UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704
Przychodnia Novet - Weterynarz Wrocław

Czipy, paszporty dla zwierząt - Wrocław

Czipowanie zwierząt to skuteczna metoda umożliwiająca identyfikację zaginionych, odnalezionych czy bezdomnych zwierząt. Co więcej, jest niezbędna w przypadku podróży zagranicznych. Wówczas w paszporcie zwierzaka jest zawarty specjalny kod kreskowy mikrochipa.

W naszej przychodni Novet czipujemy psy, koty, a nawet i fretki oraz wystawiamy dla nich paszporty.

Paszporty dla zwierząt - o czym pamiętać?

Jeżeli ktoś chce wyjechać za granicę z psem, kotem lub fretką musi spełnić kilka wymogów.

  1. Pierwszy krok : zwierzęta te muszą ukończyć 3 miesiące życia
  2. Drugi : trzeba je zaczipować
  3. Trzeci : Zaszczepić na wściekliznę
  4. Czwarty krok: wyrobić paszport

Kolejność ta musi zostać bezwzględnie zachowana. Co istotne, w przypadku wyjazdów na terenie Unii Europejskiej należy odczekać 21 dni od momentu zaszczepienia zwierzaka. Jest to tzw. okres kwarantanny, który Twój pupil musi przejść jeszcze w Polsce.

Wyjazdy za granicę do kraju spoza Unii Europejskiej narzucają na właścicieli zwierząt dodatkowe restrykcje. Aktualnie obowiązujące wymogi dotyczące podróży ze zwierzęciem znajdziecie na stronie ambasady. Pamiętajcie, iż niedotrzymanie wymogów i opuszczenie kraju przed upływem 21 dni jest równoznaczne z łamaniem przepisów, tym samym narażamy się na nieprzyjemne konsekwencje, w tym właśnie karę finansową.

Paszport dla psa – Wrocław

Istnieje mylne przekonanie, iż paszport może zostać wyrobiony wyłącznie dla młodego zwierzaka. Nie! Paszport można również wyrobić dla dorosłego zwierzaka. Należy bowiem przepisać dane z książeczki przy zachowaniu wyżej wymienionych wytycznych. Jeśli natomiast chcesz wyrobić paszport dla psa, który skończył np. 6 rok życia, co więcej - był co roku szczepiony przeciw wściekliźnie, lecz nie został zaczipowany - wówczas należy zrobić wszystko od nowa. Tzn wszczepić psu chip, zaszczepić na wściekliznę i wyrobić paszport. Od tego momentu liczymy kwarantannę.

Szczepienie zwierząt – Wrocław

Kolejną, a zarazem często pomijaną przez właścicieli zwierząt kwestią, jest wykonywanie szczepień. W Polsce zwierzęta powinny zostać szczepione raz na rok, aby paszport dla psa czy kota wciąż był ważny.

Jeżeli w paszporcie termin kolejnego szczepienia przypada np. na 7 kwietnia 2024 roku – szczepienie musi zostać wykonane maksymalnie do 7 kwietnia 2024 roku. Po tej dacie szczepienie będzie traktowane jako pierwsze, a nasz zwierzak będzie musiał ponownie odbyć 21-dniową kwarantannę w Polsce. Nawet jeden dzień spóźnienia skutkuje koniecznością spełnienia powyższych wymogów ponownie.

            Jeżeli planujemy wyjechać ze zwierzęciem do krajów trzecich, czyli są to kraje spoza Unii, musimy się spodziewać innych przepisów odnośnie szczepień. Istnieją kraje, w których wymagane jest oznaczenie przeciwciał przeciw wściekliźnie. Jest to znacznie dłuższa procedura niż 21dniowa kwarantanna. Badania takie wykonacie w naszej przychodni oraz lekarz poinformuje Państwa jak postępować ze zwierzakiem.

Paszport dla psa - o czym pamiętać?

Pamiętajcie, iż do wystawiania paszportów upoważnieni są wyłącznie wyznaczeni lekarze weterynarii. Wydany paszport ważny jest przez tyle lat, ile jest rubryk na szczepienie na wściekliznę- oczywiście w założeniu, iż szczepienia będą wykonywane regularnie. Po wykorzystaniu wszystkich rubryk na szczepienie przeciw wściekliźnie  należy wyrobić nowy paszport dla zwierzęcia.

Każdy paszport posiada swój numer i w przypadku jego zaginięcia bądź kradzieży należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić lekarza, który go wystawił. Lub lecznicę, która posiada lekarza uprawnionego do wystawiania paszportów.

Czipowanie zwierząt we Wrocławiu – jak działa?

Wszczepiany w naszej przychodni Novet chip posiada wszystkie normy ISSO i jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej. Czipowanie polega na wstrzyknięciu w lewą część szyi specjalną igłą małego ziarenka tuż pod skórę. Jest to zabieg w pełni bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia ogólnego. Chip zostaje w zwierzęciu do końca życia i bez chirurgicznej interwencji nie da się go usunąć. Dodatkowo jest w nim zawarty numer przypisany konkretnemu zwierzęciu. Chipy są bezpieczne w przypadku badań RTG. TK czy MRI. Nie ma obaw, że pies może być uczulony na materiał, z którego został wykonany chip.