TEL: (71) 79 39 334 | (+48) 668 156 175EMAIL: marcin@przychodnianovet.plCZYNNE: PN-PT: 10-20, SB: 10-14ul. Gorlicka 64/3U Wrocław

Kupowanie młodego psa-szczeniaka lub kota-kociaka

13 kwietnia 2015 0

W naszej praktyce weterynaryjnej nie ma dnia, żebyśmy nie mieli do czynienia z nowo zakupioną psiną albo kotkiem. Niestety nie wszystkie trafiające do nas szczeniaki i kociaki są w takim stanie, w jakim powinny być wydawane przez hodowców.

Bardzo często kupujemy szczeniaki z hodowli nie zarejestrowanych w związku kynologicznym. Od dwóch/trzech lat powstały „kluby miłośników” danej rasy i kupowany szczeniak nie otrzymuje metryki uprawniającej do wyrobienia rodowodu. Dostaje kartę z klubu, która nie jest metryką.

Kupowanie szczeniaka/kociakaNa oryginalnej metryce są tylko wypisani rodzice z wszystkimi tytułami, dane kupionego szczeniaka łącznie z numerem tatuażu oraz dane hodowcy. Jeżeli kupujemy szczeniaka do kochania, na kolanka, to taki zakup nic nie zmieni, jeżeli szczeniak miał być wystawiany to niestety nie będziemy dopuszczeni do wystaw i jest to częstym rozczarowaniem właścicieli.

Kiedy już zdecydowaliśmy się kupić kociaka lub szczeniaka, powinniśmy pamiętać o wieku, w którym można malca zabrać z domu od matki: szczeniaczki najlepiej zabierać od 7 tygodnia życia a koty od 13 tygodnia życia. Głównie chodzi o czas socjalizacji, jak widać koty potrzebują więcej czasu. Zabranie zwierzęcia dużo wcześniej może wiązać się z różnymi problemami behawioralnymi, na które nie będziemy mieli już wpływu.

Kupując szczeniaka bądź kociaka powinniśmy poprosić „hodowcę” o książeczkę zdrowia, zawsze powinno w niej widnieć chociaż jedno szczepienie i przynajmniej dwa odrobaczania. Tłumaczenie, że lekarz powiedział, że nie ma potrzeby szczepić, albo że nie było czasu nie powinno nas przekonać. Pisaliśmy już jak powinno wyglądać szczepienie psów i kotów więc warto przeczytać ten artykuł przed kupnem nowego pupila.

Ciągle panuje przekonanie, że tylko siedem (czasami dziewięć) szczeniąt dostaje metryki a jeżeli suka urodziła 11 szczeniąt to te cztery (dwa) nie dostały metryki bo jest ich za dużo w miocie. Nic bardziej bzdurnego, jeżeli szczeniaki są prawidłowo rozwinięte i matka i ojciec mają prawa hodowlane, to nie ważne ile jest ich w miocie – wszystkie dostają metrykę.

Informacje dla właścicieli przy kupowaniu nowego psa-szczeniaka, kota-kociaka

Stan zdrowia nowo zakupionego zwierzęcia bardzo często pozostawia wiele do życzenia i tutaj nie ma znaczenia czy pies/kot kupiony był z super hodowli czy z tzw. pseudo hodowli. Trafiają do naszej Przychodni Weterynaryjnej zwierzęta zapchlone, z ogromną ilością świerzba w uszach, z wadami zgryzu, z brakiem w uzębieniu. Raz trafił do nas kot z rasowej hodowli, kupiony za sporą sumę pieniędzy z wygojoną, połamaną żuchwą, ze znacznym ubytkiem uzębienia i odgryzionym kawałkiem języka (prawdopodobnie po urazie). Widzimy psy kupowane za trzy, cztery tysiące złotych które są potwornie zapchlone, z wszołami i świerzbem usznym!

Takie rzeczy, o których piszemy, jesteśmy w stanie sprawdzić sami w domu hodowcy, tylko musimy rozsądnie podchodzić do zakupu, niestety dzisiaj zwierzęta zgubiła moda, a co za tym idzie chęć zarobku kosztem zdrowia zwierzęcia. Obecnie najczęściej kupowane Yorki, Buldogi francuskie, Boston teriery, Golden retrievery czy Labradory dają hodowcom możliwość dużego zysku ze sprzedaży szczeniąt. Z kotami nie jest tak źle, nadal bardzo dużo mamy tzw. dachowców, a zakup kota popularnej rasy np. Brytyjczyk, Rosyjski niebieski z rasowej hodowli nie musi wiązać się z wydaniem fortuny.

Kolejną bardzo istotną sprawą, jeżeli kupujemy psa rasy dużej (popularny Labrador, Golden retriever) jest to, że powinniśmy być świadomi, że są to rasy predysponowane do dysplazji stawów biodrowych, a psy sprzedawane z hodowli zarejestrowanej w związku kynologicznym muszą być od rodziców, u których nie stwierdzono dysplazji. Kupując nierasowego psa nie mamy takiej pewności.

Są wady u psów/kotów, których kupujący nie będzie potrafił rozpoznać lub nie będzie wiedział jak to zrobić. Piszę tutaj o wadach serca, wnętrostwie. Przy pierwszej wizycie w naszej Przychodni Novet wszystkie kociaki, szczeniaczki są badane ogólnie, osłuchiwane, sprawdzane i wychwytujemy wszystkie te wady już przy pierwszej wizycie.PrzychodniaNovet.pl - Weterynarz Wrocław - Mapa witryny - Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved. Wdrożenie: RevolWEB
PrzychodniaNovet.pl Copyright by BoldThemes 2017. All rights reserved.