
Psie sporty – co warto robić ze swoim psem?
Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się psie sporty. Oferują one możliwość poprawy kondycji zwierzęcia, jak również wzmocnienie więzi opiekuna z pupilem. Sporty kynologiczne powinny stanowić jednak przede wszystkim przyjemne spędzanie czasu, dzięki któremu zarówno zwierzę, jak i jego właściciel będą czuć się dobrze. W tym artykule przedstawiamy propozycje takich aktywności – sprawdź, co warto robić ze swoim psem.
Trening agility dla psa
Wśród najpopularniejszych psich sportów można wyróżnić trening agility. Polega on na pokonywaniu przez zwierzę toru przeszkód w określonym czasie. Co istotne, pies nie może mieć obroży czy być prowadzony na smyczy. Sport cieszy się taką popularnością, że organizowane są zawody agility na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym.
Psie sporty – dlaczego warto spróbować treningu agility?
Trening agility dla psa to rodzaj aktywności angażujący zwierzę fizycznie i umysłowo. Psie sporty tego rodzaju pozwalają nie tylko poprawić kondycję naszego pupila, ale również wykształcają u niego lepszą umiejętność koncentracji. Co więcej, kiedy pies skacze przez płotki, pokonuje przeszkody czy biega między drążkami w salonie uczy się odpowiedniej koordynacji ruchowej. Należy także wspomnieć, że trening agility pozwala pogłębić więź między zwierzęciem a opiekunem – rozwijane jest wtedy wzajemne zaufanie i umiejętności komunikacyjne.
Treningi agility dla psa – kiedy zacząć?
Psie sporty, takie jak treningi agility, mogą być uprawiane przez zwierzę, kiedy dorośnie. Jeśli chodzi natomiast o oficjalne turnieje, zazwyczaj wymogiem jest ukończenie przez pupila 18. miesiąca życia.
Warto także wspomnieć o pupilach, w przypadku których takie psie sporty mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Obciążenie fizyczne w trakcie treningu agility jest zbyt duże dla ras psów o mocnej budowie, to znaczy bernardynów czy nowofundlandów. Dodatkowo, bassety i jamniki – czyli mniejsze zwierzęta o wydłużonej sylwetce – powinny uprawiać inne psie sporty.
Decydując się na rozpoczęcie przygody z psimi sportami, należy uwzględnić warunki naszego pupila – przeciwwskazaniem do treningów agility może być predyspozycja do dysplazji stawów biodrowych. Zdecydowanie warto poradzić się w tej kwestii lekarza weterynarii – specjalista wskaże, czy taka aktywność będzie odpowiednia dla naszego pupila.
Trening agility dla psa – jak przebiega?
Zgodnie z zasadami treningu agility, zwierzę pokonuje przeszkody bez smyczy i obroży – opiekun może kierować psem jedynie przy pomocy wydawanych poleceń oraz gestów, nie dotykając pupila. Aby rozpocząć taką aktywność, warto na początku nauczyć zwierzę pokonywania pojedynczych przeszkód, takich jak płotki czy drążki. Co istotne, wcale nie potrzebujemy do tego profesjonalnego sprzętu – na początek wystarczą przedmioty, które mamy w ogrodzie bądź domu. Konstruując przeszkody samodzielnie, należy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby ich pokonywanie było w pełni bezpieczne dla psa.
Dogfrisbee
Dogfrisbee to kolejna dyscyplina psiego sportu – polega ona na rzucaniu dysku, który musi zostać złapany przez psa w locie i przyniesiony do opiekuna. Co istotne, wymaga to również pracy opiekuna, gdyż konieczne jest zdobycie umiejętności precyzyjnego rzutu dyskiem – handler, bo tak nazywa się osoba rzucająca, musi być opanowany i precyzyjny w działaniu. Psie sporty, takie jak dogfrisbee wymagają od zwierzęcia odpowiedniej formy, szybkości oraz zwinności. Sprawia to, że sukces w podjęciu tej aktywności zależy od współpracy opiekuna z pupilem.
Dogfrisbee – dla jakich psów będzie to odpowiedni sport?
Psie sporty, takie jak psie frisbee powinny być trenowane dopiero przez w pełni dojrzałych czworonogów. Najczęstszymi uczestnikami w zawodach dogfrisbee są przy tym psy rasy border collie oraz owczarki niemieckie. Należy przy tym pamiętać, że stanowi to sport wiążący się z ryzykiem kontuzji. Niezbędne jest nauczenie zwierzęcia właściwej techniki skoku oraz lądowania.
