UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet - Weterynarz Wrocław

Endoskopia weterynaryjna (Badanie endoskopowe)

Badanie endoskopowe u psa czy kota, czyli mało inwazyjna metoda badania wnętrza naszych Pacjentów to kolejne narzędzie, dzięki któremu możemy w naszej Przychodni w jeszcze bezpieczniejszy sposób diagnozować i pomagać czworonogom.

Posiadamy zarówno optykę sztywną oraz giętką (fiberoskop, gastroskop) w różnych rozmiarach dzięki czemu jesteśmy w stanie pomóc każdemu zwierzęciu bez względu na masę ciała. Całość wyposażona jest również w kamerę oraz archiwizator co pozwala przedstawić uzyskany obraz oraz wyjaśnić problem Właścicielowi.

Dzięki wprowadzanej optyce lekarze naszej Przychodni są w stanie zdiagnozować bardzo częste jednostki chorobowe, między innymi:

    • syndrom oddechowy ras brachycefalicznych (BOAS) do których zaliczamy między innymi wydłużone podniebienie miękkie, wynicowanie kieszonek krtaniowych z późniejszym zapadem krtani czy hipoplazją tchawicy (problemy z oddychaniem u psa);
    • zapad tchawicy często u małych ras psów np. Yorkshire terrier, Szpic miniaturowy, Bichon frise;
    • nadżerki, wrzody w obrębie przewodu pokarmowego.

Endoskopia u psa i kota 

W badaniu endoskopowym wykorzystując kanał roboczy oraz specjalistyczne narzędzia jesteśmy w stanie pobrać materiał z obszaru zmiany w obrębie układu oddechowego czy pokarmowego i wysyłając do laboratorium określić czy zmiana ma charakter nowotworowy, zapalny, grzybiczy.

Endoskopia daje nam również możliwość w bezinwazyjny sposób usunąć ciało obce z żołądka czy dróg oddechowych. Czas rekonwalescencji naszego Pacjenta po takim zabiegu jest nieporównywalny z zabiegiem chirurgicznym.

Endoskopia to również narzędzie, które umożliwia lekarzom naszej Przychodni leczenie niektórych jednostek chorobowych np. zapad tchawicy. Dzięki badaniu endoskopowemu jesteśmy w stanie dokładnie określić obszar zapadu oraz dobrać odpowiedni stent i w sposób mało inwazyjny wprowadzić go do tchawicy. Założenie stentu to często zabieg ratujący życie w przypadku ciężkiej postaci zapadnięcia tchawicy.

Mimo, że badanie endoskopowe u psa czy kota to procedura mało inwazyjna, wymaga zawsze krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. W związku z tą koniecznością nasi Pacjenci przed zabiegiem muszą mieć wykonane podstawowe badania krwi, a w szczególnych przypadkach badania dodatkowe. Przychodnia Novet dysponuje znieczuleniem inhalacyjnym, dzięki czemu cała procedura jest bezpieczniejsza.

Przygotowanie do badania endoskopowego wymaga wdrożenia diety, głodówka w przypadku psów ok. 16h, a w przypadku kotów 12h. Na ok. 4h przed badaniem zakaz podaży płynów. Badanie endoskopowe wykonywane jest w oddziale Przychodni Novet we Wrocławiu.