TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175EMAIL: marcin@przychodnianovet.plCZYNNE: PN-PT: 10-20, SB: 10-14ul. Gorlicka 64/3U Wrocław

Sterylizacja i kastracja zwierząt – trudna decyzja właścicieli psów

17 lutego 2015 0
Zabiegi sterylizacji i kastracji to zabiegi najczęściej przeprowadzane w naszej przychodni Novet. Nie spotkaliśmy się z właścicielami, którzy nie zadają pytań przed wykonaniem tego zabiegu. W Internecie krąży dużo mitów na temat zabiegów przeprowadzanych u zwierząt. Jednym z nich jest zalecenie, żeby suka przynajmniej raz w życiu miała szczeniaki. Takie stwierdzenie nie ma potwierdzenia medycznego, suce ciąża nigdy nie była zalecana z punktu widzenia zdrowotnego.

Kastracja i sterylizacja psów i kotówW Przychodni Novet zalecamy, aby zabieg sterylizacji wykonany był zaraz po pierwszej rui, mamy wtedy pewność, że suka uzyskała już dojrzałość płciową, a czasami i fizyczną, a co najważniejsze po pierwszej rui ryzyko wystąpienia nowotworów listwy mlecznej jest mniejsze niż u suk niesterylizowanych do trzeciej rui.

Najbezpieczniej zabieg jest wykonać w okresie ciszy rujowej, czyli jest to okres dwóch miesięcy po objawach cieczki i do dwóch miesięcy przed kolejną cieczką. W zależności od rasy mamy na zabieg czas od czterech/pięciu miesięcy (psy dużych i gigantycznych ras mają ruję co 9-11 miesięcy) do dwóch miesięcy (psy małych ras mają ruję co 6 miesięcy).

Właściciele decydują się najczęściej na zabieg ze względów na niechciane ciąże lub/i uciążliwość samej rui, należy pamiętać, że suka może krwawić z dróg rodnych nawet 3 tygodnie. Bardzo mała grupa właścicieli przychodzi do naszej Przychodni umówić się na zabieg z powodów zdrowotnych. Bywają też tacy właściciele, którzy niestety stracili wcześniej sukę, u której stwierdzono guzy listwy mlecznej lub ropomacicze. Wykrycie obu tych chorób u suk zbyt późno może skończyć się dla niej śmiercią. Wiele razy w Przychodni Novet wykonywaliśmy operację amputacji całej listwy mlecznej z guzami, które stanowiły 1/10 wagi całego psa. Tacy właściciele po zakupie kolejnej suki już przy pierwszych szczepieniach pytają się kiedy można najwcześniej wykonać zabieg sterylizacji.

Jeżeli chodzi o zabieg kastracji u psów, w Przychodni Novet kastrujemy psy w różnym wieku. Głównie są to względy medyczne: nowotwory jąder, przerosty prostaty, nowotwory moszny. Właściciele psów bardzo ciężko dają się przekonać do zabiegu kastracji. Bardzo dużo Panów “jednoczy” się ze swoimi pupilami i przekonanie ich jest bardzo trudne. Dużo psów sprawia problemy wychowawcze i o ile u psów-samców kastracja może pomóc w szkoleniu i wychowaniu, o tyle u psów-samic sterylizacja może mieć na to niewielki wpływ.

Dużo właścicieli chce aby ich psy osiągnęły dojrzałość przed kastracją, każda rasa ma z góry określony czas, kiedy osiągają dojrzałość fizyczną/płciową. Małe rasy możemy kastrować już od 7 miesiąca, duże rasy od 10-12 miesiąca życia.

Niestety nic co się dzieje nie ma samych plusów, najczęstszą obawą z którą się spotykamy w naszej Przychodni Novet u właścicieli jest strach przed otyłością po zabiegu kastracji/sterylizacji. Problem ten jest prosty do rozwiązania. Psy nie tyją z miłości i z powietrza. Po zabiegu zmienia się u nich metabolizm i chcą więcej jeść i tylko odpowiedzialność właścicieli pozwala utrzymać wagę psów przed zabiegiem. Zawsze można zmienić karmę stosowaną do czasu zabiegu na karmę komercyjną, suchą, przeznaczoną dla psów po zabiegu usunięciu gonad, lub ograniczyć o 30% jedzenie karmy stosowanej do czas zabiegu.

Jeżeli kupując psa z góry wiemy, że nie będzie on przeznaczony do hodowli i rozmnażania taki zabieg kastracji lub sterylizacji powinien być przeprowadzony u każdego naszego pupila.PrzychodniaNovet.pl - Weterynarz Wrocław - Mapa witryny - Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved. Wdrożenie: RevolWEB
PrzychodniaNovet.pl Copyright by BoldThemes 2017. All rights reserved.