatem idealna pora, by odpowiednio przygotować się na nadejście czworonożnego przyjaciela. Oprócz…

Opublikowano