UL. GORLICKA 64/3U, WROCŁAW TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175
UL. DASZYŃSKIEGO 6, SYCÓW TEL: (+48) 790 706 704

Ropiejące oczy u psa - dlaczego psu ropieją oczy?

 Właściciele czworonożnych przyjaciół z pewnością doskonale zdają sobie sprawę, iż w oczach psiaków często pojawia się dość specyficzna wydzielina. Oczy psów potrzebują ciągłego nawilżenia, które stanowi swego rodzaju barierę ochroną. Niekiedy jednak wydzielina ta może przybrać zupełnie inny kolor czy konsystencję, a to powinno wzbudzić w nas niepokój.

Ropiejące oczy mogą być objawem alergii, a nawet poważnego schorzenia. Wówczas nie należy tego bagatelizować, tym samym konieczne jest udanie się do weterynarza. Jakie są przyczyny ropienia oczu u psów i w jaki sposób możemy pomóc pupilowi? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Ropna wydzielina - jak wygląda?

Tak jak wspominamy wyżej, wydzielina sącząca się z oczu psa nie zawsze musi oznaczać coś złego. W wielu przypadkach jest to całkowicie naturalny sygnał świadczący o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niemniej jednak należy bacznie obserwować psiaka, zwłaszcza jeżeli wydzielina ma inny charakter niż dotychczas. Co powinno zaniepokoić właścicieli czworonogów? Przede wszystkim specyficzna konsystencja wydzieliny, zmieniona barwa i nieprzyjemny zapach. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, iż wystąpił stan zapalny, który wymaga natychmiastowej reakcji.

Dlaczego psu ropieją oczy?

Zaczerwienienie, łzawienie, intensywne mruganie, pocieranie łapkami okolicy oczu... To tylko jedne z wiele symptomów wskazujących na podrażnienie gałki ocznej. Psy to cudowne zwierzęta. Niestety ich zamiłowanie do biegania i skakania potrafi poskutkować wystąpieniem ropnej wydzieliny. Niekiedy dolegliwość ta ma miejsce na skutek urazu, w innych przypadkach może wiązać się z poważnym schorzeniem. Jakie są główne powody ropienia oczu u psów?

  • Uraz - w wyniku zabawy może dojść do mechanicznego urazu oka, który objawia się bólem, krwawieniem lub ropną wydzieliną. Jeżeli oko ropieje od dłuższego czasu, a pies ma światłowstręt, udaj się do specjalisty. Należy bowiem wykluczyć uszkodzenie rogówki.
  • Obecność ciała obcego pod powieką - niewątpliwie to właśnie ciała obce są jedną z głównych przyczyn ropienia. Piasek czy źdźbło trawy mogą wywołać silne mrużenie i ból.
  • Zapalenie spojówek - może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny, tym samym wymaga podjęcia odpowiednich środków.
  • Alergia - w przypadku wystąpienia alergii może pojawić się także nieustające swędzenie całego ciała. Zwykle zalecana jest zmiana dotychczasowej diety na taką, która będzie przyjazna dla zwierzaka.

Ropienie oczu u psa to nieprzyjemny objaw, którego źródła możemy doszukiwać się na wielu polach. Niekiedy to właśnie zanieczyszczenia w postaci kurzu czy pyłków drażnią oko i sprawiają, że zaczyna ono ropieć. Zdarza się także, że ropienie to sygnał ogólnego osłabienia psiego organizmu lub poważnej choroby ogólnoustrojowej.

Ropiejące oko - jak przemywać?

Psiaki zmagające się z ropiejącymi oczkami wymagają szczególnej uwagi. Aby oczy nie skleiły się, a najgorszym przypadku nie doszło do poważnej infekcji, należy usunąć nadmiar wydzieliny. Wystarczy letnia woda lub sól fizjologiczna. Zwilżonym gazikiem przetrzyj delikatnie oczko tak, aby ropna wydzielina została całkowicie usunięta. W razie konieczności przytnij włoski w okolicy oka. Jeżeli z dnia na dzień wydzielina zmienia kolor, tym samym zapach ulega zaostrzeniu - należy czym prędzej udać się na wizytę. To znak, że stan zapalny się pogłębia, a źródło problemu prawdopodobnie leży gdzieś indziej.

Ropienie oczu - diagnostyka i leczenie

Nawracające ropienie oczu powinno zaalarmować każdego właściciela psa, gdyż nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na podstawie przeprowadzonego badania lekarz weterynarii wdroży odpowiednie leczenie uzależnione od przyczyny dolegliwości. Aby jednak było ono w pełni skuteczne, należy zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki. Co mamy na myśli?

Regularnie przemywaj oko w celu usunięcia ropnej wydzieliny. Co więcej - zadbaj o środowisko, w którym zwierzak przebywa na co dzień. Warto bowiem unikać w tym czasie zanieczyszczonych miejsc, które mogą zadziałać na niekorzyść pupila. Z czasem antybiotyki zaczną działać, a twój czworonożny przyjaciel ponownie będzie mógł cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu.

 

Komentarze

Przeczytaj również