UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Sylwester już niedługo - co zrobić, aby pies się nie stresował?

Chociaż coroczne sylwestrowe świętowanie może być doskonałą zabawą dla ludzi, dla zwierząt może ono stanowić jedną z najbardziej stresujących nocy w roku. Fajerwerki oraz zmiana codziennej rutyny mogą wywołać stres u naszego psiego przyjaciela. Dla pupili, które są dość niespokojne, nerwowe i boją się głośnych dźwięków, Sylwester może być niemałym wyzwaniem – istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy wesprzeć psa w tym okresie.

Planowanie z wyprzedzeniem – dlaczego jest tak ważne?

Bardzo istotne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć planowanie związane z sylwestrową nocą. Towarzyszą jej głośne imprezy i fajerwerki rozświetlające niebo – psy posiadają czuły słuch, przez co słyszą wszystkie dźwięki znacznie intensywniej niż ludzie. Hałas ten może wywołać niepokój, a nawet strach u wielu pupili, dlatego tak istotne jest wczesne rozpoczęcie rozważań, jakie czynności możemy podjąć, zanim jeszcze nadejdzie Sylwester oraz jego punkt kulminacyjny.

Sylwester – jak uspokoić psa?

Jeśli nasz pies boi się hałasów, zdecydowanie warto udać się z nim do behawiorysty – we współpracy z profesjonalistą możliwa będzie praca nad odwrażliwianiem, która przyniesie wiele pozytywnych efektów dla naszego pupila. Należy jednak zaznaczyć, że wymaga to niemałego zaangażowania oraz cierpliwości. Istotna jest też kwestia czasu – taka praca z behawiorystą polega na stopniowym odwrażliwianiu psa na bodźce wyzwalające lęk, dlatego dobrze jest ją rozpocząć na kilka miesięcy przed Sylwestrem. Co jednak możemy zrobić teraz, kiedy sylwestrowa zabawa zacznie się już niebawem?

Rozmowa z weterynarzem

Niektóre zwierzęta są nadmiernie nerwowe, dlatego w ich przypadku zalecana jest konsultacja z weterynarzem – hałas w Sylwestra może wzbudzić w nich znacznie bardziej intensywniejszy strach, aniżeli u innych, spokojniejszych pupili. Co istotne, należy udać się na wizytę do weterynarza w odpowiednio wczesnym terminie – po przeprowadzeniu wywiadu, jeśli specjalista stwierdzi, że podanie środków uspokajających jest uzasadnione, przeprowadzi on niezbędne badania, aby na ich podstawie zalecić przyjmowanie danego środka. Ważne jest, aby nigdy nie podawać zwierzęciu jakichkolwiek preparatów bez konsultacji z weterynarzem!

Całą procedurę podawania psu preparatów uspokajających należy przy tym rozpocząć wcześniej – każde zwierzę może reagować inaczej na substancje w nich zawarte, dlatego powinniśmy mieć optymalny zapas czasu, aby sprawdzić ich działanie oraz dostosować dawkę do indywidualnego przypadku. Jest to szczególnie istotne przy środkach o delikatniejszym działaniu, które powinny być podawane wcześniej, aby substancja czynna mogła w pełni zadziałać. 

Spacery i oznakowanie psa

W dniu sylwestrowej zabawy, kiedy planujemy wyjście z psem na spacer, należy to zrobić wczesnym wieczorem, zanim jeszcze rozpocznie się intensywne wystrzeliwanie fajerwerków. Co ważne, należy przy tym trzymać psa bez przerwy na smyczy – a jeśli obroża jest dość luźna, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się szelki.

Należy pamiętać, że nawet najspokojniejsze psy mogą wpaść w panikę z powodu wystrzelonej w pobliżu przedwczesnej petardy, wyrwać się i uciec. Właśnie dlatego jeszcze przed Sylwestrem powinniśmy zadbać o właściwe oznakowanie psa – zaczipowanie oraz zarejestrowanie danych w bazie, jak i przywieszenie adresówki do obroży. Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo szybszego odnalezienia ukochanego pupila.

Ograniczenie bodźców z zewnątrz

Aby zmniejszyć wpływ bodźców z zewnątrz, takich jak huki i błyski, warto zasłonić zasłony w oknach oraz wyznaczyć psu zaciszone miejsce, w którym hałas dochodzący z ulicy będzie mniej donośny. Taką kryjówkę dla zwierzaka można dodatkowo osłonić m.in. kocem.

Włączenie telewizora lub radia

Włączenie telewizora lub radia nie tylko dobrze stłumi hałas petard, ale również nieustający dźwięk pomoże rozproszyć zwierzę. Warto rozpocząć puszczanie muzyki na kilka godzin przed świętowaniem, aby pies przyzwyczaił się do głośniejszych niż zazwyczaj warunków.

Ćwiczenia i zabawy

Różnego rodzaju ćwiczenia oraz zabawy w Sylwestra powinny dostarczyć zwierzęciu wystarczającą ilość ruchu, aby go zmęczyć. Jeśli pies będzie miał mniej energii, w późniejszych godzinach nie będzie tak pobudzony. Należy jednak pamiętać, że pies w Sylwestra może zachowywać się trochę inaczej niż zwykle, dlatego może niechętnie wychodzić z ukrycia i się bawić – wtedy należy to zaakceptować i nie zmuszać psa do aktywności.

Odwrócenie uwagi zabawkami i smakołykami

Aby odwrócić uwagę psa, możemy zaoferować mu zabawki oraz ulubione przysmaki. Jednym z rozwiązań może być kong wypełniony nadzieniem do wylizywania, co zajmie zwierzę na jakiś czas i pozwoli mu się wyciszyć. Co istotne, nie można również przesadzać z ilością wspomnianych przysmaków.

Więcej o podawaniu smakołyków psu dowiesz się w naszym artykule: Przysmaki dla psa – jaka ilość mu nie zaszkodzi?

Wyznaczenie osoby do opieki nad psem

Bardzo ważne jest, aby zaplanować sylwestrową zabawę w taki sposób, aby ktoś bliski zwierzęciu pozostał z nim w domu – nie należy zostawiać psa samego. Upewni nas to, że zwierzę jest bezpieczne, ma zapewniony dostęp do pożywienia, a także towarzystwo zaufanego, wspierającego człowieka.

Zachowanie spokoju

Zwierzęta potrafią doskonale wyczuwać nasze emocje oraz uczucia, aby następnie się do nich dostrajać. Jeśli będziemy się denerwować, pies z pewnością to zauważy i zacznie odczuwać zwiększony niepokój. Z tego powodu, mając na uwadze dobro pupila, powinniśmy zachować spokój i zrezygnować z nadmiernego głaskania czy przytulania.

Sylwester to jedna z najbardziej wyczekiwanych imprezowych nocy w roku, jednak może to być również czas przepełniony niepokojem u naszych zwierzęcych przyjaciół. Aby wesprzeć psa i uspokoić go podczas tej hałaśliwej nocy, warto skorzystać z przedstawionych powyżej wskazówek.

Komentarze

Przeczytaj również

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?

Wymioty u psa to stosunkowo często spotykane zjawisko, z jakim mierzą się wszyscy właściciele. Choć niekiedy przyczyną wymiotów jest…

Opublikowano