Należy przy tym zaznaczyć, że chociaż wiele zależy od formy oraz przygotowania zwierzęcia, nie wszystkie pupile powinny uprawiać psie frisbee. Duże psy o masywnej budowie ciała oraz mniejsze pupile o krótkich łapach mogą spotykać znaczne trudności. Ponadto, psie sporty tego rodzaju nie będą odpowiednie dla zwierząt mających problemy ze stawami czy pupili otyłych. Aby mieć pewność, że dogfrisbee jest formą aktywności bezpieczną dla naszego czworonoga, przed rozpoczęciem pierwszego treningu wskazana jest konsultacja z weterynarzem.
Dogfrisbee – jak zacząć?
Jeśli nie posiadamy doświadczenia w dogfrisbee, warto udać się na profesjonalny trening – dzięki temu będziemy mogli nauczyć się prawidłowej techniki rzucania dysku pod okiem profesjonalisty, a przy tym zyskamy pewność, że również nasz pies nauczy się odpowiedniego sposobu skoku i lądowania. A co jeśli chcemy spróbować samodzielnych treningów dogfrisbee? Wskazana jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki RTG upewnimy się, że nasz pupil jest sprawny i może uczestniczyć w takiej aktywności.
Wykluczenie przeciwwskazań pozwala na rozpoczęcie oswajania zwierzaka z dyskiem – początkowo możemy rzucać go (jednak nie za wysoko), aby pies go aportował. Powinniśmy się skupić przede wszystkim jednak na systematycznej pracy, poprawie techniki i budowaniu wzajemnego zaufania.
Fitpaws – fitness dla psa
Fitness dla psa to sport pozytywnie wpływający na kondycję zwierzęcia, oferujący mnóstwo zabawy. Stanowi on względnie nową dyscyplinę, która pojawiła się w Polsce dopiero kilka lat temu.
Fitness dla psa – dlaczego warto?
Poprawa kondycji i koordynacji ruchowej to nie jedyne korzyści płynące z psiego fitnessu. Dzięki niemu zwierzak pracuje nad swoją skocznością, zwrotnością czy szybkością, które są istotne również w innych psich sportach. Dodatkowo, fitpaws pozwala na redukcję napięcia mięśni i przeciążenia spowodowanego źle dopasowanymi szelkami czy ciągnięciem na smyczy. Warto też wspomnieć o pozytywnym wpływie, jakie takie psie sporty mają na samopoczucie naszego pupila – przykładowo, odpowiednio prowadzone treningi pomagają psom lękliwym i niepewnym siebie.
Fitness dla psa – dla jakich pupili?
Szczenięta, dorosłe psy i psi seniorzy – fitness to odpowiedni sport dla wielu zwierząt bez względu na wiek. Jako że treningi oparte są na wykorzystywanych w rehabilitacji ruchowej ćwiczeniach, są one dopasowywane do możliwości zwierzaka i jego fizjologii. Zajęcia z psiego fitnessu mogą obejmować elementy zróżnicowane pod względem intensywności, a ćwiczenia mogą być wykonywane z inną częstotliwością.
Psie sporty, takie jak fitpaws będzie odpowiedni dla psów sportowych czy pracujących, ale również dla zwierząt nadaktywnych potrzebujących wyciszenia, pupili z nadwagą, niedomaganiami układu ruchu czy czworonogów lękliwych i wycofanych. Może go uprawiać każdy zwierzak, o ile z pomocą weterynarza wykluczymy przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń.
Psi fitness – jak przebiega trening?
Przygodę z psim fitnessem warto rozpocząć pod okiem doświadczonej osoby, która pokaże nam, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dzięki temu dowiemy się, jak wygląda prawidłowa postawa, jak powinien być ułożony kręgosłup czy łapy podczas aktywności. Co istotne, przed treningiem należy zabrać psa na krótki spacer lub wykonać ćwiczenia aktywizujące – podawanie łapy, obroty czy zmiany pozycji.
Psie sporty – podsumowanie
Powyżej opisane psie sporty stanowią najpopularniejsze dyscypliny. Warto jednak pamiętać, że możemy wyróżnić również inne sporty kynologiczne, takie jak:
- canicross, czyli bieg przełajowy z psem,
- bikejoring jako bieg przy rowerze,
- flyball, w którym piłka rzucana jest z maszyny,
- trening sportowego posłuszeństwa polegający na jak najdokładniejszym wykonywaniu komend wydawanych przez opiekuna,
- nosework, w którym zwierzę odnajduje ukryte zapachy.
Wybór psiego sportu powinien być uzależniony od preferencji i możliwości zwierzęcia, jak i jego opiekuna. Niezależnie jednak od naszej decyzji, powinniśmy upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do uprawiania danej dyscypliny przez naszego pupila.
Komentarze